Vedci odhalili: Tieto zdravotné problémy zvyšujú riziko demencie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Odborníci identifikovali „kritické časové okná“ života, v ktorých určité choroby predstavujú pre pacientov najväčšie riziko vzniku demencie neskôr v starobe.
Nová štúdia naznačuje, že rozvoj ochorení, ako sú srdcové choroby a cukrovka, pred dovŕšením 55. roku života by mohol výrazne zvýšiť riziko demencie v neskoršom živote. Podľa výskumu by mozgové príhody alebo nástup duševných ochorení, ako je úzkosť a depresia, medzi 55. a 70. rokom života mohli riziko tiež zdvojnásobiť. Odborníci z Oxfordskej univerzity uviedli, že až 80 percent pacientov s demenciou trpí dvoma alebo viacerými chronickými zdravotnými problémami, ale chýba im „ pochopenie “, pokiaľ ide o konkrétne ochorenia, vek nástupu a súvislosť s demenciou.
V rámci štúdie publikovanej v časopise Brain Communications výskumníci analyzovali údaje od 282 712 ľudí využívajúcich britskú biobanku a skúmali vzorce 46 chronických zdravotných problémov. Zistili, že srdcové ochorenia, ako sú srdcové choroby a fibrilácia predsiení, ako aj cukrovka, pred dovŕšením 55. roku života boli najsilnejšie spojené s rizikom demencie. Avšak od 55 do 70 rokov duševné poruchy, ako je úzkosť a depresia, ako aj stavy, ako je mozgová príhoda, zdvojnásobili riziko demencie.
Sana Suri, docentka a vedúca pracovníčka Oxford Brain Sciences, povedala: „Budúce štúdie by mohli preskúmať, či úsilie o zvládnutie alebo prevenciu kardiovaskulárnych problémov v ranom až strednom veku, po ktorých nasledujú poruchy duševného zdravia a neurologické poruchy, keď sú ľudia vo veku 50 a 60 rokov, môže znížiť riziko demencie,“