Prerástla vám práca cez hlavu? Toto je 14 signálov, že ste vyhoreli
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V niektorých povolaniach je ľahšie vyhorieť
Vyhorenie je veľmi nepríjemný duševný aj fyzický stav, ktorý súvisí s prácou. Ako zistíte, že ste vyhoreli?
1/14 Ste vyčerpaní
Ste taký unavený, že nedokážete pohnúť ani svalom? Vlečiete sa ráno z postele do práce? Zdá sa vám vaša 8-hodinová zmena akoby trvala 80 hodín? Vyhorenie je druh pracovného stresu charakterizovaný tromi špecifickými vecami. Prvým je pocit, že ste vyčerpaní - emocionálne aj fyzicky.
2/14 Začínate byť cynickí
Druhá vec, ktorá charakterizuje syndróm vyhorenia, je cynizmus -- nezáujem o prácu, negativizmus alebo dokonca bezcitnosť. Často k tomu vedie vyčerpanie.
3/14 Cítite sa zbytoční
Tretím pilierom vyhorenia je pocit neschopnosti, pocit, že jednoducho nemôžete byť efektívni. Vedie to k nedostatku výkonu a produktivity. Niekedy sa zdá, že tento pocit je výsledkom ďalších dvoch stanových pólov vyhorenia - vyčerpania a cynizmu. Inokedy sa na vás vrhnú všetky tri naraz.
4/14 Ste v depresii
Ak ste vyčerpaní, cynickí a cítite sa zbytoční, niet divu, že sa u vás môže objaviť depresia. Výskum ukazuje, že vyhorenie je hlavne vecou zamestnania, zatiaľ čo depresia ochorením prežívania a vôle, ktoré môže zahŕňať aj vašu prácu. Sú však prepojené - štúdie ukazujú, že ak máte sklony k depresii, ste náchylnejší na syndróm vyhorenia.
5/14 Nenávidíte svoju prácu
Štúdie ukazujú, že nespokojnosť s prácou je jedným z niekoľkých vedľajších účinkov syndrómu vyhorenia.
6/14 Všetko sa vás dotýka
Ak je stres z vašej práce priveľký, alebo ak ste podráždení na svojich spolupracovníkov (alebo v horšom prípade na zákazníkov alebo klientov), vinníkom môže byť syndróm vyhorenia. Môže sa to aj zhoršiť: Silný hnev, či závat zúrivosti je ďalším znakom, že vám vaša práca mohla spôsobiť vyhorenie.
7/14 Vaša myseľ blúdi
Problémy so sústredením sú jedným z mentálnych znakov (spolu so zábudlivosťou), ktoré vám môžu napovedať, že sa blíži syndróm vyhorenia. Niektoré štúdie obsahujú viac ako 100 príznakov blížiaceho sa vyhorenia.. Zahŕňajú motivačné symptómy ako dezilúzia a strata idealizmu.
8/14 Zle spíte
Niektoré štúdie spájajú problémy so zaspávaním a zotrvaním v spánku so syndrómom vyhorenia (hoci iné štúdie nenachádzajú jasnú súvislosť). . Ak nemáte dostatok spánku, môže to priniesť vyššie riziko srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku, mŕtvice, cukrovky a ochoreniea obličiek.
9/14 Často vás bolí hlava
Herbert Freudenberger, psychológ, ktorý v roku 1974 vytvoril koncept vyhorenia, uviedol časté bolesti hlavy ako fyzickú charakteristiku poruchy. Podobne ako problémy so spánkom, ani toto nie je vedecky podložené.
10/14 Bolieva vás žalúdok
Bolesť žalúdka a čriev, ktorú cítite, môže súvisieť aj s vyhorením. To spolu so stresom, ktorý ho sprevádza, môže oslabiť váš imunitný systém a spôsbiť aj problémy s vaším bruchom.
11/14 Pijete alkohol, užívate drogy alebo sa prejedáte
Užívanie jedla, alkoholu alebo drog, aby ste sa cítili lepšie, môže byť vážnym príznakom pracovného vyhorenia. Zneužívanie alkoholu a drog môže viesť k najrôznejším zdravotným problémom a prejedeanie sa spôsobuje obezitu
12/14 Stúpa vám krvný tlak
Ak je váš krvný tlak zvýšený, vaša práca s tým môže súvisieť. Spolu so zvýšení tlaku sa vám môže zvyšovať aj tep. Ani jedno nie je pre vás dobré. Mohli by poškodiť nielen vaše srdce, ale aj mozog a obličky.
13/14 Môžete mať príznaky cukrovky
Prílišný smäd a rozmazané videnie sú dva príznaky cukrovky. Vyhorenie môže zvýšiť vaše riziko cukrovky 2.typu. Ak sa u vás prejavujú tieto alebo iné príznaky cukrovky – a máte problémy v práci, ktoré môžu súvisieť so syndrómom vyhorenia – môže to spolu súvisieť. Informujte svojho lekára, ak máte zvýšený smäd, a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc pri akýchkoľvek zmenách zraku.
14/14 Pribúdajú dni, keď vám je fyzicky zle
Výskum zistil, že syndróm vyhorenia môže zvýšiť počet dní, ke´d sa cétite tak zle, že musíte zostať doma,alebo naopak idete do práce, aj keď ste chorí. A funguje to aj naopak. Všetky tie dni práceneschopnosti a tiež pocit mrzutosti, keď ste v práci, hoci vám je zle, môžu viesť k ďalšiemu vyhoreniu.