12 infekciíí, ktoré nie sú nákazlivé. Kedy sa nemusíte báť prenosu od iného človeka?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Besnotou sa človek nakazí len od chorého zvieraťa
Niektoré choroboplodné zárodky sú nákazlivé. To znamená, že sa šíria z človeka na človeka. Existuje však mnoho typov infekcií, ktoré nedostanete od inej osoby. Nakaziť sa môžete dotykom povrchov alebo jedením či pitím vecí, ktoré obsahujú baktérie alebo vírusy. Niektoré choroby sa šíria iba prostredníctvom infikovaného hmyzu alebo iných zvierat. Niekedy môžu mikróby, ktoré žijú vo vašom tele alebo na ňom, začať nekontrolovane rásť a spôsobia infekciu.
1/12 Legionárska choroba
Je to typ zápalu pľúc, ktorý dostanete, keď vdýchnete kvapôčky vody alebo náhodne vdýchnete vodu, ktorá obsahuje baktérie Legionella. Legionella žije v jazerách a potokoch. Ľudia sa však môžu nakaziť, ak sa baktérie dostanú do vodných systémov a začnú tam rásť, napríklad v sprchových hlaviciach, drezových batériách, vírivkách, ohrievačoch vody alebo v potrubí.
2/12 Ušné infekcie
Zvyčajne sa vyskytujú, keď choroba alebo alergia spôsobia upchatie nosa, hrdla a Eustachovej trubice, ktoré sú spojené s ušami. Tekutina, ktorá sa hromadí v strednom uchu, umožňuje množenie baktérií. Hoci nákazlivé nádchy a chrípky,ktoré môžete dostatť od iných ľudí, niekedy vedú k infekcii ucha, nemôžete ju chytiť od niekoho iného.
3/12 Infekcie močových ciest
Tieto infekcie vznikajú, keď sa baktérie z konečníka alebo kože dostanú do močového traktu cez močovú rúru. Ženy dostávajú tieto infekcie častejšie ako muži hlavne preto, že ich močová trubica je kratšia a bližšie ku konečníku. Niektorí ľudia dostanú tieto infekcie po sexe, keď sa baktérie od partnera dostanú do močovej trubice. Môžete tomu zabrániť tým, že budete močiť hneď po sexe. Ale aby ste dostali tento typ infekcie, nemusíte mať sex.
4/12 Vaginálna kvasinková infekcia
Vzniká, keď je normálna rovnováha mikróbov, vrátane kvasiniek a baktérií, vo vagíne narušená. To znamená, že kvasinky môžu začať príliš rásť a množiť sa, čo spôsobuje svrbenie, pálenie a podráždenie. Pravdepodobnejšie je, že ich dostanete, ak užívate antibiotiká, ste tehotná, máte nekontrolovanú cukrovku alebo máte oslabený imunitný systém. Môžu ich spôsobiť aj niektoré antikoncepčné tabletky. Kvasinkovú infekciu nemôžete predať inej osobe.
5/12 Infekcia dutín (sinusitída)
Rovnako ako infekcia uší, aj infekcie dutín vznikajú, keď sa v dutinách nahromadí hlien a začnú tam rásť mikróby. Bežná nádcha, ktorá je vírusovou infekciou, je najčastejšou príčinou infekcií dutín. Niekedy je za sinusitídou bakteriálna infekcia. Ak je príčinou vírus, infekcia je nákazlivá. Je však pravdepodobnejšie, že budete šíriť nádchu ako samotnú infekciu dutín.
6/12 Salmonella
Tento typ baktérií môže spôsobiť infekciu v črevách. Ak budete jesť surové alebo nedostatočne tepelne upravené jedlo obsahujúce baktérie salmonely - často mäso, vajcia alebo hydinu - môžete dostať infekciu salmonelou. Salmonella sa môže zachytiť na pracovnej doske a kuchynských pomôckach a potom kontaminovať iné potraviny. Dôkladné varenie zabíja tieto baktérie. Príznaky infekcie salmonelou môžu zahŕňať nevoľnosť, vracanie, hnačku, kŕče, horúčku, zimnicu a bolesť hlavy.
7/12 E. coli
Tieto baktérie sa bežne vyskytujú v črevách. Ale niektoré kmene E. coli spôsobujú choroby. Ľudia ich zvyčajne dostanú konzumáciou jedla alebo pitnej vody, ktorá obsahuje baktérie. Najčastejšie je to surová zelenina alebo nedostatočne tepelne upravené mleté hovädzie mäso. Infekcia môže spôsobiť závažnú krvavú hnačku, nevoľnosť, vracanie a žalúdočné kŕče.
8/12 Naegleria fowleri
Možno ste už počuli o tejto infekcii pod názvom améba požierajúca mozog. Naegleria fowleri spôsobuje zriedkavú smrteľnú infekciu mozgu. Tento drobný organizmus alebo améba sa dostane do mozgu cez nos. Žije v teplých jazerách alebo riekach alebo v prirodzene horúcej vode. Môže sa vyskytovať aj v bazénoch bez dostatočného množstva chlóru. Infekcia, ktorá spôsobuje záchvaty, zmätenosť a halucinácie, môže zabiť ľudí už za 5 dní.
9/12 Besnota
Besnotu dostanete, keď vás uhryzne zviera, ktoré je nositeľom vírusu. Väčšina prípadov zahŕňa infikované netopiere, líšky, psy a mačky. Besnota je smrteľná, no ľudia ju dostanú len zriedka. Ak vás pohryzie alebo poškriabe zviera, ktoré môže mať besnotu, lekár vám môže dať vakcínu, ktorá vás ochráni pred vypuknutím ochorenia
10/12 Infekcie z kliešťov
Kliešte môžu uhryznutím preniesť na človeka mnoho rôznych baktérií a vírusov. Niektoré bakteriálne infekcie, ktoré kliešte prenášajú, zahŕňajú lymskú boreliózu a kliešťov. Ak sa vám kliešť zavŕta do kože, odstráňte ho pinzetou. Ak je to možné, uzavrite kliešťa do nádoby a zmrazte. Ak v najbližších dňoch ochoriete, navštívte lekára. Ak je to možné, prineste kliešťa.
11/12 Infekcie spôsobené komármi
Komáre prenášajúce vírusy vrátane malárie, Zika, západonílskej horúčky, žltej zimnice, horúčky dengue a chikungunya ich môžu preniesť na ľudí uhryznutím. Tieto infekcie sa zvyčajne vyskytujú v špecifických častiach sveta.
12/12 Infekcie z hlodavcov
Zvyčajne vzniknú, keď sú ľudia v kontakte s trusom z infikovaných potkanov, myší alebo iných hlodavcov. Môžete tiež dýchať prach, ktorý nesie stopy trusu hlodavcov alebo ich moču. Môžete dostať hantavírus, hemoragickú horúčku a iné ochorenia. Ak potrebujete vyčistiť trus, nerozvírajte prach metlou alebo vysávačom. Nasaďte si rukavice, miesto nastriekajte dezinfekčným prostriedkom a utrite. Potom sa postarajte o odstránenie hlodavca, ktorý zanechal trus.