Zatiahnuté
Bratislava
Roman, Romana
23.2.2025
Odborníci sa obávajú, že vtáčia chrípka sa začne šíriť vzduchom a spôsobí pandémiu
Zdielať na

Odborníci sa obávajú, že vtáčia chrípka sa začne šíriť vzduchom a spôsobí pandémiu

Vedci tvrdia, že svet sa musí dozvedieť viac o vtáčej chrípke H5N1 a o tom, ako sa šíri. Mohla by sa vtáčia chrípka H5N1 šíriť vzduchom a šíriť sa medzi ľuďmi? Vedci tvrdia, že to stále nevedia Ak však vírus získa túto schopnosť, môže spôsobiť ďalšiu pandémiu.

Vírus sa v posledných mesiacoch šíri po celých Spojených štátoch, čo má za následok zabitie miliónov vtákov, raketový rast cien vajec , nakazenie desiatok ľudí a smrť jedného človeka v Louisiane. H5N1 zatiaľ nemá schopnosť prenášať sa z človeka na človeka, tvrdia vedci a zdravotníci zdôraznili, že riziko zostáva mierne. Podľa vedcov sa však treba mať na pozore. Údaje vychádzajú zo zistenia Svetovej zdravotníckej organizácie, že z prípadov hlásených v regióne západného Tichomoria od januára 2003 do minulého septembra bola úmrtnosť 54 percent. Trumpova administratíva navyše dala pokyn Centrám pre kontrolu a prevenciu chorôb, aby prestali spolupracovať s medzivládnou organizáciou. Zastavenie týždennej vedeckej správy Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zastavilo niektoré súvisiace výskumy, uvádza KFF Health News .

V reakcii na hrozbu pandémie spoločnosť MassLive uviedla, že spoločnosť Moderna so sídlom v Massachusetts bude pravdepodobne prvou, ktorá vyrobí vakcínu. Sledovanie zmien vírusu by mohlo byť kľúčové aj pri predchádzaní negatívnym výsledkom v budúcnosti. Trvalo viac ako dva roky, kým WHO uznala, že covid sa šíri vzduchom. Vlani v marci americké ministerstvo poľnohospodárstva zistilo, že kravy infikované H5N1 by mohli vírus preniesť na ľudí kvapôčkami z dojacích strojov.

Skúmajú prenos

„Mať vopred tieto dôkazy je naozaj dôležité, aby sme sa nedostali do rovnakej situácie, keď sa objavil covid, a všetci sa snažili zistiť, ako sa vírus preniesol,“ hovorí Kristen Coleman, expertka na infekčné choroby Marylandská univerzita, povedala v pondelok denníku The New York Times .

Predchádzajúci výskum zistil, že vírus chrípky H5N1 od infikovaného pracovníka na farme sa mohol prenášať vzdušnými kvapôčkami a bol smrteľný u myší a fretiek. Zistenia naznačujú, že ľudský vírus sa môže prenášať kvapôčkami efektívnejšie ako vírusy z dobytka, hoci účinnosť jeho prenosu bola obmedzená.

Ďalšia štúdia z konca roku 2024 zistila, že šírenie vírusov, vypudzovanie vírusových častíc do vzduchu, súvisí s prenosnosťou u cicavcov. Vírus H5N1 od infikovaného texaského mliekarenského pracovníka vykazoval nízku, ale zvýšenú schopnosť prenosu vzduchom v porovnaní so staršími kmeňmi.
mikrobiológ Dr. John Lednicky z University of Florida povedal, že medzi cicavcami je rozdiel.

„V Ázii ľudia kupujú živé vtáky na trhoch, kde ich ošklbávajú. Ukázalo sa, že šklbanie rozpráši vírus z peria. Alebo vtáky kakajú na preplnených trhoch. A na trhoch môžu byť ventilátory alebo vzdušné prúdy, ktoré pohybujú vzduchom prenášaným vírusom. Ľudia to môžu vdýchnuť,“ povedal .

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú štandardné opatrenia pre pacientov s ochorením zodpovedajúcim chrípke, ktorí boli nedávno vystavení vtákom alebo iným zvieratám potenciálne infikovaným vtáčou chrípkou. Doktor Sander Herfst, ktorý pracoval na decembrovej štúdii o fretkách, zistil, že niekoľko doterajších mutácií umožnilo, aby sa vtáčia chrípka dostala do vzduchu. Ako presne sa chrípka šíri vzduchom, však nie je jasné.

Súvisiace články

Najčítanejšie