Chrípka sa rýchlo šíri: Niektorým hrozí životu nebezpečný priebeh
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Univerzitná nemocnica v Bratislave, Martine či banskobystrická Roosveltova nemocnica oznámili pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu dočasný zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Bratislavskí lekári hovoria, že čo sa počtu chorých týka, tak chrípka kopíruje krivku z minulého roka, pri časti prípadov môže ísť o život.
Počet pacientov s chrípkovým ochorením rastie
Boj o život
Pani Linda po takmer mesiaci náročnej liečby, kedy v nemocnici bojovala o život, vníma chrípku úplne inak. "Pokiaľ bude možnosť, tak aby som sa dala očkovať," hovorí pani Linda. Na krku má ešte pripomienku po tracheotómii. Posledné čo si predtým než skončila v nemocnici pamätá je, že prišla od lekára a nedokázala už ani dýchať. "Nedokázala som sa nadýchnuť," tvrdí Linda.
Teraz, keď sem prišla povedať "ďakujem", je to presne 24. deň, odkedy sa zobudila v nemocnici, netušiac, kde je. "Strašidelné, lebo som nevedela, čo sa stalo. Ja som celý mesiac nemala o tom pojem, čo sa so mnou deje," dopĺňa Linda.
"Vplyvom chrípky A došlo k ťažkému priebehu obojstranného zápalu pľúc," objasňuje MUDr. Katarína Tarabová, PhD., primárka I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny LF UK a UNB.
Linda si nepamätá ani prevoz z nemocnice, kde jej už nestačila ani umelá pľúcna ventilácia, do Ružinova, kde ju už museli napojiť na prístroj. "Biele časti na snímke, ktoré sú tu prítomné, sú vyradené z možnosti normálneho dýchania, konkrétne v tejto situácii. Nedokázala ten stav zvládnuť ani konvenčná umelá pľúcna ventilácia, ale pacientka musela byť pripojená k mimotelovej oxygenácii. V podstate ten prístroj predstavuje akoby umelé pľúca," hovorí Tarabová.
Minulý týždeň zatvorila zlá epidemiologická situácia na Slovensku 781 škôlok a škôl. "Kopírujeme krivku z predchádzajúceho roka. Nie sú to žiadne astronomické nárasty," vysvetľuje Mgr. Tatiana Červeňová MPH, hlavná hygienička SR.
Okrem toho sa niektorí pacienti dostali pre komplikácie do nemocníc. "Tie chrípkové zápaly pľúc, ktoré môžu pripomínať aj tie ťažké kovidové zápaly jednoducho existujú, sú tu. U nás napríklad na pľúcnych oddeleniach máme prakticky vyplnenú kapacitu akútnych lôžok," informuje doc. MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, prednosta kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky SZU a UNB.
Niektorí sú vo väčšom ohrození
"Sú pacienti, ktorí majú výrazne vyššie riziko komplikácií. To sú pacienti s obezitou, s metabolickým syndrómom, s cukrovkou, s vysokým krvným tlakom, ochoreniami srdca, ochoreniami pľúc," informuje Tarabová. "Čo je pri chrípke veľmi dôležité, ona otvára bránu pre následné infekcie, predovšetkým bakteriálne," informuje Laššán.
Podľa lekárov je očkovanie účinné práve v tom, že chráni pred ťažkým priebehom. "Očkovanie proti chrípke musí byť každým rokom novou vakcínou. Je to kvôli tomu, že práve tento vírus sa veľmi výrazne mení," dopĺňa Laššán.
Pred týždňom odhadovala hlavná hygienička, že nárast chorobnosti bude pokračovať ešte asi dva týždne, teda v krátkom čase by sa krivka mala zlomiť.
"Potom by malo dôjsť k poklesu. Jedným z dôvodov samozrejme, budú aj jarné prázdniny, ktoré nám v tom období začínajú," hovorí Červeňová.