Polojasno
11°
Bratislava
František
4.10.2022
14 signálov, že ste vyhoreli
Zdielať na

14 signálov, že ste vyhoreli

Archívna reportáž

V niektorých povolaniach je ľahšie vyhorieť

Vyhorenie je veľmi nepríjemný duševný aj fyzický stav, ktorý súvisí s prácou. Ako zistíte, že ste vyhoreli?

1/14 Ste vyčerpaní

Ste taký unavený, že nedokážete pohnúť ani svalom? Vlečiete sa ráno z postele do práce? Zdá sa vám vaša 8-hodinová zmena akoby trvala 80 hodín? Vyhorenie je druh pracovného stresu charakterizovaný tromi špecifickými vecami. Prvým je pocit, že ste vyčerpaní - emocionálne aj fyzicky.

2/14 Začínate byť cynickí

Druhá vec, ktorá charakterizuje syndróm vyhorenia, je cynizmus -- nezáujem o prácu, negativizmus alebo dokonca bezcitnosť. Často k tomu vedie vyčerpanie.

3/14 Cítite sa zbytoční

Tretím pilierom vyhorenia je pocit neschopnosti, pocit, že jednoducho nemôžete byť efektívni. Vedie to k nedostatku výkonu a produktivity. Niekedy sa zdá, že tento pocit je výsledkom ďalších dvoch stanových pólov vyhorenia - vyčerpania a cynizmu. Inokedy sa na vás vrhnú všetky tri naraz.

4/14 Ste v depresii

Ak ste vyčerpaní, cynickí a cítite sa zbytoční, niet divu, že sa u vás môže objaviť depresia. Výskum ukazuje, že vyhorenie je hlavne vecou zamestnania, zatiaľ čo depresia ochorením prežívania a vôle, ktoré môže zahŕňať aj vašu prácu. Sú však prepojené - štúdie ukazujú, že ak máte sklony k depresii, ste náchylnejší na syndróm vyhorenia.

5/14 Nenávidíte svoju prácu

Štúdie ukazujú, že nespokojnosť s prácou je jedným z niekoľkých vedľajších účinkov syndrómu vyhorenia.

6/14 Všetko sa vás dotýka

Ak je stres z vašej práce priveľký, alebo ak ste podráždení na svojich spolupracovníkov (alebo v horšom prípade na zákazníkov alebo klientov), ​​vinníkom môže byť syndróm vyhorenia. Môže sa to aj zhoršiť: Silný hnev, či závat zúrivosti je ďalším znakom, že vám vaša práca mohla spôsbiť vyhorenie.

7/14 Vaša myseľ blúdi

Problémy so sústredením sú jedným z mentálnych znakov (spolu so zábudlivosťou), ktoré vám môžu napovedať, že sa blíži syndróm vyhorenia. Niektoré štúdie obsahujú viac ako 100 príznakov blížiaceho sa vyhorenia.. Zahŕňajú motivačné symptómy ako dezilúzia a strata idealizmu.

8/14 Zle spíte

Niektoré štúdie spájajú problémy so zaspávaním a zotrvaním v spánku so syndrómom vyhorenia (hoci iné štúdie nenachádzajú jasnú súvislosť). . Ak nemáte dostatok spánku, môže to priniesť vyššie riziko srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku, mŕtvice, cukrovky a ochoreniea obličiek.


9/14 Často vás bolí hlava

Herbert Freudenberger, psychológ, ktorý v roku 1974 vytvoril koncept vyhorenia, uviedol časté bolesti hlavy ako fyzickú charakteristiku poruchy. Podobne ako problémy so spánkom, ani toto nie je vedecky podložené.


10/14 Bolieva vás žalúdok

Bolesť žalúdka a čriev, ktorú cítite, môže súvisieť aj s vyhorením. To spolu so stresom, ktorý ho sprevádza, môže oslabiť váš imunitný systém a spôsbiť aj  problémy s vaším bruchom.

11/14 Pijete alkohol, užívate drogy alebo sa prejedáte

Užívanie jedla, alkoholu alebo drog, aby ste sa cítili lepšie, môže byť vážnym príznakom pracovného vyhorenia. Zneužívanie alkoholu a drog môže viesť k najrôznejším zdravotným problémom a prejedeanie sa spôsobuje obezitu

12/14 Stúpa vám krvný tlak

Ak je váš krvný tlak zvýšený, vaša práca s tým môže súvisieť. Spolu so zvýšení tlaku sa vám môže zvyšovať aj tep. Ani jedno nie je pre vás dobré. Mohli by poškodiť nielen vaše srdce, ale aj mozog a obličky.

13/14 Môžete mať príznaky cukrovky

Prílišný smäd a rozmazané videnie sú dva príznaky cukrovky. Vyhorenie môže zvýšiť vaše riziko cukrovky 2.typu.  Ak sa u vás prejavujú tieto alebo iné príznaky cukrovky – a máte problémy v práci, ktoré môžu súvisieť so syndrómom vyhorenia – môže to spolu súvisieť. Informujte svojho lekára, ak máte zvýšený smäd, a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc pri akýchkoľvek zmenách zraku.

14/14 Pribúdajú dni, keď vám je fyzicky zle

Výskum zistil, že syndróm vyhorenia môže zvýšiť počet dní, ke´d sa cétite tak zle, že musíte zostať doma,alebo naopak idete do práce, aj keď ste chorí. A funguje to aj naopak. Všetky tie dni práceneschopnosti a tiež pocit mrzutosti, keď ste v práci, hoci vám je zle, môžu viesť k ďalšiemu vyhoreniu.

Súvisiace články

Najčítanejšie