Nakrutejšia bolesť: Zápal trojklanného nervu dokáže urobiť zo života peklo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ľudia s bolesťami tváre zvyčajne idú najprv k zubárovi. Ten však ich problém nevyrieši. Záap trojklanného nervu opisujú tí, ktorí ju zažili ako niečo, čo sa nedá zniesť. Aj tieto kruté bolesti sa však podľa odborníkov dajú riešiť.
„Maxilofaciálna bolesť tváre alebo „orofaciálna“ bolesť je akákoľvek bolesť alebo nepohodlie v oblasti úst a tváre. Často je bolesť prítomná v oblasti trojklanného nervu, čo je nerv, ktorý zásobuje prednú časť hlavy. Z odborného hľadiska sa delí na očný, maxilárny a mandibulárny nerv. Bolesť trojklaného nervu je zvyčajne najzávažnejšia zo všetkých troch,“ ozrejmuje algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.
Čo spôsobuje maxilofaciálnu bolesť?
Maxilofaciálna bolesť je bežná a často spôsobená nervovými ochoreniami, problémami s čeľusťou a zubami, infekciami, bolesťami hlavy a zraneniami. Prejavuje sa rôznymi klinickými syndrómami, pretože príčin existuje mnoho a nie je len jedna. Bolesť môže trvať rôzne dlho a postihuje populáciu 20 -25 % populácie, čo je relatívne osť vysoké číslo.
Aké miesta bývajú najčastejšie postihnuté?
Ľudia s orofaciálnymi bolesťami môžu pociťovať bolesti nosa, bolesti vedľajších nosových dutín, často pociťujú bolesť v oblasti hornej čeľuste, prípadne v oblasti vnútorného kútika očnice či nadočnicového oblúka alebo v oblasti čelovej dutiny.
V čelovej dutine, (v oblasti maxilárnej dutiny) sa bolesti objavujú v oblasti čela a šíria sa do celej hlavy. Charakteristické je to, že sa zhoršujú ráno.V oblasti čelovej dutiny je bolesť veľakrát tupá. V dutinách vzniká zápalová reakcia a je tam zápalová reakcia, zvyšuje sa tlak a najčastejšie v takomto prípade bolesť stúpa. Môže sa však takýmto spôsobom prejaviť aj vystreľujúca bolesť do zubov a do celej polovice tváre.
Čuchové dutiny sú uložené troška hlbšie – bolesti sa objavujú v oblasti koreňa nosa, spánkov, v temene v záhlaví.
Rovnako to môžu byť bolesti v prípade hrtana a hltana, kde sú najčastejšou príčinou tejto bolesti rôzne akútne infekcie či už vírusové alebo bakteriálne,Prítomná môže byť tiež bolesť pri prehĺtaní. Bolesti však môžu vyžarovať vyššie, a to do nosovej dutiny alebo ucha, čo je oblasť, ktorou sa zaoberajú ORL lekári. Bolesti ucha sú veľmi často príznakmi zápalu, úrazu, cudzieho telesa, no môžu niekedy znamenať aj nádor. To znamená, že to netreba podceňovať, pokiaľ bolesť trvá dlhšie.
Ktorý typ bolesti sa považuje za najhorší?
Bolesti trojklanného nervu patria k najhorším bolestiam, sú veľmi kruté, nepríjemné a popisované ako najhoršie. Bolesti, ktoré sú následkom neuralgie trojklanného nervu z čoho pramenia aj dané bolesti. Názov tohto nervu je odvodený od toho, že sa skladá z troch častí – má vetvu, ktorá siaha do oblasti oka, vetvu, ktorá inervuje oblasť hornej čeľuste a rovnako inervuje aj dolnú čeľusť. Bolesť trojklanného nervu je najčastejšie spôsobená poškodením viacerých vetiev trojklanného nervu. Môže byť takzvaná paroxyzmálna – prudká, krutá a trvajúca od niekoľkých sekúnd až po minúty. Potom nasleduje zas interval bez bolesti a následne príde ďalšia vlna bolesti. Táto bolesť nemá pulzujúci charakter a človeka neobťažuje v spánku, ale vtedy, keď nespí. Typicky sa bolesť vyskytuje jednostranne a je zaujímavé, že viac vpravo.
