Oto
5.12.2022
Máte čudné príznaky? Možno máte lymskú boreliózu.
Zdielať na

Máte čudné príznaky? Možno máte lymskú boreliózu.

Kliešte sa vyskytujú na celom Slovensku.

Až 60 percent ľudí nakazených lymskou boreliózou pripisuje dlhodobé zdravotné problémy inému ochoreniu, domáci test však dokáže chorobu odhaliť včas.

Lymská borelióza je nebezpečné bakteriálne ochorenie, proti ktorému nie je možné sa očkovať. Vyvolávajú ho štyri druhy baktérií, predovšetkým Borrelia burgdorferi a Borrelia mayonii. Ďalšie dve, Borrelia afzelii a Borrelia garinii,  sa vyskytujú najmä v Európe a v Ázii. Lymskú boreliózu neprenáša každý kliešť, len infikovaný.

Lymskou boreliózou sa na Slovensku nakazí ročne zhruba 1000 ľudí, v Európe 10 tisíc ľudí. Počet nakazených stúpa každý rok a na rozdiel od kliešťovej encefalitídy proti lymskej borelióze nie je možné očkovať sa. Až 60% pacientov nepociťuje typické príznaky alebo si ich zamieňa s inou chorobou. Pri podceňovaní liečby hrozí zápal očí, žltačka, svalové a neurologické ťažkosti alebo dokonca život ohrozujúci zápal nervov či meningitída. 

Ochorenie je zákerné aj v tom, že príznaky prichádzajú vo vlnách.  Po 3 až 30 dňoch od uhryznutia kliešťom, sa vytvára červený kruh, ktorý je uprostred vyblednutý – eryhema migrans (migrujúce začervenanie).  Vyrážka sa potom v ďalších dňoch rozširuje, a niekedy sa zväčší až na 30 centimetrov. Vyrážka nesvrbí, nebolí, ale býva teplá na dotyk.

Vyrážku sprevádzajú ďalšie príznaky:

  • horúčka
  • zimnica
  • únava
  • stuhnutosť krku
  • opuch lymfatických uzlín
  • bolesti tela

Ak tieto miernejšie príznaky nijako neriešime, vy rážka sa rozšíri po celom tela a v ďalších týždňoch pribúdajú vážnejšie symptómy. Preto je veľmi dôležité podchytiť chorobu včas. Pomôcť môže domáci test na boreliózu, ktorý  je dostať v lekárni. Robí sa z krvi z prsta a výsledok je do 15 minút. Ak je výsledok pozotívny, treba ísť k lekárovi, ktorý urobí testy  a nasadí liečbu antibiotikami.. 

Súvisiace články

Najčítanejšie