Znepokojené WHO: Z týchto 8 vírusov môžu byť pandémie. Akú majú úmrtnosť?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vírus MERS poznáme roky, stále je veľku hrozbou.
Organizácia WHO vedie od roku 2017 zoznam „prioritných patogénov“, v ktorom sú zhrnuté choroby, ktoré predstavujú najväčšiu potenciálnu hrozbu pre ľudstvo a ktoré v súčasnosti najviac potrebujú ďalší výskum, aby sme ich mohli riešiť, ak by sa začali rozširovať. Na vrchole záujmu a skúmania vedcov je aktuálne koronavírus, tu je však ďalších osem vírusov, ktoré expertov WHO v súčasnosti najviac znepokojujú.
Krymsko-konžská hemoragická horúčka
Endemická choroba, ktorá sa často vyskytuje v Afrike, na Balkáne, na Strednom východe a v Ázii. Krymsko-konžská hemoragická horúčka sa najčastejšie šíri, keď sú ľudia uhryznutí infikovanými kliešťami alebo keď sa stretnú s chorým dobytkom. Výsledný stav môže poškodiť vnútorné orgány tela a kardiovaskulárny systém a spôsobiť vážne krvácanie. Choroba má úmrtnosť 10 až 40 percent a vakcína proti nej je licencovaná v Bulharsku, ale zatiaľ nebola schválená nikde inde.
Ebola a marburg
Nositeľmi oboch týchto chorôb sú netopiere a primáty. Sú to vírusy patriace do rodiny filovírusov, ktoré tiež spôsobujú hemoragické horúčky. Keď je človek infikovaný, bežne šíri vírusy na iných prostredníctvom svojich telesných tekutín alebo priameho kontaktu alebo prostredníctvom kontaktu s kontaminovanými povrchmi v nesterilizovaných prostrediach. Zvyčajne majú úmrtnosť 50 percent, hoci v predchádzajúcich prepuknutiach sa pohybovala od 25 do 90 percent. Vakcíny sa proti ebole používajú v Guinei a Konžskej demokratickej republike, ale nie sú všeobecne schválené.
Lassa horúčka
Toto ochorenie sa zatiaľ vyskytuje iba v západnej Afrike, šíri sa močom z výkalov potkanov a hlodavcov. Ľudia, ktorí sa ním nakazia, ho potom môžu preniesť ďalej prostredníctvom vlastných výlučkov, krvi alebo prostredníctvom sexuálneho kontaktu. Predpokladá sa, že horúčka lassa predstavuje osobitné nebezpečenstvo pre tehotné ženy v treťom trimestri tehotenstva a môže tiež spôsobiť hluchotu u pacientov. Miera úmrtnosti je nízka na úrovni 1 percenta, aj keď sa zvyšuje na 15 percent v prípadoch, keď sú stavy postihnutých natoľko vážne, že vedú k hospitalizácii. Na liečbu sa používa ribavirín, ale neexistuje žiadna vakcína.
MERS
Toto ochorenie, správne známe ako blízkovýchodný respiračný syndróm, predstavuje vážnu infekciu dýchacieho traktu a pochádza z oblasti, kde ho prenášajú ťavy. Akonáhle sa človek nakazí, môže ho preniesť na iných blízkym kontaktom. Podľa WHO je úmrtnosť vysoká (35 percent) a od roku 2012 bola diagnostikovaná v 27 krajinách, stále však neexistuje vakcína.
Vírus nipah
Toto ochorenie sa v Ázii opakuje, prenášajú ho kalone – miniatúrne netopiere – ako aj domáce zvieratá, ako sú ošípané, kone, mačky a psy. Môžu byť z nich prenášané na ľudí, ako aj z človeka na človeka. Ochorenie môže spôsobiť opuch mozgu (encefalitídu), má 40- až 70-percentnú úmrtnosť a v súčasnosti je bez vakcíny.
Horúčka Rift Valley
Choroba krvi prenášaná komármi, ktoré ju rozširujú uhryznutím ľudí alebo hospodárskych zvierat, ako sú kravy, ovce, kozy, byvoly a ťavy. Horúčka Rift Valley sa rozšírila z Afriky do Saudskej Arábie a Jemenu. Hoci miera úmrtnosti je nižšia ako 1 percento a ochorenie je pre väčšinu ľudí mierne, u približne 8 až 10 percent pacientov sa vyvinú závažné príznaky vrátane očných lézií, encefalitídy a hemoragickej horúčky. Vakcína bola vyvinutá, ale zatiaľ nie je nikde licencovaná.
Vírus zika
Ďalšou chorobou šírenou uštipnutím komárom, ktorá môže infikovať krv a prenášať sa pohlavným stykom, je zika. Len zriedkavo je smrteľná, ale môže spôsobiť vážne defekty mozgu u plodov a je známe, že spôsobuje potraty a úmrtia plodov. V súčasnosti neexistuje žiadna vakcína.
'Choroba X´
Na zozname je vyhradené miesto pre zatiaľ neznámy vírus, ktorý by sa mohol v budúcnosti objaviť a spôsobiť nám vážne problémy ako covid na jar 2020.