Jasno
Bratislava
Bohdan
21.12.2024
Priekopnícky test z moču: Dokáže zistiť včasnú rakovinu pľúc!
Zdielať na

Priekopnícky test z moču: Dokáže zistiť včasnú rakovinu pľúc!

Prvý skríningový test na svete by mohol odhaliť skoré príznaky rakoviny pľúc. Jednoduchý test moču zisťuje prítomnosť „zombie“ buniek v pľúcnom tkanive. Vedci vytvorili nový test moču, ktorý by mohol naznačovať prvé príznaky rakoviny pľúc .

Väčšina prípadov rakoviny pľúc je diagnostikovaná v neskorších štádiách, čo znamená, že ochorenie môže byť ťažšie liečiteľné. Iba 10 percent ľudí prežije 10 rokov po diagnostikovaní rakoviny pľúc. Vedci však dúfajú, že skoré odhalenie ochorenia by mohlo znamenať, že pacienti dostanú liečbu skôr, čo im poskytne väčšiu šancu na prekonanie tejto rakoviny.

 Vedci z Katedry chemického inžinierstva a biotechnológie Cambridgeskej univerzity a Inštitútu včasnej rakoviny skúmali proteíny vylučované starnúcimi bunkami. Tieto bunky sa často označujú ako „zombie bunky“, pretože sú v tele živé, ale nie sú schopné rásť a deliť sa.Priekopnícky test hľadá tieto takzvané „zombie“ bunkové proteíny, ktoré by mohli naznačovať, že pacient má rakovinu pľúc v najskorších štádiách. Bol úspešne testovaný na myšiach a vedci dúfajú, že čoskoro začnú testovať na ľuďoch.

"Zombie bunky" spôsobujú poškodenie tkaniva tým, že preprogramujú  a poškodia svoje bezprostredné prostredie, čo podporuje vznik rakovinových buniek. Teraz vedci vyvinuli injekčný senzor, ktorý reaguje na proteíny zombie buniek a uvoľňuje ľahko zistiteľnú zlúčeninu do moču, ktorá signalizuje ich prítomnosť.

Profesorka Ljiljana Fruk povedala: „Vieme, že predtým, ako sa rakovina objaví, dochádza k zmenám v postihnutých tkanivách. Jednou zo zmien je hromadenie poškodených buniek, ktoré nie sú poškodené natoľko, aby zahynuli, ale dostatočne na to, aby uvoľnili signály, ktoré preprogramujú tkanivo a urobia z neho ideálnu pôdu pre rozvoj rakoviny. Identifikovali sme špecifický proteín uvoľňovaný týmito bunkami v pľúcnom tkanive a navrhli sme miniatúrnu sondu, ktorá sa v jeho prítomnosti rozdelí na dva kusy. Sonda sa skladá z dvoch častí a menšia časť sa uvoľňuje do moču obličkami. Keď sa táto časť sondy dostane do moču, je príliš malá na to, aby sa dala zistiť, ale dá sa zviditeľniť pridaním trochy roztoku striebra – rovnakej zlúčeniny striebra, ktorá sa používala pri fotografovaní v prvých dňoch analógových fotografií. Sledovaním farby moču po injekcii so sondou môžeme povedať, či sú v pľúcach prítomné bunky, ktoré by naznačovali skoré príznaky patologických zmien vedúcich k rakovine."

Vedci za štúdiou, ktorú financuje Cancer Research UK, uviedli, že chceli nájsť test, ktorý by bol lacnejšou alternatívou k drahým skenom. Profesorka Fruk dodala: "Naliehavo potrebujeme lacné, ľahko použiteľné a citlivé stratégie na včasné zisťovanie rakoviny, najmä v rámci vysoko rizikových skupín alebo tých, ktorým hrozí návrat rakoviny."

Odborníci dúfajú, že čoskoro ukončia predklinické štádiá klinických skúšok a posúdia účinnosť testu na ľuďoch.

"Dokázali sme, že test moču funguje u myší," povedala profesorka Fruk. "Teraz chceme test overiť u ľudí  a tiež pracujeme na hľadaní špecifických proteínov v iných rakovinách - zaujímame sa o rakovinu prsníka, melanómu a pankreasu - a potom to tiež overiť u pacientov."

Súvisiace články

Najčítanejšie