Polojasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Chystáte sa do nemocnice? Pozor na nemocničné nákazy, toto tam môžete chytiť!
Zdielať na

Chystáte sa do nemocnice? Pozor na nemocničné nákazy, toto tam môžete chytiť!

Nemocničné nákazy komplikujú lekárom prácu.

Počas hospitalizácie v nemocnici môžete dostať viacero infekčných ochorení. Takzvané nozokomiálne nákazy útočia na oslabenú imunitu pacientov a komplikujú lekárom prácu.Nozokomiálne nákazy sú infekcie, ktoré dostane pacient najskôr dva dni po hospitalizácii v zdravotníckom zariadení. Na Slovensku sa takto nakazia asi 4 percentá pacientov.

Nemocničné infekcie nie sú pre chorých ľudí ani pre personál nemocníc ničím príjemným. Vážne komplikujú priebeh pôvodného ochorenia pacienta, predlžujú dĺžku hospitalizácie a zvyšujú finančné náklady na liečbu pacienta.

Ako nedostať nemocničnú infekciu

  • Dbajte na vlastnú hygienu. Dezinfikujte si ruky vždy po použití WC, po každom jedle alebo ak sa dotýkate spoločných zariadení či riadu. Ak vám to zdravotný stav dovolí, často sa sprchujte.
  • Nedovoľte, aby vás navštevoval člen rodiny, ktorý je chorý alebo má oslabenú imunitu.Rúško pri návšteve by malo byť samozrejmé
  • Požiadajte lekárov a sestry, aby používali jednorazové rukavice pri každom zavedení kanyly či pichnutí injekcie.
  • Ak má váš spolupacient príznaky infekcie (kašle, má horúčku, zimnicu, prípadne kožné vyrážky), požiadajte, aby ho zdravotníci vyšetrili a prípadne izolovali od vás a ostatných pacientov.
  • Čo najmenej sa pohybujte v spoločných priestoroch, kde majú prístup aj ľudia zvonku – na chodbách, v herniach návštevných miestnostiach.
  • Aj napriek hygienickým opatreniam je možné, že sa infekciou nakazíte. Akékoľvek príznaky zhoršenia stavu operačnej rany (začervenanie, trhanie, výtok z rany), infekcie močových ciest (nutkanie na močenie, rezanie pri močení), dýchacích ciest (kašeľ, horúčka) či kožné prejavy (vyrážky, zápal kože) hláste ihneď ošetrujúcemu lekárovi.

Nozokomiálne nákazy sa však v nemocničnom prostredí vyskytujú a nedá sa im celkom zabrániť. Odborníci ich nazývajú aj daňou za pokrok v medicíne. Ak je človek hospitalizovaný viac ako dva týždne, zvyčajne nozokomiálnu nákazu dostane. Ľudia, ktorí prichádzajú do nemocnice ako pacienti, majú zvyčajne imunitu oslabenú pôvodným ochorením, vykonáva sa tam množstvo invazívnych zákrokov, sú tam novorodenci i malé deti, stúpa rezistencia mikróbov proti antibiotikám, baktérie majú teda väčšiu šancu zaútočiť.

Najčastejšie sú infekcie močových ciest

Medzi najčastejšie nozokomiálne infekcie patria infekcie močových ciest, zápaly pľúc, infekcie krvi, infekcie operačných rán a hnačky. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hlásia európske krajiny výskyt nozokomiálnych nákaz na úrovni približne 7 percent, u nás sú to podľa bodového prevalenčného sledovania z roku 2017 asi 4 percentá. Nie je to preto, že by sa u nás tieto nákazy vyskytovali menej často, v zahraničí robia viac laboratórnych vyšetrení, ktoré môžu nozokomiálne nákazy odhaliť. Systém hlásenia týchto infekcií sa u nás výrazne zlepšil, v súčasnosti už slovenské nemocnice hlásia každú významnejšiu nozokomiálnu nákazu.

Aké sú infekcie v zdravotníckych zariadeniach?

Komunitné infekcie: môžu vznikať mimo nemocnice, bez súvislosti s hospitalizáciou pacienta alebo do 48 hodín po jeho nástupe.
Nozokomiálne: sú také, ktoré vzniknú po viac ako 48 hodinách po nástupe pacienta do zariadenia alebo v súvislosti s predchádzajúcou hospitalizáciou či ambulantnou liečbou.
Profesionálne: získa zdravotník v súvislosti s pobytom v zdravotníckom zariadení alebo výkonom povolania (hnačka, kiahne, chrípka,Covid-19 a pod.).
Pred desiatimi rokmi sa tieto nákazy nehlásili vôbec, a to najmä v malých nemocniciach. Počet nozokomiálnych nákaz môže výrazne znížiť niečo, čo je v podstate jednoduché – dôsledné hygienické opatrenia môžu znížiť ich výskyt až o 30 percent, najmä hygiena rúk. Podľa odborníkov stačí ovládať presný 5-bodový proces hygieny rúk, pravidelne používať alkoholovú dezinfekciu, dodržiavať režim dezinfekcie a sterilizácie zdravotníckych pomôcok a nemocničného prostredia. Investícia do prevencie je vždy lacnejšia ako liečba pacienta nakazeného nozokomiálnou nákazou. Používanie alkoholovej dezinfekcie na ruky znižuje šírenie nozokomiálnych nákaz, klesá počet reoperácií, znižuje sa spotreba antibiotík a nepredlžuje sa dĺžka pobytu pacienta v nemocnici. To sú benefity pre celý zdravotnícky systém.

Hlavní pôvodcovia nemocničných infekcií

  • stafylokoky
  • enterokoky
  • streptokoky
  • klebsielly
  • pseudomonády
  • E.coli
  • kvasinky
  • rôzne vírusy 

Súvisiace články

Najčítanejšie