Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Trasú sa vám ruky, keď niečo robíte? Môže to byť úplne neškodné
Zdielať na

Trasú sa vám ruky, keď niečo robíte? Môže to byť úplne neškodné

Archívna reportáž

Ak sa vám trasú ruky, kávu radšej nepite

Trasú sa vám ruky, keď jete alebo niečo nesiete? Je to horšie, ak ste vystresovaní? Takýto tras rúk nemusí signalizovať žiadne vážnejšie ochorenie.

Čo to je?

Esenciálny tras (ET) je najčastejšie mimovoľné pohybové ochorenie. Nazýva sa tiež benígny esenciálny tras, familiárny tras alebo dedičný tras. Triasť sa nemusia len ruky, ale aj hlas, hlava alebo iné časti tela. Ochorenie zvyčajne začína v dospelosti a môže sa postupne zhoršovať s vekom. Tras je väčšinou viditeľný pri predpažení alebo pri jemných pohyboch rúk, ako je držanie šálky, používanie lyžičky alebo pri písaní. Naopak, tras väčšinou prestáva, keď sú ruky/horné končatiny úplne uvoľnené, napríklad keď sú uložené pokojne v lone. Tremor sa často dočasne zhoršuje pri strese.

Ak sa mi trasú ruky, mám Parkinsonovu chorobu?

Nie. ET je asi 10-krát častejší než Parkinsonova choroba (PCH). Pri Parkinsonovej chorobe je najviac nápadný tras rúk v pokoji, nie pri činnosti! Medzi ďalšie príznaky Parkinsona, ktoré pri sa esenciálnom trase nevyskytujú, patria spomalenosť pohybov, ťažkosti s chôdzou alebo iné nálezy pri vyšetrení.

Aká je príčina trasu?

Príčina je neznáma, no viac ako polovica pacientov má v rodine ďalšieho príbuzného s trasom. Výskumníci zatiaľ neobjavili gén alebo gény, ktoré spôsobujú tento tras. U pacientov, ktorí majú ET v rodine, často vznikajú príznaky už skoršom veku. Vedci sa domnievajú, že ET vzniká v mozgu, ale vyšetrenia mozgu sú normálne.

Ako sa diagnostikuje? 

Neexistuje žiadny diagnostický test na ET. Lekár vám však môže vyšetriť krv na iné ochorenia, ktoré môžu zhoršovať tras, napríklad ochorenie štítnej žľazy. Tras sa môže zhoršovať aj niektorými liekmi.

Existuje liečba?

Existuje účinná liečba, ktorá môže zmierniť tras, avšak samotné ochorenie nelieči. Niektorým pacientom však môže pomôcť používanie zaťažených šálok, potrieb a dokonca nosenie malých závaží na zápästiach. Pomôcť môžu aj lieky - preparáty sa však zvyčajne podávajú zvyčajne
podávané na základe metódy pokusu a omylu. Niektoré fungujú lepšie ako iné, ich účinok sa môže u jednotlivých ľudí líšiť. Lieky, ktoré môžu pomáhať, sú napríklad betablokátory, antiepileptiká.

Čo ešte môže pomôcť? 

  • Vyvarovať sa kofeínu a iných stimulantov a niektorých liekov spôsobujúcich tremor.
  • Injekčná liečba botulotoxínom. Botulotoxín je podávaný do svalov, ktoré spôsobujú tras, čím ich dočasne oslabujú a tak tras zmierňujú. Tieto injekcie sa musia opakovať dva až štyri krát do roka a sú najúčinnejšie u pacientov s tremorom hlavy a hlasu.
  • Chirurgická liečba. hoci farmakologická liečba môže niektorým pacientom s trasom pomôcť a mala by sa s ňou začať, u pacientov s výrazným trasom sa môže zvážiť chirurgický zákrok.

Čo môžem očakávať počas života s trasom?

Esenciálny tras neskracuje očakávanú dĺžku života. Tras sa môže počas života zhoršovať, ale zmena je zvyčajne pomalá, typicky počas mnoho rokov.
Niektorí ľudia nakoniec môžu mať napríklad sťažené písanie, jedenie, pitie alebo dokonca rozpaky v spoločnosti. Mierny tras zvyčajne nevyžaduje liečbu a skorá liečba nezastaví ani nespomalí prirodzený priebeh ochorenia. Nasadenie liečby by sa malo zvážiť len vtedy, keď tras ovplyvňuje bežné denné aktivity alebo vám spôsobuje problémy.

Súvisiace články

Najčítanejšie