Zatiahnuté
Bratislava
Radúz
10.12.2024
Máte diabetickú neuropatiu? Ktoré antioxidanty a vitamíny pomôžu nervom?
Zdielať na

Máte diabetickú neuropatiu? Ktoré antioxidanty a vitamíny pomôžu nervom?

Diabetická neuropatia je najčastejšou chronickou komplikáciou sprevádzajúcou cukrovku. Znamená, že sa u diabetikov 1. i 2. typu (cukrovka 2. typu je najčastejšou komplikáciou obezity, na rozdiel od cukrovky 1. typu, ktorá sa obvykle rozvíja v detstve na základe poruchy imunity) rozvinulo nezápalové postihnutie nervov v celom tele vplyvom dlhodobo zvýšenej glykémie (= hladina cukru v krvi). Pričom vždy je nutné vylúčiť inú príčinu vzniku, než je cukrovka.

Diabetická neuropatia sa objavuje až u 50% všetkých diabetikov. U diabetikov 1. typu sa objavuje cca za 10 rokov od prepuknutia ochorenia, u diabetikov 2. typu môže byť už v určitej miere prítomná už v čase stanovenia diagnózy (diabetes druhého typu býva dlho bez príznakov, preto je dôležité chodiť na preventívne kontroly). Medzi rizikové faktory pre vznik DN okrem vysokej haldiny cukru v krvi patrí vek , fajčenie , nadmerné požívanie alkoholu , obezita , vysoký krvný tlak , vysoká hladina cholesterolu a tukov v krvi a nedostatok pohybu.

Pri diabetickej neuropatii dochádza k poškodeniu štruktúry a funkcie nervu vplyvom hvysokej hladiny cukru v krvi.  Prejavuje sa na rôznych nervoch v tele. Ako prvé sú postihnuté nervy, ktoré vedú cit a bolesť (tzv. senzitívne nervy). Charakteristickým prejavom postihnutia týchto nervov sú pálivé, rezavé až pálčivé bolesti v nohách, môže dochádzať k mravčeniu prstov. Bolesti sú väčšinou v pokoji (v noci) a pri záťaži sa miernia. Diabetik kvôli týmto problémom môže trpieť nespavosťou. Veľkým problémom býva aj strata citlivosti v končekoch prstov, hlavne v dolných končatinách. Postihnutý necíti bolesť, chlad ani teplo.

V ďalšej fáze ochorenia môžu byť poškodené nervy motorické, ktoré zaisťujú komunikáciu medzi vonkajším prostredím a organizmom (napr. pohyb). To sa prejavuje kŕčmi v oblasti dolných končatín, svalovou slabosťou, zakopávaním a ďalšími problémami s chôdzou.

Pri rozvinutej neuropatiu sa môže stať, že sú poškodené aj autonómne nervy (nervy, ktoré prechádzajú orgánmi a nedokážeme ich ovplyvniť vôľou). Neuropatia sa môže objaviť v ktoromkoľvek orgáne. Najčastejšie a najskôr sa objavuje v srdci (zrýchlený srdcový rytmus, neznášanlivosť tepla a vznik opuchov). V oblasti tráviacej sústavy sa môže prejavovať v podobe striedania hnačiek a zápchy. Postihnutý môže byť aj močový mechúr au mužov sa objavujú poruchy erekcie.

Ako sa lieči diabetická neuropatia? 

Liečba diabetickej neuropatie by mala byť vždy komplexná. Dôležité je najmä zvládnutie diabetu – najmä udržanie hladiny krvného cukru v rozumných medziach a zabránenie veľkým denným výkyvom glykémie, preto je dôležité pravidelné užívanie antidiabetík alebo podávanie inzulínu.

Medzi špecifickú liečbu potom patrí liečba symptómov diabetickej neuropatie DN, ktorá patrí do rúk neurológa. Neurológ môže predpísať aj liečivá zo skupiny antidepresív či antiepileptík, teda liečivá, ktoré sú prvotne určené na liečbu iného ochorenia, pri ťažkostiach tohto typu však môžu tiež a pacienta preto môže ich použitie na zvládnutie ich ťažkostí udiviť. Liečivé prípravky z týchto skupín bývajú často kombinované s liekmi určené na liečbu bolesti.

Súčasťou liečby diabetickej neuropatie by mala byť aj nefarmakologická liečba . Tu má svoje miesto fyzioterapia a rehabilitácia . Základom rehabilitácie je pohyb. Odporúčajú sa prechádzky, jazda na bicykli alebo plávanie ( to však nie je vhodné pre pacientov, ktorí majú akúkoľvek otvorenú ranu!). Veľmi potrebná je gymnastika nôh, ktorú by mal chorý vykonávať každý deň. Vhodné sú jednoduché cviky typu naťahovania a skrčovania prstov na nohách, stoj päty-špičky, krúženie nôh v členkoch.

Pri ťažšom postihnutí nervov sa robia elektrické stimulácie nervov, ktoré urýchľujú ich regeneráciu. Medzi ďalšie rehabilitačné možnosti tiež patria masáže a iné fyzikálne procedúry (napr. elektroliečba alebo ultrazvuk). Tieto metódy však patria do rúk skúsených fyzioterapeutov.

Čo prispieva k zlepšeniu diabetickej neuropatie?

