Počuli ste o o ochorení, ktorá sa volá "skákavý prst"? Trápi najmä staršie ženy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Hovorí sa mu skákavý prst. Ochorenie, typické pre vyšší vek, sa prejavuje bolesťou a preskakovaním prsta pri jeho ohýbaní a naťahovaní. Niekedy prst dokonca zostáva zohnutý do dlane a možné je ho vystrieť len s pomocou druhej ruky.Pokiaľ nepomôže pokojový režim, rehabilitácia ani protizápalové lieky, je na mieste drobný chirurgický zákrok. Lekár pri ňom uvoľní obal šľachy, ktorý preskakovanie prsta spôsobuje.
Začne sa ohýbať posledný článok prostredníka, občas bolí v dlani, občas prst akoby "preskakoval", zostáva zaseknutý. Skákajúci prst je pomerne častá diagnóza. Dôjde k zhrubnutiu šľachovej pošvy, a práve to zapríčiní, že šľacha nemôže voľne preklzávať pri ohýbaní prsta a vedie to k typickému zadrhávaniu. Obal šľachy sa totiž zúži a toto zúženie bráni voľnému pohybu šliach v oblasti prstových kĺbov, kde dochádza k bolestivému preskočeniu. Ochorenie sa začína väčšinou bolesťou na začiatku prsta pri dlani. Postihnuté miesto sa dá ľahko identifikovať aj hmatom.
Operácia sa vykonáva s lokálnou anestéziou, od druhého dňa po operácii je treba prst opatrne precvičovať, ruku by ste nemali zaťažovať do vybratia stehov, teda približne dva týždne. Ak sa už prst zasekáva, je to už štádium vhodné na operačný výkon. Ľahšie štádiá sa dajú liečiť aplikáciou nesteroidných antireumatík, rehabilitáciou alebo opichmi.
Toto ochorenie často tráoi staršie ženy, podobne ako karpálny tunel, o ktorom v podcaste hovorí plastický chirurg Ondřej Belej