Jasno
14°
Bratislava
Júlia, Juliana
22.5.2022
Prečo odmietame pomoc, keď nám je ťažko?
Zdielať na

Prečo odmietame pomoc, keď nám je ťažko?

Priatelia dokážu zdieľať aj bolesť.

Keď prežívame náročné obdobie, do nášho života vstúpi napríklad choroba, problémy v rodine, rozvod či strata zamestnania, práve v tomto čase pomoc potrebujeme. Mnohí z nás si to nechceme pripustiť alebo dokonca pomoc odmietame. Silný je ale podľa odborníkov ten, kto pomoc dokáže nielen ponúknuť, ale aj prijať, keď ju potrebuje.


Všetci sú „múdri“ a  hovoria mi, čo mám robiť

Rady, čo máme a nemáme robiť, nám zvyčajne nepomáhajú. Skúsený odborník – psychológ či terapeut radí zriedka. Hľadá s nami, čo by nám mohlo pomôcť a my sme tí, ktorí si na konci odpovieme. Keď hľadajú dvaja spolu, cesta nebýva taká ťažká, ako keď sme s bolesťou sami. A časom sa bolesť zmierni, uľaví sa nám.

Navštevovať psychológa je hanba

Možno nás trápi, čo si o tom pomyslí rodina alebo známi. Možno to považujeme za vlastné zlyhanie, ,,veď predsa nie som blázon, aby som chodil/a ku psychológovi“. Možno sa bojíme, čo si o nás bude myslieť psychológ či terapeut. Prijať pomoc nie je hanba ani zlyhanie. Keď trpí telo, neváhame vyhľadať lekára, tak prečo to neurobiť aj keď trpí duša? Uľaví sa nám, keď pocítime, že s bolesťou nemusíme byť sami. Naši blízki určite budú radi, keď uvidia, že sa časom po sedeniach cítime lepšie. 

Stojí to veľa námahy a  peňazí

V ťažkých časoch nemáme silu hľadať či navštevovať odborníkov. Možno je povinností viac a  voľného času menej. Najmä, ak sa musíme starať o zvyšok rodiny. Možno aj peňazí je menej. Ak ale chceme zmenu, musíme riskovať, bez kroku do neznáma to zvyčajne nejde. Starostlivosť o seba samého sa odrazí na celej rodine. Ak sa budeme cítiť lepšie, budú sa cítiť lepšie aj naši blízki. Stačí naše rozhodnutie – potrebujem a chcem pomoc. Stačí o tom niekomu povedať, kto vám kontakt na odborníka nájde, možno s vami na sedenie pôjde. Alebo možno sa o deti a rodinu v čase terapeutického stretnutia postará. Existujú aj bezplatné formy pomoci. 

Ten, kto to nezažil, mi nemôže pomôcť

Možno nám napadá, že ak odborník  sám neprežil niečo podobné, nedokáže nám pomôcť. Nikto na svete neprežil to, čo my. Ale každý psychológ či psychoterapeut zažil v živote bolesť a utrpenie a prešiel výcvikom sebapoznania a teoretickej prípravy. A preto by mal byť zdatnejší v nadväzovaní vzťahov a v komunikácii. 

Chce to čas, čas zahojí všetky rany

Je to jedna z častých, ,,osvedčených“ a dobre mienených rád, ktoré môžeme dostávať od okolia. Čas prináša možnosť zmeny, ale samotnú zmenu nikdy „sám“ neprinesie. Je za ňou najmä naše rozhodnutie hľadať novú cestu životom, nadväzovať nové vzťahy, spomínať a  smútiť s  ľuďmi, ktorí nám rozumejú, nebáť sa znovu zabaviť a  otvoriť sa aj radosti. Ak cítite, že sa Vám to dlhodobo nedarí, nečakajte a  vyhľadajte pomoc. 

Kedy vyhľadať odbornú pomoc ?

  • Smútok a  túžba, aby sa minulosť vrátila, je veľká a trvá dlho.
  • Dlhodobo Vás nič nebaví, nemáte chuť sa stretávať s  ľuďmi, nemáte energiu starať sa o domácnosť, rodinu či seba samého.
  • Premýšľate, že by možno bolo lepšie, aby ste zomreli.
  • Výrazne ste schudli alebo pribrali na váhe, v noci nemôžete spať, zhoršil sa vám zdravotný stav.

Súvisiace články

Najčítanejšie