Jasno
Bratislava
Malvína
11.1.2025
Prekvapivé príčiny poškodenia pľúc: Tomuto sa snažte vyhnúť
Zdielať na

Prekvapivé príčiny poškodenia pľúc: Tomuto sa snažte vyhnúť

Pľúcam škodia plesne, huby, škodlivé plyny aj chemikálie, s ktorými sa bežne stretávame. Na čo si dať pozor?

1/14 Pleseň

Je to druh huby, ktorá do ovzdušia rozptyľuje drobné čiastočky nazývané spóry.Ak máte alergie na plesne, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) alebo slabý imunitný systém, spóry môžu pľúca vážen poškodiť. Ak ste citliví na plesne, opravte všetky netesnosti vo vašej domácnosti a vyhnite sa hromadám kompostu a trávnikom s pokosenou trávou.

2/14 Radón

Tento plyn nemôžete cítiť, dotýkať sa ho ani ho nevidíte, ale je to druhá príčina rakoviny pľúc za fajčením. Vyrába sa pri rozklade prírodného uránu v hornine, pôde a vode. Do budov sa dostáva cez trhliny v podlahách a stenách a okolo vodovodných a elektrických káblov. Rádioaktívne častice v radóne poškodzujú pľúca, keď ich vdýchnete alebo prehltnete. Jednoduchá testovacia súprava môže zistiť, či máte vo svojom dome vysoké hladiny radónu.

3/14 Koberec

Môže zachytiť plesne, švábie trus, roztoče a toxické plyny - a to všetko môže poškodiť pľúca. Dostávajú sa do vzduchu, keď vysávate koberec alebo po ňom chodíte. Problémy môžu spôsobiť aj chemikálie používané na výrobu a inštaláciu koberca. Zvážte položenie drevených podláh alebo iného tvrdého povrchu. Alebo použite koberce, ktoré môžete čistiť mimo domu. Vysávajte koberec trikrát týždenne a každý rok ho čistite parou.

4/14 Pesticídy

Tieto chemikálie chránia poľnohospodárske plodiny a trávnik. Ak ich budete jesť, dotýkať sa ich alebo dýchať, môže to spôsobiť problémy s nervami, hormónmi, očami, pokožkou a pľúcami. Poľnohospodári a iní pracovníci, ktorí ich používajú, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy s pľúcami, ako je astma a CHOCHP. každý, ktor pracuje s pesticídmi, by mal používať masku, okuliare a špeciálne oblečenie.

5/14 Ohňostroje

Ich farbu vytvárajú rôzne kúsky kovu, ktoré explodujú jemný prášok do vzduchu. To môže vyvolať alebo zhoršiť astmu a iné pľúcne a srdcové problémy, ak ich dýchate. Počas ohňostroja sa držte ďalej od akéhokoľvek unášaného dymu. Môžete tiež použiť respirátor,ktorý filtruje častice.

6/14 Airbagy

Biela chemikália bez zápachu nazývaná azid sodný pomáha posúvať tieto vaky vpred, aby vás ochránili pri autonehode. To vytvára jemný prášok, ktorý môže vyvolať astmu a iné dýchacie problémy. Vysoké hladiny môžu spôsobiť naplnenie pľúc tekutinou. Táto chemikália môže tiež tiež podráždiť pľúca spôbiť ich zápal. Okamžite sa poraďte so svojím lekárom, ak si všimnete problémy s pľúcami po otvorení airbagu.

7/14 Múka

Ľudia, ktorí pracujú ako pekári, kašlú a zadýchavajú sa viac ako ostatní.Následky vdychovania múky majú svoj vlastný názov: pekárska astma. A zdá sa, že toto poškodzovanie pľúc neovplyvňuje len pekárov, ale aj ich rodiny, pravdepodobne kvôli prachu, ktorý sa domov nosí na oblečení, pokožke a vlasoch.

8/14 Plynové spotrebiče

Varné dosky, rúry a ohrievače môžu byť skrytými príčinami pľúcnych problémov. Ako plyn horí, vytvára chemikáliu nazývanú oxid dusný, ktorý môže spôsbiť záapl pľúc, kašeľ a dýchavičnosť a spustiť astmu. Vzniká aj pri spaľovaní dreva, ropy, uhlia alebo petroleja. Zabezpečte správnu inštaláciu, čistenie a údržbu spotrebičov a venujte zvýšenú pozornosť tomu, ako dobre odvádzajú odpadové plyny z domu.

9/14 Šváby

Ich výkaly a kúsky ich tiel sa menia na prach, ktorý sa usadzuje na podlahách, posteľnej bielizni a nábytku. Vdýchnete ho, keď sa rozprúdi napríklad vysávaním. To môže spôsobiť alergie a problémy s dýchaním. Deti predškolského veku, ktoré prídu do kontaktu s výlučkami švábov, môžu dostať astmu.

10/14 Vtáky

Keď ľudia vdýchnu častice vo vzduchu z vtáčieho peria a výkalov, môžu dostať nepríjemný zápal pľúc. Niekedy sa to nazýva choroba chovateľov holubov alebo pľúca chovateľov vtákov. odborný názov je hypersenzitívna pneumonitída. Porozprávajte sa s lekárom, ak spozorujete príznaky po tom, čo ste v blízkosti vtákov.

11/14 Poľnohospodárstvo

Farmárske pľúca sú ďalším typom hypersenzitívnej pneumonitídy. Imunitný systém reaguje na pleseň, ktorá rastie na obilí, sene alebo slame. Najlepšie urobíte, ak neprichádzate do kontaktu so senom či slamou.Niektoré lieky môžu zmierniť alergickú reakciu.

12/14 Zvlhčovač

Vo zvlhčovači môže rásť huba a dostať sa do vzduchu. Rovnaký problém sa môže vyskytnúť aj v klimatizačných a vykurovacích systémoch. Aby ste predišli problémom, vyčistite a opravte vykurovací a chladiaci systém.

13/14 Vírivka

Baktérie, ktoré sa vyvíjajú a rozmnožujú vo vírivkách, sa môžu dostať do pľúc, keď vdychujete paru vytvorenú horúcou vodou. Čistite a udržiavate vírivky, sprchy a bazény a poraďte sa so svojím lekárom o akýchkoľvek problémoch s dýchaním.

14/14 Sviečky

Najbežnejší typ sviečok vyrobený z parafínu na báze ropy, uvoľňuje do ovzdušia chemikálie, ktoré môžu zvýšiť riziko alergických reakcií, problémov s dýchaním, ako je astma, a dokonca aj rakoviny. Príležitostné použitie je v poriadku, ale tieto sviečky by ste nemali používať každý deň. Vyskúšajte sviečky vyrobené z včelieho vosku alebo sóje a uistite sa, že v priestoroch, kde sviečka horí, je dostatočné prúdenie vzduchu.

Súvisiace články

Najčítanejšie