Vedci pokročili v diagnostike Parkinsonovej choroby. Vyvinuli trojminútový test, neuveríte, čo chcú testovať!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
parkinsonova choroba sa nedá vyliečiť,len spomaliť.
Nový trojminútový test na Parkinsonovu chorobu by mohol pomôcť lekárom určiť neurologickú diagnózu, na ktorú neexistuje žiadny známy liek. Doteraz neexistoval ani test, ktorý by zistil, či niekto má Parkinsonovu chorobu. Vedci chcú otestovať pacientovu kožu!
V súčasnosti lekári zložito diagnostikujú Parkinsonovu chorobu, ktorá je chronická a progresívna, zhodnotením príznakov, anamnézy a ďalších informácií. Symptómy ochorenia, ktoré postihuje malú oblasť neurónov, ktoré pomáhajú koordinovať pohyb hladkého svalstva, zahŕňajú tras, stuhnutosť, pomalý pohyb a zmeny v chôdzi.
Výskum publikovaný v časopise Journal of the American Chemical Society hovorí, že vedci vyvinuli rýchlu metódu na identifikáciu ľudí s Parkinsonovou chorobou. Analýza kožného tampónu na zmeny v chemickej zmesi kožného mazu, prírodného voskového tuku produkovaného kožou, môže trvať až tri minúty.
Jeden zo zúčastnených výskumníkov, neurológ Monty Silverdale z Univerzity v Manchestri v Spojenom kráľovstve, povedal: „Tento test má potenciál výrazne zlepšiť diagnostiku a liečbu ľudí s Parkinsonovou chorobou.“
Test je neinvazívny a rýchly, „hoci vedci stále musia ukázať, že dokážu postup vykonať a spustiť ho mimo laboratórnych podmienok,“ napísal Science Alert.
"Sme nadšení z týchto výsledkov, ktoré nás posúvajú bližšie k vykonaniu diagnostického testu na Parkinsonovu chorobu, ktorý by sa dal použiť na klinike," povedala chemička Perdita Barranová, tiež z Manchesterskej univerzity. Výskum Parkinsonovej choroby sa sústreďuje aj na špecifický pach kože, ktorý podľa výskumníkov ľudia v prvých štádiách ochorenia majú.
Čo je to Parkinsonova choroba?
Parkinsonova choroba je chronické neurodegeneratívne ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatočnou tvorbou dopamínu v mozgu. Táto látka funguje ako neuroprenášač a pri jej nedostatku nervový systém prestáva správne pracovať. Parkinsonova choroba sa rozvíja pomaly a postupne, nie je možné ju vyliečiť. Je to však liečiteľné ochorenie, to znamená, že je možné dlhodobo potlačiť či obmedziť jeho príznaky.
Vznik Parkinsonovej choroby nesúvisí so životným štýlom, druhom zamestnania či spôsobom stravovania. Priebeh ochorenia je často možné spomaliť a udržiavať pacienta v danom štádiu ochorenia s minimálnymi ťažkosťami mnoho rokov. Priebeh ochorenia a miera ťažkostí závisia od liečby, ale tiež od psychického stavu.
Príznaky bývajú spočiatku nešpecifické, takže v počiatočných štádiách nie je jednoduché ochorenie diagnostikovať. Sú to únava, bolesti chrbta, zápcha, poruchy čuchu, ťažké nohy, pomalá chôdza, depresie. Pre rozvinuté ochorenie je typický
nekontrolovateľný tras končatín, neschopnosť poriadne sa hýbať a chodiť, strata mimiky, zlá rovnováha, psychické zmeny (depresie, úzkosť, niekedy aj demencia). Chorý je napokon odkázaný na pomoc iných a ochorenie ho invalidizuje.
Parkinsonova choroba je zákerná práve v tom, že jej začiatok je plazivý, ale liečba a priebeh sú dlhodobou záležitosťou. Parkinsonova choroba sa považuje za jedno z najčastejších degeneratívnych ochorení nervovej sústavy. Postihuje obidve pohlavia, zvyčajne vo veku 50 – 60 rokov, častejšie sa však vyskytuje u mužov. Vývoj ochorenia trvá mesiace až roky a ak sa nezačne s liečbou, po čase dôjde k úplnej strate hybnosti.
Parkinsonovu chorobu prvý raz opísal v roku 1817 londýnsky lekár James Parkinson a nazval ju „trasľavou obrnou“. V skutočnosti o obrnu nejde, preto ju neskôr pomenovali podľa jej objaviteľa.