Tento olej si zbaľte do lekárničky na dovolenku: Môžete ho použiť až na 13 spôsobov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Tea tree olej sa získava z listov kajeputu striedavolistého (Melaleuca alternifolia). Domovom tejto rastliny je Nový Južný Wales v Austrálii. Za označenie „tea tree oil" (slovensky „čajovníkový olej") vďačíme pravdepodobne kapitánovi Cookovi, ktorý videl austrálskych domorodcov popíjať akýsi liečivý čaj práve z kajeputu. Tento názov sa vžil a je používaný celosvetovo. Aj u nás sa častejšie stretávame s termínom tea tree olej ako s jeho slovenským ekvivalentom. Austrálčania používali tento olej už odpradávna, zvyšok sveta sa s ním zoznámil až v priebehu druhej svetovej vojny, kedy tvoril súčasť lekárničiek austrálskych vojakov. Do objavenia antibiotík mal nezastupiteľné miesto ako prírodné antibiotikum, antimykotikum a antiseptikum a bol po ňom veľký dopyt.
Aj dnes má tea tree olej vďaka svojim hojivým, protizápalovým a antiseptickým účinkom (ničí choroboplodné zárodky) široké využitie. Lokálne sa dá aplikovať doslova od hlavy až po päty. Pozor však, olej sa nesmie prehĺtať. Pri vnútornom použití je toxický. Účinné látky obsiahnuté v tea tree majú charakter terpénov. Sú to látky so sviežou vôňou podobnú myrte a eukalyptu, niekedy aj gáfru či citrónu. Hlavnou účinnou látkou je terpinén-4-ol a práve ten je zodpovedný za silné antiseptické účinky. Aby bol tea tree olej dostatočne účinný, mal by obsahovať aspoň 30% terpinén-4-olu . V oleji ale nájdeme aj látky, ktoré môžu spôsobiť alergiu alebo podráždenie kože. Za tieto účinky je zodpovedný predovšetkým cineol , ktorého obsah by mal byť okolo 1,5%. Z tohto dôvodu by nemal byť tea tree olej podávaný na väčšie plochy a u citlivých ľudí je vhodný iba v zriedenej forme.
Na čo môžete tee trea olej použiť?
Mastné vlasy, lupiny aj vši - po umytí bežným šampónom sa do vlasov nakvapká asi 10 kvapiek tea tree oleja, votrie sa a nechá sa chvíľu pôsobiť, čím sa zabráni tvorbe lupín a odstráni sa mastnota. Proti všiam je odporúčané pridať tea tree olej do šampónu alebo zakúpiť už hotový šampón s obsahom tea tree oleja. Na zahubenie všíj i hníd treba tea tree olej používať aspoň 2x týždenne po dobu 2 až 3 týždňov. V období zvýšeného výskytu vší je možné používať prípravky s obsahom tea tree olej aj preventívne.
Akné - tea tree olej dezinfikuje a zároveň vysušuje. Pár kvapiek sa aplikuje priamo na pupienok alebo na jednoduchšie použitie je možné kúpiť aj tyčinku
a s guličkovým aplikátorom (napr. Australian BodyCare® Spot Stick). Na čistenie problematickej pleti a stiahnutie pórov je možné použiť pleťovú vodou a tonikum, čistiaci gél
alebo masť.
Upchatý nos alebo dutiny - približne 10 kvapiek tea tree olej sa pridá do horúceho vodného kúpeľa a inhaluje sa najlepšie 3x denne po dobu minimálne 4 dní. Pre pohodlnejšiu aplikáciu sú dostať aj nosné kvapky s tea tree olejom. Tiež je možné nakvapkať pár kvapiek na vreckovku a položiť na noc vedľa vankúša alebo pridať 3 – 10 kvapiek do zvlhčovača vzduchu, prípadne olej kvapnúť na mokrú látkovú plienku alebo uterák a umiestniť do blízkosti kúrenia alebo naň.