Čo vyvoláva bolesť tváre pri neuralgii trojklanného nervu?
Túto bolesť provokuje aj akákoľvek najmenšia stimulácia ako ľahký dotyk, prievan, chvenie, zmena tepla, príjem potravy, žuvanie – býva to sprevádzané, aj kontrakciami mimických svalov, čiže tvárových svalov. Môže byť buď primárna - to znamená, že nepoznáme absolútne príčinu, ale veľmi často môže byť príčinou aj tlak. Niekedy, ak dochádza k dlhšiemu útlaku nervu, dochádza aj k demyelizácii obalov, ktoré obaľujú dané nervy. Následne akýkoľvek stimul môže spôsobiť bolesť odokrytých vetiev nervu. Avšak bolesť môže byť aj sekundárna- najčastejšie je podmienená konkrétnou príčinou či systémovými ochoreniami. Príčinou môže byť napríklad aj skleróza multiplex, ďalej neurovaskulárny konflikt - cieva, ktorá zásobuje mozgový kmeň sa môže dotýkať trojklanného nervu, čo je vlastne príčinou vzniku bolesti, pretože daný nerv je stále dráždený. Veľmi často sa objavuje aj herpetická bolesť následkom herpetickej infekcie. Ide o postherpetické bolesti v oblasti, oka, ucha v oblasti tváre, kdekoľvek. V tomto prípade treba zvoliť odlišný postup liečby, pokiaľ štandardné lieky nepomáhajú, potom sa robia aj blokády sympatikového nervového systému v oblasti krčnej chrbtice.
Ktorá terapia je v konkrétnych prípadoch vhodná?
"Zvolenie správnej terapie často závisí od druhu bolesti- či ide o akútnu bolesť alebo chronickú. V akútnom štádiu najčastejšie zvolíme analgetiká a antipyretiká – existuje celá škála liekov. Taktiež konkrétnu liečbu zvolíme podľa typu bolesti. Ak ide o bodavú elektrizujúcu bolesť, pridávajú sa antikonvulzíva. Keď je bolesť tupá a palivá pridávajú sa antidepresíva, a to nie, preto, že pacient je už depresívny (samozrejme, depresívny môže byť pri dlhodobej bolesti), ale v tomto prípade ide skôr o stabilizáciu bunkovej membrány, aby nedochádzalo k prenosu bolesti a k vytváraniu vnemu bolesti v mozgovej kôre,"vysvetľuje Mudr.Przewlocki.. Keď ide o tlakovú bolesť, ktorá je vyvolávaná vnútrolebečným tlakom, častejšie sa podávajú kortikoidy. Samozrejme, pri chronických bolestiach je terapia trošku iná.
Aká je terapia pri chronickej bolesti?
"Pri chronických bolestiach sa volia silné analgetiká a, samozrejme, liečbu zvážime aj podľa charakteru bolesti, čiže, keď je to bodavá, elektrizujúca bolesť, podávajú sa antikonvulzíva, keď je bolesť tupá alebo pálivá, dávajú sa, aj antidepresíva. Atypické bolesti v oblasti tváre, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek, môžu byť spôsobené aj zmenami v oblasti krčnej chrbtice, čo taktiež býva niekedy príčinou. Aj v tomto prípade je, teda nutné zistiť hlavnú príčinu alebo spoznať bližšie zmeny, ktoré nastali. Často pomha aj fyzioterapia a tiež intervenčné algeziologické postupy – t.j. podanie liekov priamo do miesta bolesti alebo terapeutické blokády facetových kĺbov krčnej chrbtice. To mnohým pacientom veľmi často pomáha,"hovorí algeziológ.