Skrytá hrozba pre srdce: a cievy: Kontrolovať cholesterol nestačí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Štandardné vyšetrenie cholesterolu môže čoskoro zahŕňať ešte jeden krvný test, ktorý existuje už desaťročia, ale používa sa len zriedka. Stále pribúdajú dôkazy, ktoré ukazujú, že tento test môže odhaliť na riziká vyplývajúce z nahromadenia plaku v tepnách.
Test zisťuje množstvo látky nazývanej lipoproteín (a) a na Slovensku sa robí len na klinikách, v ambulanciách nie, hoci jeho cena nie je vysoká. Často je označovaný ako Lp(a) a odhadom 1 z 5 ľudí má nebezpečne vysoké hladiny, zvyčajne kvôli genetickej predispozícii.
„Nie je nezvyčajné, že niekto má zvýšenú hladinu Lp(a) napriek normálnym hodnotám celkového alebo LDL cholesterolu,“ hovorí Nathan D. Wong, PhD, vedúci autor novej štúdie o Lp(a) v Journal of the American College of The cardiology .
Najnovšia štúdia Wonga a kolegov je doteraz najväčším a etnicky najrozmanitejším vyšetrením Lp(a) v USA. Ukázala, že ľudia s veľmi vysokými hladinami môžu mať až dvojnásobné riziko vážnych srdcových problémov. Aj tento mesiac profesionálna lekárska skupina v USA po prvýkrát vyzvala každého dospelého, aby si aspoň raz za život nechal skontrolovať hladinu Lp(a).
„Doteraz bol Lp(a) niečím, o čom sa diskutovalo hlavne medzi špecialistami, ale zvyčajne ho málo riešia všeobecní lekári a poskytovatelia primárnej starostlivosti. Ale to sa pravdepodobne zmení,“ povedal Gregory G. Schwartz, MD, PhD, vedúci kardiologickej sekcie v Rocky Mountain Regional VA Medical Center a profesor medicíny na University of Colorado.
Potenciálne prelomové liečby vysokého Lp(a) môžu prísť do praxe v priebhu roka či dvoch. Medzitým odborníci naliehajú na svojich kolegov, aby otestovali pacientov, či potrebujú riešiť zvýšené riziko. Keďže vysoké úrovne tohto proteínu sa vyskytujú v rodinách, je dôležité, aby osoby s vysokými hodnotami upozornili svoje deti a príbuzných, ktorí môžu byť tiež ohrození.
Bez testovania je Lp(a) skrytou hrozbou
Najnovšia štúdia Lp(a) skúmala vzťah medzi hladinami Lp(a) a pravdepodobnosťou závažnej srdcovej príhody u 27 000 ľudí, ktorí predtým nemali žiadnu srdcovocievnu príhodu od srdcového infarktu a mozgovej príhody po bolesť na hrudníku a zahŕňajú najbežnejšie a smrteľné typy srdcových ochorení.
Stavy ako srdcový infarkt a mŕtvica zvyčajne vznikajú z hromadenia plaku v tepnách, o ktorom je známe, že súvisí s vysokými hladinami LDL cholesterolu, nazývaného aj „zlý“ cholesterol. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť, patrí vysoký krvný tlak, fajčenie tabaku a cukrovka. Lp(a) je ďalšia častica obsahujúca cholesterol v krvi, môže byť skrytým rizikovým faktorom, pretože nie je široko zahrnutá v štandardných laboratórnych vyšetreniach.
Štúdia európskych vedcov zo začiatku tohto roka zistila, že Lp(a) môže byť silnejším faktorom pri tvorbe plaku v tepnách ako "zlý" LDL cholesterol .
Iné štúdie ukázali, že u niektorých ľudí je pravdepodobnejšie, že budú mať zvýšené hladiny Lp(a). Zvýšené hladiny zvyknú mať aj ženy v menopauze.
Lipoproteín (a) sa skúma už desaťročia, ale doteraz nebol dostatok poznatkov, či zvýšené hladiny ovplyvňujú kardiovaskulárne riziká - alebo riziká pre srdce a krvné cievy - odlišne u ľudí rôzneho pohlavia alebo rasových skupín. Štúdia naznačuje, že riziko vzniku je podobne vysoké u každej osoby, ktorá má zvýšené hladiny Lp(a).