Opary, afty, kútiky - tea tree olej sa nanesie niekoľkokrát denne na postihnuté miesta. Starostlivosť je možné doplniť výplachmi úst vlažným roztokom z 0,5 dcl vody a 5 kvapiek oleja. Tento roztok je možné kloktať aj pri bolestiach v krku.
Krvácanie ďasien, zápaly ďasien a paradentóza - postihnuté miesta sa potrú malým množstvom tea tree oleja. Ďalej je možné pripraviť si roztok, ktorý sa kloktá 3x denne. Do pohára s vlažnou vodou sa pridá cca 10 kvapiek tea tree oleja, pripravený roztok sa nechá v ústach pôsobiť niekoľko minút.
Zubný povlak - 3 - 5 kvapiek čistého tea tree olej sa pridá do vody a dvakrát denne sa kloktá. Pár kvapiek je možné pridať aj priamo na zubnú kefku.
Pľuzgiere, odreniny, drobné rany - miesto treba dobre opláchnuť čistou vodou a potom naniesť niekoľko kvapiek tea tree oleja.
Popáleniny – na popáleniny sa odporúča prikladať chladné obklady s riedeným tea tree olejom.
Bolesti svalov a kĺbov – na postihnuté miesta niekoľkokrát denne vmasírovať tea tree olej. Ďalej je možné pridať si cca 10 kvapiek tea tree oleja aj do horúceho kúpeľa.
Bodavý hmyz, kliešte - olejček možno použiť na vydezinfikovanie kože po odstránení kliešťa (nie na ešte prisaté kliešte), tak aj na upokojenie po uštipnutí komárom či iným hmyzom. Postihnuté miesto sa pokvapká pár kvapkami a nechá zaschnúť. Aplikácia sa niekoľkokrát podľa potreby opakuje. Tea tree olej vďaka svojej gáfrovej vôni pôsobí aj ako prírodný repelent. Stačí rozotrieť niekoľko kvapiek oleja na nechránené miesta pokožky. Treba však vyskúšať pôsobenie tea tree oleja najskôr na menšej ploche kože. Ako už bolo spomenuté vyššie, u niektorých ľudí môže tea tree olej vyvolať podráždenie či alergiu. Alebo je možné tea tree olej zriediť do rozprašovača.
Vaginálna infekcia - Niekoľko kvapiek tea tree olej je možné pridať do vodného kúpeľa ale je požné použiť ženský gél s obsahom tohto oleja. Tento vaginálny gél v podobe jednotlivých ampuliek na aplikáciu priamo do pošvy je účinný pri prevencii vaginálnych infekcií aj pri prvých prejavoch svrbenia a pálenia. Na hygienu intímnych oblastí sa neodporúčajú používať klasické mydlá. Aj tu prináša tea tree olej riešenie,napríklad peny pre intímnu hygienu či mydlá s tea tree olejom.
Bradavice - Olej sa na postihnuté miesto nanáša 2 - 4x denne kým bradavice nezmiznú.
Plesne na nohách - tea tree olej sa aplikuje na postihnuté miesto 3x denne. Proti zvýšenej potivosti a zápachu nôh je možné použiť masážny krém na nohy s tea tree olejom.
Použitie tea tree oleja sa síce neodporúča u detí do 3 rokov kvôli riziku alergie, aj napriek tomu ale tea tree olej nájde uplatnenie najskôr v každej domácnosti. Hodí sa nielen ako „všeliek“ doma aj na cestách, ale aj na čistenie a dezinfekciu podláh, kúpeľní, riadu v umývačke, proti plesniam, na dezinfekciu bielizne (napr. plienok) a pohlcovanie zápachu, ale aj proti vonkajším parazitom u niektorých domácich zvierat (neodporúča sa u mačiek). Možné je aj použitie tea tree olej do aromalampy na dezinfekciu vzduchu pri virózach a na uľahčenie dýchania. Tea tree olej patrí k najsilnejším prírodným antiseptikám. Dôkazom jeho mimoriadnej účinnosti je okrem iného aj pôsobenie na kvasinku kandidu a zlatého stafylokoka.