Skoro jasno
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Unikátna operácia v Univerzitnej nemocnici: Lekári prvýkrát použili hovädzí osrdcovník!
Zdielať na

Unikátna operácia v Univerzitnej nemocnici: Lekári prvýkrát použili hovädzí osrdcovník!

Aneuryzmy sa vyskutujú na vaicerých miestacj na veľkých cievach, aj v bruchu.

Tím lekárov z Oddelenia cievnej chirurgie v Univerzitnej nemocnice Bratislava pod vedením primára Romana Slyška zrealizovali ako prví na Slovensku unikátny zákrok, keď pacientovi časť brušnej dutiny nahradili protézou z hovädzieho osrdcovníka.

Pacientovi s výduťou brušnej tepny (aneuryzma brušnej tepny) bol v minulosti implantovaný do brušnej tepny stentgraft, (výstuž) ktorý predchádza vzniku komplikácii spojených s výduťou brušnej tepny, najmä prasknutiu. Pacient však dostal veľmi zriedkavú infekciu tejto výstuže a priamo ohrozovala jeho život. V prípade rozvoja takejto
infekčnej komplikácie je jediným možným riešením, ktoré má potenciálnu šancu zachrániť život
pacienta, operácia- odstránenie pôvodného, už  infikovaného materiálu a jeho náhrada novým materiálom. Problémom je nájsť materiál, ktorý by bol odolný voči opätovnej infekcii .

„Za posledné mesiace sa našim odborníkom podarilo niekoľko unikátnych výkonov a mňa nesmierne teší, že najväčšia slovenská nemocnica je miestom, kde sa koncentruje najviac špecialistov z rôznych odborností, ktorí dokážu pacientom poskytnúť unikátnu liečbu a zachrániť im tak život“, povedal Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Najmodernejšou a zároveň veľmi sľubnou chirurgickou metódou sa ukazuje byť náhrada infikovaného úseku protézou z hovädzieho osrdcovníka (slef-made bovine prothesis). Počas takéhoto operačného výkonu je však potrebné vytvoriť z osrdcovníka na mieru pacienta protézu, ktorá nahradí infikovaný úsek brušnej tepny. „Pred našitím protézy je potrebné pôvodný infikovaný materiál, teda v prípade tohto konkrétneho pacienta stentgraft, odstrániť. Na našom oddelení sme odstránili infikovaný stentgraft abdominálnej aorty a následne, náhradu úseku aortálnej tepny, pomocou protézy z hovädzieho osrdcovníka, ktorú sme si sami pripravili ešte pred operačným výkonom“, upresnil Roman Slyško, primár Oddelenia cievnej chirurgie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda (Univerzitná nemocnica Bratislava). Takýto špecifický operačný výkon bol realizovaný na Slovensku prvý krát. Operačný výkon trval bez výroby protézy 2 a pol hodiny. Podieľali sa na ňom traja chirurgovia, vo veľmi úzkej spolupráci s anesteziologickým tímom.

Súvisiace články

Najčítanejšie