Absolútny zákaz fajčenia
Obmedzenie pitia alkoholu
Dôsledné užívanie všetkých predpísaných liekov
Zdravá výživa (vyvážená strava, optimálny príjem bielkovín, cukrov a tukov)
Primeraná pohybová aktivita (fyzická aktivita 3x týždenne 45 min – chôdza, plávanie, jazda na bicykli)
Znížiť hmotnosť na prijateľnú hodnotu
Dostatočný odpočinok a spánok
Správna a dôsledná hygiena nôh z dôvodu rizika rozvoja diabetickej nohy
Voľnopredajné liečivá a potravinové doplnky na zmiernenie diabetickej neuropatie

Pokiaľ sa u diabetika 1. i 2. typu rozvinie diabetická neuropatia, nemožno ju úplne vyliečiť. Okrem dodržiavania zdravého životného štýlu a pravidelného užívania všetkých predpísaných liekov, je možné príznaky tohto ochorenia zmierniť pomocou antioxidantov a vitamínov.

Kyselina alfa-lipoová

Kyselina alfa-lipoová je antioxidačná látka , ktorá veľmi účinne bojuje s kyslíkovými radikálmi. Liečba sa začína desaťdňovým (ev. trojtýždňovým) podávaním kyseliny alfa-lipoovej v infúziách, na ktorú nadväzuje trojmesačná tabletková liečba.

Kyselina alfa-lipoová sa pridáva aj do potravinových doplnkov, ktoré sú voľne dostupné bez lekárskeho predpisu. Pretože preparátov, ktoré obsahujú kyselinu alfa-lipoovú, existuje mnoho, je dobré poradiť sa s lekárnikom ohľadom výberu konkrétneho vhodného prípravku.

Vitamíny B1, B6, B12

Na základe dlhoročnej skúsenosti sa pri ľahšej až stredne ťažkej diabetickej neuropatii používajú na zlepšenie príznakov ochorenia vitamíny skupiny B. Medzi tieto vitamíny patrí predovšetkým vitamín B1 (tiamín), B6 ​​(pyridoxín) a B12 (kobalamín) . Tieto vitamíny majú priaznivé účinky na zápalové aj iné poškodenia nervov a pohybového aparátu (čiže tzv. degeneratívne ochorenie). Bolo dokázané, že ak sa podáva kombinovaný liek s obsahom B1, B6 a B12, dochádza k zlepšeniu bolestivých pocitov a porúch citlivosti v končatinách. Podávajú sa buď v injekčnej forme (injekcie sú na recept), alebo vo forme tabliet.

B1 (Thiamín)

Tiamín je vitamín rozpustný vo vode. Podieľa sa na látkovej premene cukrov a ovplyvňuje funkciu nervových a svalových buniek. Celkovo slúži na udržanie dobrej funkcie nervového systému a udržanie dobrej duševnej rovnováhy . Ďalej napomáha k posilneniu pamäte a zvyšuje chuť do jedla. Hlavnou úlohou tiamínu je štiepenie cukrov na glukózu, ktorá poskytuje energiu pre väčšinu životných procesov a je dôležitým zdrojom energie pre mozog. Pri terapii neuropatickej bolesti sa používa jeho syntetický derivát benfotiamín, ktorý je rozpustný v tukoch a má tak vyšší účinok. Prirodzeným (ale nie príliš výdatným) zdrojom sú obilniny (klíčky), vnútornosti (srdce, obličky, pečeň), chudé bravčové mäso. 

B6 (Pyridoxín)

Pyridoxín je vitamín rozpustný vo vode. Je dôležitý pre správnu funkciu cukrov, tukov a bielkovín v tele . Podieľa sa aj na raste a vývoji mozgu, nervov a kože. U novodiagnostikovaných diabetikov je dokázané, že majú nedostatok vitamínu B6. Na zmiernenie príznakov neuropatie sa kombinuje práve s tiamínom.

B12 (kobalamín)

Kobalamín je ďalší vitamín zo skupiny B. Nedostatok sa môže objaviť u vegetariánov, pri problémoch s tráviacou sústavou, u starších ľudí a ďalej u diabetikov, ktorí dlho (5–10 rokov) užívajú na zníženie krvného cukru látku zvanú metformín. V rámci prevencie stačí užívať 2 µg (odporúčaná denná dávka) denne av  prípade akútnych ťažkostí sa podáva buď samostatne injekčne, alebo v kombinácii s vyššie uvedenými vitamínmi v podobe  liekov dostupných aj bez lekárskeho predpisu Pred užitím týchto liekov si treba vždy najskôr prečítať písomnú informáciu, v prípade neistoty ohľadom správneho použitia sa obráťte na svojho lekárnika či lekára.Zdrojom tohto vitamínu sú vnútornosti, mäso a tiež ho produkujú baktérie v čreve.(4)

O tom, aké zvoliť vitamíny a v akom dávkovaní, je dobré poradiť sa s vašim lekárom alebo lekárnikom. Diabetická neuropatia je veľmi častou komplikáciou diabetu a zhoršuje kvalitu života. Preto je dôležité mať cukrovku pod kontrolou a dostatočne liečenú tak, aby nevznikali veľké výkyvy hladiny krvného cukru.

Najčítanejšie