Skoro jasno
14°
Bratislava
Marek
25.4.2024
Najzaujímavejšie mýty o trávení: Tomuto ľudia často veria
Zdielať na

Najzaujímavejšie mýty o trávení: Tomuto ľudia často veria

Archívna reportáž

Trávenie je zložitý proces

Trávenie sprevádza mnoho mýtov. Napríklad,že žuvačka vám môže zlepiť vnútro, koreniny spôsobujú vredy a so srarnutím prichádza zápcha. Čo o trávení viete vy?

1/16  Trávenie žuvačky trvá veľmi dlho

Mohlo by sa zdať, že žuvačka sa môže držať v črevách na dlhý čas. Tá sa totiž v ústach nerozpustí ako iné potraviny a váš žalúdok ju nedokáže rozložiť, ak ju prehltnete. Ale toto tvrdenie nie je pravdivé. Žuvačka nezlepí vaše vnútro. Váš tráviaci systém ju rozloží rovnako ako všetko ostatné a o pár dní sa vylúči stolicou.

2/16 Korenené jedlá spôsobujú vredy

Milovníci štipľavej omáčky, radujte sa! Ľudia si mysleli, že príliš korenené jedlo vám spôsobí žalúdočný vred. Teraz však vieme, že väčšina týchto vredov vo výstelke žalúdka sa vyskytuje v dôsledku infekcie baktériou nazývanou Helicobacter pylori (H. pylori) alebo kvôli liekom proti bolesti, ako je aspirín, ibuprofén alebo naproxén. Potraviny s veľkým množstvom kapasaicínu, ktorý spôsobuje štipľavosť jedla, môžu u niektorých ľudí spôsobiť bolesť žalúdka, ale nespôsobujú vredy.

3/16 Zdvíhanie ťažkých bremien spôsobuje pruh

Je to jedna, ale nie jediná príčina tohto zranenia. Pruh môžete dostať aj z dlhotrvajúcej zápchy alebo kašľa. Vzniká vtedy, keď sa oslabia svaly lemujúce vnútornú stranu vášho brucha. Najčastejšie sa vyskytujú v slabinách, na pupku alebo v hornej časti žalúdka.

4/16 Cirhózu dostávajú iba alkoholici

Je pravda, že alkoholizmus je najčastejšou príčinou cirhózy – stavu, pri ktorom sú zdravé pečeňové bunky poškodené a nahradené zjazveným tkanivom. Existujú však aj iné príčiny, napríklad hepatitída B a C. A hoci nadmerné pitie takmer vždy spôsobí určité poškodenie pečene, nie vždy vedie k cirhóze.

5/16 Orechy vedú k divertikulitíde

V minulosti lekári prikazovali ľuďom s divertikulmi- výduťami v stene hrubého čreva, aby sa vyhýbali orechom, kukurici, pukancom a jedlu s malými semienkami, ako sú jahody. Obávali sa, že kúsky týchto potravín sa zachytia vo výdutiach a spôsobia zápal, tzv. divertikulitídu. Nové štúdie však naznačujú opak. Ľudia, ktorí jedia stravu s vysokým obsahom vlákniny, majú nižšie riziko ochorenia.

6/16 Fazuľa spôsobuje plynatosť

Fazuľa nemusí byť tým  najväčším problémom. Mliečne výrobky spôsobujú viac plynatosti ako iné potraviny, najmä keď starneme a naše telo je menej schopné absorbovať cukor z mlieka (laktózu). Na zmiernenie problému hľadajte bezlaktózové výrobky alebo užívajte voľnopredajný liek laktáza predtým, ako budete jesť mliečne jedlá.

7/16  Ak máte intoleranciu laktózy, nesmiete žiadne mlieko

Ľudia s intoleranciou laktózy sa líšia v tom, koľko mlieka znesú. Zatiaľ čo jedna osoba môže dostať príznaky z jedného pohára mlieka, iní môžu byť schopní vypiť až dva. Niektorí si môžu pochutnať na jogurte alebo zmrzline, ale nikdy nie priamo na mlieku. Odležané syry, ako napríklad švajčiarsky a čedar, sú často lepšou voľbou. Zvyčajne je otázkou pokusov a omylov zistiť, ktoré mliečne potraviny – a v akom množstve – sú pre vás „bezpečné“.

