Nový typ boreliózy: Bez červeného fľaku, príznaky môžu trvať roky!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Odborníci varujú pred novým typom boreliózy, ktorej prejavy sú odlišné od lymskej boreliózy. Neobjavuje sa napríklad typický červený fľak a príznaky nastupujú veľmi rýchlo. Navyše problémy môžu u nakazeného človeka pretrvávať roky.
Kliešte prenášajú množstvo ochorení, známa je hlavne lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Odborníci však varujú aj pred menej známou chorobou, ktorú kliešte prenášajú.
Kliešť obyčajný totiž okrem borélií spôsobujúcich lymskú boreliózu, prenáša aj druh Borrelia miyamotoi, ktorý spôsobuje ochorenie podobné takzvanej návratnej horúčke. Toto ochorenie nie je vyšetrením krvi na lymskú boreliózu zachytené.
Odlišné prejavy
U Borrelia miyamotoi ide predovšetkým o to, že prejavy sú dosť odlišné od nákazy boréliami spôsobujúcimi lymskú boreliózu. Predovšetkým nástup ťažkostí je oveľa rýchlejší. U ostatných kliešťami prenášaných infekciou je inkubačná doba väčšinou jeden až dva týždne, takže ak má niekto problémy už druhý až štvrtý deň po prisatí kliešťa, tak sa to bežne nedáva do súvislosti s kliešťom, čo ale v prípade ochorenia Borrelia miyamotoi neplatí,“
Ochorenie je dobre známe v USA, ale v posledných piatich rokoch sa objavuje aj v Európe a v susednom Česku,kde výskumníci z najväčšieho českého laboratória na analýzu infekčnosti kliešťov Protean z kliešťov pozitívnych na borélie potvrdili 18 % zastúpenie Borrelia miyamotoi. To znamená, že u každého piateho pozitívneho kliešťa na borélie je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti druhu B. miyamotoi . Analyzované kliešte pritom pochádzajú z územia celého Česka.
Červený fľak sa nevyskytuje
Nový typ boreliózy má navyše úplne iné príznaky ako lymská borelióza . Okrem toho, že nástup je rýchlejší a akútnejší, najčastejšími prejavmi sú herečky, zimnica a bolesti hlavy. Od prisatia kliešťa sa môže horúčka opakovane vracať, čo je podobné tzv. návratnej horúčke. Môžu sa pridať aj bolesti svalov a kĺbov, únava a nevoľnosť .
Ako dodávajú odborníci, u Borrelia miyamotoi sa neobjavuje červená škvrna v mieste prisatia kliešťa, ako je to u lymskej boreliózy. Na prenos B. miyamotoi z kliešťov na hostiteľa stačí kratšia doba sania ako u ostatných druhov borélií. Borrelia miyamotoi môže byť tiež zodpovedná za súbor príznakov, ktoré u ľudí pretrvávajú roky po prisatí kliešťa. Medzi prejavy patrí celková telesná slabosť, závraty, bolesti kĺbov, poruchy spánku a ďalšie neurologické poruchy.
U starších pacientov s oslabenou imunitou sa môže objaviť aj meningoencefalitída. Choroba je liečiteľná antibiotikami, najčastejšie sa používa doxycyklín, u klinicky závaženejších prípadov aj ceftriaxón. Testy, ktoré preukazujú v krvi prítomnosť protilátok na B. miyamotoi v krvi, nie sú bežne používané, v susedných Čechách už takéto vyšetrenie za príplatok poskytujú.