Bipolárna porucha: Cítite sa ako kráľ, môžete prísť o majetok i vzťahy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Bipolárna afektívna porucha sa dá prirovnať k jazde na horskej dráhe. Strmé stúpanie do výšin mánie strieda rútenie sa do hlbín depresie. Bipolárnou poruchou trpel herec Miloš Kopecký, spevák Petr Muk či Robbie Williams. Ten je aj veľkým hudobným vzorom muzikanta Filipa, ktorý tiež žije s týmto ochorením a hovoril o ňom v podcaste JOJzdravie.
Bipolárna porucha je známa aj pod starším názvom maniodepresívna psychóza. Je to ochorenie, pri ktorom dochádza k veľkým výkyvom nálady, vnútornej energie a schopnosti pracovať. Pri bipolárnej poruche sú narušené pomery medzi chemickými stimulantmi, ktoré prenášajú vzruchy medzi neurónmi v mozgu – takzvanými neuromediátormi.
Tri dni bez spánku
Na rozdiel od normálnych výkyvov nálady u zdravých ľudí je kolísanie nálady pri bipolárnej poruche silné a extrémne. O Milošovi Kopeckom bolo známe, že sa usiloval zoskupiť si nakrúcanie a divadelné skúšky na obdobia, keď bol v takzvanej hypománii, ktorá nie je taká ničivá ako mánia. Prejavuje sa dobrou náladou, bodrosťou, tvorivými nápadmi a človek pôsobí žoviálne. Tak bol Miloš Kopecký známy aj svojmu publiku. V časoch depresie bol väčšinou hospitalizovaný na psychiatrii, alebo presvedčil svojich priateľov lekárov, aby mu dávali elektrošoky ambulantne a nemusel byť v nemocnici.
Vrcholiaca mánia zvyčajne veselá nie je, a svojimi, často bizarnými prejavmi, býva nápadná aj okoliu pacienta. „Vôbec som nespala, tri dni v kuse som piekla koláče. Boli všade a ja som nakupovala ďalšie suroviny a znovu a znovu robila cesto. Otec si to nevšimol, mal v tom čase nočné. Prišiel o šiestej ráno, keď som práve končila s pečením a mala som rozrobené veľké upratovanie. S čelovou lampou som potme umývala okná. Zavolal mi záchranku,“ spomína 22-ročná Monika na prvý atak mánie v jej živote, po ktorom nasledovalo obdobie hlbokej depresie.
Ste ako kráľ
Človek v období mánie sa správa často veľmi neštandardne – môže sa nevýhodne zadlžiť, vymyslieť si nereálny podnikateľský plán, mať neviazané sexuálne vzťahy aj so všetkými následkami. Zdá sa mu, že všetko dokáže, všetko môže. „Páli vám to na 150 percent, všetko sa vám darí, slová a vety sa len tak sypú, vy ste kráľ a ľudia trpaslíci, robíte dobro, ste blažení, nepotrebujete spať, svet patrí vám a tá neznesiteľná ľahkosť bytia vám dáva vytúžené krídla. Je to jeden veľký flám, všetko je jedno, žiadne riziko nie je dosť veľké na to, aby vás zastrašilo,“ opísal obdobie mánie Miloš Kopecký. Výsledkom tohto „veľkého žúru“ však môžu byť problémy v práci, strata zamestnania, narušené vzťahy. Navyše, pre psychiatra nie je v tomto období ľahké presvedčiť pacienta, aby sa liečil, pretože on sa subjektívne cíti veľmi dobre.
Pri mánii s psychotickými príznakmi sa však môžu vyskytovať aj bludy a halucinácie. „Rečový trysk“ takýchto ľudí vtedy prerastá do nezrozumiteľnej reči a môžu byť aj agresívni či násilní. Odtiaľ zrejme pochádza aj hovorový výraz „maniak“ pre násilníkov. Existuje však niekoľko druhov manických aj depresívnych stavov popísaných pri tejto poruche.
Vďaka za lítium
Obdobie depresie nastupujúce po mánii pacienti opisujú ako veľmi nepríjemné. Práve vtedy sa ľudia s bipolárnou poruchou často pokúšajú o samovraždu. Ťažké prípady depresie, pri ktorých ľudia nie sú schopní hovoriť či prijímať potravu, je nutné liečiť v nemocnici okrem liekov aj elektrokonvulzívnou liečbou. Psychiatri ňou dokážu docieliť v liečbe pacienta značný pokrok v krátkom čase. Toto obdobie sa väčšinou vyznačuje hlbokým smútkom, nízkym sebavedomím, nezáujmom o prácu, rodinu. Častá je nespavosť alebo, naopak, nadmerná spavosť, nechutenstvo či prejedanie. Človek sa nedokáže na nič sústrediť, často má myšlienky na smrť, „ukončenie trápenia“.
Jedným zo základných prostriedkov na liečbu bipolárnej poruchy okrem antidepresív, antipsychotík a antiepileptík zostáva lítium. Práve ním sa liečil aj Peter Muk. „Som na lítiu. Je to najlepší liek na maniodepresiu, päťdesiat rokov nikto nič lepšie nevymyslel. A, chvalabohu, funguje,“ konštatoval v roku 2007, rok a pol po údere choroby. Vtedy hovoril aj o tom, že v minulosti sa niekoľkokrát pokúsil o samovraždu. Žiaľ, v máji 2010 Peter Muk zomrel, zrejme po kombinácii liekov a alkoholu.
Mladí aj starší
Bipolárnou poruchou trpí približne 1 percento populácie. Ochorenie sa obvykle objavuje ku koncu dospievania alebo u mladých dospelých, avšak niektorí pacienti mali prvé príznaky už v detstve. U iných sa zase môžu prvé príznaky objaviť až po štyridsiatke či dokonca v starobe. Poruchy nálady nebývajú niekedy rozpoznané ako choroba a pacienti môžu bez správneho liečenia roky trpieť. Bipolárna porucha je však chronické ochorenie a cykly mánie a depresie sa zvyknú opakovať. Jednoznačne sa nedá povedať, čo ochorenie vyvoláva. Jeho vznik však výrazne podmieňuje genetika. Keď má bipolárnu poruchu jeden z rodičov, je takmer 25-percentná pravdepodobnosť, že na ňu ochorie aj potomok. To však ešte stále neznamená, že bipolárna porucha sa skutočne prejaví. Musia ju spustiť vonkajšie faktory, ktorými sú neúmerný stres, problémy v partnerských vzťahoch či v rodine.
Ťažké spolužitie
Život s pacientom, ktorý trpí bipolárnou poruchou, býva pre jeho rodinu často veľmi náročný. Mnohí pacienti preto prichádzajú o rodinné zázemie, nedokážu fungovať ani v práci. Celá rodina človeka trpiaceho bipolárnou poruchou preto potrebuje pomoc a podporu okolia. Treba si uvedomiť, že je to veľmi vážne psychiatrické ochorenie, ktoré si vyžaduje celoživotnú liečbu u odborníkov. Našťastie, väčšinou s dobrými výsledkami, ktoré ľuďom s bipolárnou poruchou umožňujú prežiť hodnotný život.