Jasno
27°
Bratislava
Berta
2.7.2025
Aj po infekcii stále kašlete? Po akom čase treba ísť k lekárovi?
Zdielať na

Aj po infekcii stále kašlete? Po akom čase treba ísť k lekárovi?

Príčina dlhotrvajúceho kašľa môže byť aj vážna.

Boli ste pár týždňov dozadu chorí a stále kašlete? Ak kašeľ trvá dlhšie ako 3 týždne a zároveň máte najmä večer mierne zvýšenú teplotu a cítite slabosť, choďte k lekárovi!

Keďže už nie je povinné testovanie, je možné, že mnoho pacientov ochorie na covid-19 a potom vzápätí nasadne na organizmus iná infekcia. Dlhotrvajúci kašeľ pretrváva napríklad po zápale horných a stredných dýchacích ciest, ktorý poškodzuje a zjazvuje sliznice. A takto poškodené zjazvené sliznice dráždia ku kašľu a potrebujú čas, než sa zahoja.

Aby sa kašeľ upokojil a jeho čas sa skrátil, je potrebné šetriť dýchacie cesty. Dobré sú inhalácie a kloktanie vincentkou alebo šalviou. Doma treba udržiavať skôr nižšiu teplotu a zvlhčovať vzduch. Suchý vzduch totiž dráždi ku kašľu.

Ďalším dôvodom pretrvávajúcich ťažkostí, predovšetkým obťažujúceho kašľa, je tzv. sinobronchiálny (slizničný) syndróm. Znamená to, že prebieha súčasne zápal v prieduškách a vo vedľajších nosových dutinách. Môže k nemu dôjsť napríklad tak, že hlien z nosa stečie do dýchacích ciest. Okrem častého odkašliavania a kašľa trápia chorého ešte bolesti hlavy, upchatý nos a bolesť na prsiach. Túto diagnózu určuje lekár. Zrejme predpíše antibiotické kvapky do nosa a pomáhajú aj preplachy nosa.

Súvisiace články

Najčítanejšie