Zatiahnuté
Bratislava
Malvína
11.1.2025
Levočskí chirurgovia prvýkrát použili novú operačnú metódu. Na vyplnenie defektu kosti im poslúžilo bioaktívne sklo
Zdielať na

Levočskí chirurgovia prvýkrát použili novú operačnú metódu. Na vyplnenie defektu kosti im poslúžilo bioaktívne sklo

Zdroj: Nemocnica AGEL LEVOČA

Chirurgovia nemonice Agel v Levoči prvýkrát použili počas traumatologickej operácie bioaktívne sklo na vyplnenie kostného defektu. Je to alternatívou spongioplastiky – náhrady odobratej z inej časti kosti. Pre operatérov je operácia technicky aj časovo náročnejšia, no pre pacienta znamená možnosť skoršej rehabilitácie a oveľa menej bolesti.

"Išlo o pacienta s pakĺbom jednej zo zápästných kostí, ktorý vznikol nezhojením zlomeniny. Na začiatku išlo o jednoduchú, nedislokovanú zlomeninu, a preto pôvodne nebol dôvod riešiť ju operačnou liečbou.  Neskôr sa však ukázalo, že pri úraze došlo aj k poškodeniu vyživovacej cievy, a teda aj napriek správne zvolenému postupu fixácie zlomeniny pomocou sadry a neskôr aj ortézy sa nezahojila. Naopak, došlo k vytvoreniu tzv. pakĺbu – pokrytiu povrchu línie zlomeniny chrupavkou. Pacient cítil bolesti spôsobené pohybom jednotlivých úlomkov kosti voči sebe. Rovnako následkom pohybu týchto úlomkov došlo v mieste zlomeniny k vytvoreniu defektu kosti, ktorý bolo potrebné nejakým spôsobom vyplniť,"hovorí traumatológ MUDr. Michal Sedlák,ktorý pacienta operoval spolu s primárom MUDr. Ľubomírom Strelkom, PhD., MPH.

Namiesto kostného štepu sa lekári rozhodli použiť bioaktívne sklo.  Odber kostného štepu totiž podľa MUDr.Sedláka prináša určité riziká,môže vzniknúť infekcia v mieste odberu. Okrem toho odberové miesto bolí rovnako ako samotná zlomenina,  a bolesť pacientovi bráni vo včasnejšej rehabilitácii. "To bolo dôvodom, prečo sme sa rozhodli ako "kostný štep" použiť bioaktívne sklo vo forme pasty. Ide o preparát používaný prevažne v kostnej onkochirurgii a septickej kostnej chirurgii, avšak v tomto prípade sa pre daný typ operácie a pre daného pacienta javil ako najlepšia voľba." Pred aplikáciou pasty, ktorá vyplní kostný defekt sa musia jednoltivé lomky veľmi orecízne zložiť k sebe, pri kostnom štepe tento problém odpadá. 

Hoci tento postup je technicky náročnejší, výhoda pre pacienta spočíva v tom, že sa nemusí odborať kosť, je teda nižšie riziko pooperačných komplikácií. Je možná skoršia pohyblivosť, menšia bolesť, rýchlejšia rehablitácia a tiež nižšie riziko rozvoja ďalších komplikácií. "Tento typ náhrady je vhodný v podstate pre všetkých pacientov. Profitovať z neho budú skôr pacienti vo vyššom veku so sklonom k osteoporóze,"  uzatvára levočský traumatológ.

Súvisiace články

Najčítanejšie