8/16 Fajčenie zmierňuje pálenie záhy

Ďalší dôvod, prečo sa zbaviť tohto zlozvyku. Fajčenie môže skutočne prispieť k páleniu záhy. Nikotín môže uvoľniť sval v hornej časti žalúdka, ktorý zabraňuje striekaniu kyseliny späť (reflux) do pažeráka. Viac kyslého refluxu znamená pálenie záhy.

9/16 Starnutie spôsobuje zápchu

Ľudia majú s pribúdajúcim vekom väčšiu pravdepodobnosť zápchy, ale samotné starnúce telo za to nemôže. Starší dospelí často užívajú lieky, ktoré môžu spôsobiť spomalenie tráviaceho traktu. Je tiež menej pravdepodobné, že budú mať dostatok pohybu, dobre sa stravovať a piť dostatok tekutín, čo pomáha veľkému vyprázdňovaniu stolice.

10/16 Vláknina nepomáha pri hnačke

Zdá sa, že to nedáva zmysel – že by vláknina, ktorá je známa tým, že zlepšuje zápchu, mohla pomôcť aj s opačným problémom – hnačkou? Je to však pravda. Pomáha, aby stolica nebola príliš tvrdá alebo príliš mäkká. Funguje tak, že buď "vytiahne" viac vody z hrubého čreva na uvoľnenie stolice (pri zápche), alebo absorbuje časť tekutiny v čreve na jej spevnenie (pri hnačke).

11/16 Keby ste mali rakovinu hrubého čreva, vedeli by ste to

Rakovina hrubého čreva často nemá žiadne príznaky až do neskorších štádií, preto je jej včasné odhalenie také dôležité. Vo všeobecnosti by sa väčšina ľudí s priemerným rizikom mala začať testovať vo veku 50 rokov. Rutinné kolorektálne kontroly by mali zahŕňať preventívne testy na okultné krvácanie každé dva roky od 40. roku života a preventívnu kolonoskopiu každých 10 rokov. Porozprávajte sa so svojím lekárom.

12/16 Kolonoskopia je hrozné vyšetrenie

Obávaná kolonoskopia v skutočnosti nie je taká hrozná, ako by ste si mohli myslieť. Procedúra, ktorú lekári používajú na diagnostiku a liečbu problémov v hrubom čreve a konečníku, zvyčajne trvá len asi 30 až 60 minút a môžete dostať liek, ktorý vás predtým utlmí či uspí. Mnohým ľuďom však spôsobuje problémy príprava na kolonoskopiu. Približne deň vopred musíte vyprázdniť hrubé črevo pomocou tekutej stravy a laxatívneho nápoja. 

13/16 Pálenie záhy? Pomôže spánok v sede

Tvrdenie, že ľudia s pálením záhy musia sedieť v posteli, aby sa vyhli symptómom, nemá žiadnu medicínske opodstatnenie. Môže sa vám uľaviť, ak zdvihnete hlavu a hrudník, polosed vám však proti záhe nepomôže a navyše sa vám bude zle spať.

14/16 Syndróm dráždivého čreva je len o vašej strave

Hoci potraviny môžu vyvolať príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS), zmeny v stravovaní vo všeobecnosti nestačia na zastavenie tohto stavu. Niektoré jedlá môžu spôsobiť bolesť, nadúvanie, hnačku alebo zápchu, ktorými je choroba známa. K tomuto ochoreniu však veľmi prispieva stres a úzkosť. Denník potravín a symptómov vám môže pomôcť zistiť, čo u vás spúšťa tento stav.

15/16 Stres spôsobuje autoimunitný zápal čriev

Stres môže skutočne zhoršiť mnohé zdravotné stavy, príčina zápalového ochorenia čriev alebo IBD však nie je známa. IBD zahŕňa Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu – stavy, pri ktorých sa zapáli výstelka tenkého alebo hrubého čreva. Zdá sa, že gény zohrávajú určitú úlohu rovnako ako zmeny v imunitnom systéme tela, pravdepodobne spôsobené baktériami alebo vírusmi.

16/16 Celiakia sa prejavuje bolesťou

Najznámejšie príznaky celiakie zahŕňajú nadúvanie, plynatosť a hnačku, ale mnohí ľudia s týmto ochorením nikdy nemajú žiadny z týchto problémov. Lekári môžu nesprávne diagnostikovať stav – neznášanlivosť lepku – proteínového gluténu – keď hľadajú iba klasické príznaky. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať: málokrvnosť, osteoporózu, depresiu, problémy s rastom a kožnú vyrážku nazývanú odborne dermatitis herpetiformis.

Súvisiace články

Najčítanejšie