Máte u lekára "syndróm bieleho plášťa"? Mali by ste si pravidelne merať krvný tlak!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Veľa soli a obezita prispievajú k vysokému tlaku krvi u detí.
Cítite úzkosť, obavy a neistotu, len čo prekročíte prah ordinácie u lekára? Potom sa vás možno týka „syndróm bieleho plášťa“. Pozor, môže to však byť aj prvý príznak hypertenzie.
Cítite úzkosť, obavy a neistotu, len čo prekročíte prah ordinácie u lekára? Máme normálny krvný tlak, ale u lekára vám "vystrelí" do výšin? Potom sa vás zrejme týka „syndróm bieleho plášťa“. Je to pomerne bežný a častý jav. Nervozita sa na každom prejavuje inak – niekomu sa spotia ruky, väčšine ľudí sa rozbúši srdce a zvýši krvný tlak.
Je zaujímavé, že syndróm bieleho plášťa postihuje najmä mladých ľudí, u starších už takmer nie je rozdiel medzi hodnotami nameranými doma v pokoji a v ambulancii u lekára. Obavy sa najčastejšie prejavia práve tak, že vám lekár nameria vysoké hodnoty krvného tlaku. Tie neodrážajú váš skutočný zdravotný stav. Sú len prirodzenou reakciou organizmu na stresovú situáciu. Pokiaľ lekárovi svoj strach otvorene nepriznáte, môže vám chybne diagnostikovať hypertenziu.
Štatistiky ukazujú, že až 1/3 pacientov, ktorým u lekára po prvýkrát namerali vysoký krvný tlak, má v skutočnosti iba syndróm bieleho plášťa. Preto by mal lekár diagnózu hypertenzie stanoviť až po troch meraniach, ak dve z troch meraní presahujú normálne hodnoty. Na druhej strane však treba byť obozretný.
"Syndróm bieleho plášťa majú zvyčajne ľudia, ktorým krvný tlak stúpa pod vplyvom určitého duševného naladenia, rozrušenia, napríklad aj pri návšteve lekára. Takíto ľudia však, samozrejme, majú zvýšený krvný tlak i za iných stresujúcich okolností, napríklad v práci. Aj preto má pre nich zmysel pravidelné domáce meranie tlaku. Ľudia, ktorí majú zvýšené hodnoty i v domácom prostredí, majú zvyčajne už pokročilejšie ochorenie, pretože tlak sa zvyšuje aj v pokoji," upozorňuje kardiológ MUDr. Vlastimil Pružinec.
Čo robiť proti syndrómu bieleho plášťa?
- Skúste chodiť spočiatku k lekárovi so sprievodom, ktorý vás upokojí.
- Pred návštevou lekára si pusťte relaxačnú hudbu, urobte si dychové cvičenie alebo sa prejdite na čerstvom vzduchu.
- Do čakárne si vezmite niečo na čítanie alebo prehliadanie, aby ste sa rozptýlili.
- O svojich pocitoch a obavách informujte svojho lekára
- Merajte si tlak v pokoji doma, v prostredí, ktoré poznáte. Najlepšie je zmerať si tlak trikrát a prvú hodnotu nepočítať.