Uprednostňujete menštruačné tampóny? Obsahujú znepokojujúce množstvo arzénu a olova, odhalila štúdia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Menštruácia ovplyvňuje život ženy aj po jej skončení
Ženy, ktoré aktívne športujú či plávajú často uprednostňujú menštruačné tampóny pre vložkami. V štúdii, ktorú viedli vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley, výskumný tím stanovil koncentráciu 16 kovov, vrátane arzénu, kadmia, kobaltu, olova a selénu, v 30 tampónoch 14 rôznych značiek. Píše o tom server Independent.
Výrobcovia, značky a produktové rady nie sú v štúdii výslovne menované. Menštruačné potreby ale boli údajne zakúpené vo Veľkej Británii, USA a Európe.
„Ide o prvú prácu, ktorá sa zaoberá meraním kovov v tampónoch. Znepokojujúce je, že sme zistili koncentrácie všetkých testovaných kovov, vrátane tých toxických, ako je arzén a olovo,“ uviedla hlavná autorka štúdie e Jenni Shearstonová.
Predchádzajúce výskumy tiež zistili, že vystavenie sa toxickým kovom, ako je olovo a arzén, je spojené s celým radom zdravotných ťažkostí, vrátane demencie, neplodnosti, cukrovky, rakoviny alebo s poškodením orgánov ako pečeň, obličky a mozog.
Vedci sa domnievajú , že kovy sa do tampónov pravdepodobne dostávajú rôznymi spôsobmi počas výroby. Niektoré z nich mohli byť zámerne pridané počas produkcie ako súčasť pigmentu, bielidla, antibakteriálneho prostriedku alebo nejakého iného procesu v továrni.
Tiež samotná bavlna môže absorbovať toxické kovy z vody, vzduchu, pôdy alebo z okolitých kontaminantov. Ako upozornil server Science Alert, dokonca aj rastliny, z ktorých sa vyrába bavlna, hodváb alebo viskóza používané v absorpčných jadrách tampónov, môžu v pôde prijímať kovy z pesticídov, hnojív a odpadových vôd.
V súčasnej dobe nie je jasné, či nájdené kovy prispievajú ku konkrétnym zdravotným komplikáciám. Vedci preto vyzývajú k ďalším štúdiám, aby problematike lepšie porozumeli a zistili, koľko toxických kovov sa z tampónov vstrebáva do tela.
„Naozaj dúfam, že výrobcovia budú povinní testovať svoje výrobky na prítomnosť kovov, najmä toxických. Mohlo by to viesť k pozoruhodným výsledkom, keby na to verejnosť vyzvala alebo požadovala lepšie označovanie tampónov a ďalších menštruačných výrobkov,“ uviedla doktorka Shearstonová.