"Nový čínsky vírus" je tu dvadsať rokov, podľa odborníkov sa báť nemusíme
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Preplnené čínske nemocnice mnohým pripoínajú začiatok kovidu z roku 2020. Vírus HMPV však nie je žiadnou novinkou a vlani bola situácia s chorobnosťou na tento vírus v číne dokonca horšia než tento rok. Poľa odborníkov sa HMPV úplne bežne vyskytuje v populácii a nemá potenciál pandémie.
Bolo to len pár dní po oslavách nového roka, keď sa začali objavovať správy o náraste počtu ľudí nakazených "novým druhom vírusu". Ochorenie dýchacích ciest spôsobujúce chrípku alebo symptómy podobné prechladnutiu sa začalo šíriť v severných čínskych provinciách a narastalo v priebehu zimy, najmä u detí mladších ako štyri roky. Objavili sa správy o preplnených nemocniciach, preplnených jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) a nových monitorovacích opatreniach. Obavy sa ešte zvýšili, keď sa začali objavovať náznaky, že ohnisko sa rozšírilo. Viac prípadov bolo zistených v Indii; Malajzia a Kazachstan tiež začali hlásiť pacientov, ktorí sa nakazili touto chorobou.
Táto situácia vyvoláva nepríjemné spomienky na situáciu spred piatich rokov, keď sa v januári 2020 v Číne šepkalo o vražednom víruse . Keď sa začali objavovať obrázky preplnených nemocníc a chorých a umierajúcich, stále trvalo mesiac, kým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila oficiálny názov kmeňa: Covid -19. Vtedy sa svet "chrípky" nebál. Všetci vieme, čo nasledovalo. O niekoľko týždňov neskôr sme už všetci poznali jeho názov, pričom prípady prepukli po celej Európe. Krátko nato bol svet v zablokovaný.
Po piatich rokoch sme ostražitejší, už vieme, čo sa môže stať, keď ignorujeme príznaky. To je pravdepodobne dôvod, prečo, keď sa tento týždeň objavili titulky o vírusovom „návale“ v Číne, sa mnohí zľakli. Krajiny a úrady usilovne sledujú situáciu a na sociálnych sieťach už kolujú divoké špekulácie a dezinformácie. Oficiálne orgány začínajú volať po väčšej transparentnosti od Číny, ktorá spočiatku zľahčovala závažnosť pandémie Covid-19 a tvrdí, že Peking musí byť otvorenejší s akýmikoľvek údajmi, ktoré má. Ale ako veľmi by sme sa mali báť?
HMPV je "starý" vírus
Po prvé: na rozdiel od Covid-19 to, čo sa deje v Číne, nie je nový vírus, je to ľudský metapneumovírus (HMPV), „starý“ vírus, ktorý bol objavený v Holandsku v roku 2001. V skutočnosti sa ním nakazí väčšina ľudí. pred dosiahnutím piatich rokov veku – vedci odhadujú, že približne 10 – 12 percent respiračných ochorení u detí je spôsobených HMPV. Nie je ani taký nákazlivý ako koronavírus (jeho inkubačná doba je tri až šesť dní) a ani napriek obrázkom, ktoré prichádzajú z Číny, taký závažný. Navyše, vlani bola situácia s týmto vírusom v Číne podobná a pribúdali zápaly pľúc u malých detí, nikto si to však veľmi nevšímal.
Úmrtnosť je oveľa nižšia a symptómy sú predovšetkým kašeľ, horúčka, upchatý nos a únava. Hoci je väčšina prípadov mierna, niekedy môže spôsobiť infekcie dolných dýchacích ciest, ako je zápal pľúc, a častejšie môže vyvolať vzplanutie stavov, ako je astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) – a v súčasnosti neexistuje žiadna vakcína ani antivírusová liečba HMPV.
Nie je prekvapením, že prípady HMPV rastú v zime a na jar každý rok rýchlejšie – čo odborníci veľmi zdôrazňujú. Aj keď tieto počiatočné údaje o HMPV „ukázali jasné známky vysokého nárastu spôsobeného zimným obdobím, počet lôžok obsadených pacientmi s chrípkou v druhom zimnom týždni je však najvyšší „od 2020-21."
HMPV mierne rastie týždeň čo týždeň v rôznych krajinách sveta. Odborníci sa opäť snažia rozptýliť obavy, že by sa mohla história opakovať. „Myslím si, že súčasťou tohto znepokojenia je skreslenie aktuálnosti, že Covid-19 sa začal v Číne – ľudia hľadajú a vidia to, čo je potenciálne nebezpečné, o čom sa zdá, že by sa to mohlo roztočiť a stať sa ďalšou pandémiou,“ hovorí Dr Simon Williams, behaviorálny vedec, výskumník v oblasti verejného zdravia a lektor psychológie na Swansea University, ktorý tiež pracoval ako konzultant pre WHO.
Vysvetľuje, že od roku 2020 došlo k mnohým ďalším potenciálnym pandémiám – napríklad vtáčia chrípka v USA má oveľa vyššie riziko, ako v súčasnosti predstavuje HMPV; v posledných týždňoch sa ukázalo, že „záhadným“ novým vírusom, ktorý vyvolal podobný strach v Konžskej demokratickej republike, je malária. Pred špekuláciami je potrebná opatrnosť a dodatočné informácie, hovorí.
„Musíme spoločne komunikovať údaje, ktoré sa dostávajú na globálnu úroveň, aby ľudia na celom svete vedeli, aká je úroveň rizika. Bohužiaľ to, že sme technicky ešte stále v pandémii Covid 19, aj keď na jej konci, neznamená to, že ďalšia za našich životov už nebude. Potrebujeme kvalitné údaje, aby sme sa s tým vysporiadali."