Nový domáci test na rakovinu prostaty: Odhalí nádor bez návštevy lekára
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Jednoduchý test je možné vykonať doma a nevyžaduje návštevu praktického lekára. Nová štúdia naznačuje, že nový domáci test na rakovinu prostaty by mohol prekonať súčasné testovacie metódy.
Výskumníci vyvinuli jednoduchý pľuvadlový test, ktorý analyzuje genetické varianty v mužskej DNA. Možno ho vykonať doma a nevyžaduje návštevu praktického lekára, zdá sa, že test funguje lepšie ako súčasná metóda hodnotenia rizika rakoviny prostaty.
Test prostatického špecifického antigénu (PSA) je krvný test, ktorý sa v súčasnosti používa na kontrolu stavov prostaty, ako je rakovina prostaty alebo zväčšená prostata. Nový test zo slín by sa mohol použiť ako dodatočný skríningový nástroj, uviedli odborníci, pretože znížil počet falošne pozitívnych výsledkov a zachytil vyšší podiel agresívnych druhov rakoviny ako test PSA.
Výskumníci z The Institute of Cancer Research v Londýne a The Royal Marsden NHS Foundation Trust chceli posúdiť účinnosť nového testu, ktorý vyvinuli, nazvaného skóre polygénneho rizika. Toto rizikové skóre používa sliny na posúdenie 130 genetických variantov, o ktorých je známe, že sú spojené so zvýšeným rizikom rakoviny prostaty, a potom sa určí, či je alebo nie je osoba vystavená vysokému riziku ochorenia.
Nová štúdia použila tento nástroj na hodnotenie 6 300 mužov vo veku 55 až 69 rokov. Približne 745 (12 percent) malo počas štúdie vysoké rizikové skóre, nazývané Čiarový kód 1.
Títo muži boli pozvaní na skríning rakoviny prostaty vrátane vyšetrenia magnetickou rezonanciou a biopsie, pričom ponuku využilo asi 468 mužov. Rakovina prostaty bola zistená u 187 mužov a z nich 103 malo rakovinu, ktorá bola považovaná za „vyššie riziko“, takže im bola ponúknutá liečba.
Zo 187 mužov malo 118 hladinu PSA pod 3,0 ug/l – čo sa považuje za „normálne“ a zvyčajne by to znamenalo, že nie je potrebný žiadny ďalší skríning.
V časopise New England Journal of Medicine výskumníci uviedli, že rakovina „by nebola zistená“ u 74 z týchto mužov pomocou „diagnostickej cesty“, ktorá sa v súčasnosti používa – ktorá zahŕňa vysokú hladinu PSA a MRI.
Odborníci dospeli k záveru, že u mužov s najvyšším genetickým rizikom test falošne identifikoval menej ľudí s rakovinou prostaty ako test PSA. Zachytil aj mužov s rakovinou, ktorých by samotný test PSA vynechal, a odhalil vyšší podiel agresívnych druhov rakoviny ako test PSA. Test tiež presne identifikoval mužov s rakovinou prostaty, ktorých vyšetrenie magnetickou rezonanciou vynechalo.
Bola preto spustená samostatná štúdia, ktorá bude priamo porovnávať testy slín s testom PSA a skenom MRI.
Profesorka Ros Eelesová z Inštitútu pre výskum rakoviny v Londýne a The Royal Marsden NHS Foundation Trust povedala: „Ukázali sme, že relatívne jednoduchý, lacný pľuvací test na identifikáciu mužov, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku v dôsledku ich genetickej výbavy, je účinným nástrojom na včasné zachytenie rakoviny prostaty. Na základe desaťročí výskumu genetických markerov rakoviny prostaty naša štúdia ukazuje, že táto teória v praxi funguje - dokážeme identifikovať mužov s rizikom agresívnej rakoviny, ktorí potrebujú ďalšie testy, a ušetriť mužov, ktorí sú vystavení nižšiemu riziku, od nepotrebnej liečby."
Príznaky rakoviny prostaty môžu zahŕňať:
potreba močiť častejšie, často v noci
potreba ponáhľať sa na toaletu
ťažkosti so začatím močenia (váhavosť)
namáhavé alebo zdĺhavé močenie
slabý prietok
pocit, že sa váš močový mechúr úplne nevyprázdnil
krv v moči alebo krv v sperme
Profesor Kristian Helin, výkonný riaditeľ Inštitútu pre výskum rakoviny v Londýne, povedal: „Vzhľadom na to, že sa očakáva zdvojnásobenie prípadov rakoviny prostaty do roku 2040, je nevyhnutné vytvoriť spoľahlivý spôsob, ako zachytiť klinicky významné prípady rakoviny prostaty v skoršom štádiu. Súčasný test PSA často vedie k nepotrebnej liečbe a čo je ešte znepokojujúcejšie, nedokáže odhaliť niektoré druhy rakoviny. Je naliehavá potreba lepšieho skríningového testu. Tento výskum predstavuje sľubný pokrok smerom k tomuto cieľu a podčiarkuje potenciál genetického testovania na záchranu života."