Zatiahnuté
Bratislava
Katarína
25.11.2024
15 najčastejších chýb, ktoré robia aj zdraví ľudia. Ak chcete byť naďalej zdraví, skúste s nimi prestať!
Zdielať na

15 najčastejších chýb, ktoré robia aj zdraví ľudia. Ak chcete byť naďalej zdraví, skúste s nimi prestať!

Archívna reportáž

Pite rozumné množstvo vody.

Aj keď sa považujete za celkom zdravého, v niekoľkých oblastiach môžete robiť chyby. Ktoré sú najčastejšie?

1/15 Máte príliš málo spánku

Ak dobre nespíte, nasledujúci deň môžete byť len nevrlí a roztržití a mať ťažkosti so sútredením. Ale dlhodobý nedostatok spánku je spojený s demenciou, srdcovými chorobami, cukrovkou a obezitou. Do tohto zoznamu môžete pridať aj problémy s imunitným systémom, depresiu a úzkosť a pretrvávajúcu bolesť. Dospelí potrebujú 7-9 hodín spánku za noc. Deti a dospievajúci potrebujú ešte viac. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte problémy so spánkom. Liečba vám môže pomôcť. Mala by zahŕňať zmeny životného štýlu, lieky, psychoterapiu, alebo kombináciu všetkých troch.

2/15  Pijete málo vody

Vaše telo vysiela signály, keď ste hladní alebo smädní. Ale je ľahké si ich zameniť. Oba pocity vám môžu spôsobiť bolesť hlavy alebo únavu a závraty. Keď budete mať nabudúce chuť na občerstvenie, skúste najskôr vypiť pohár vody. Medzi ďalšie príznaky, že potrebujete viac tekutín, patria suché oči alebo pokožka, sucho v ústach, tmavý moč alebo prílišné močenie.


3/15 Pridlho sedíte

Vyššia miera úmrtnosti na srdcové choroby, rakovinu a iné zdravotné príčiny súvisia so sedením viac ako 6 hodín denne. Prerušte svoje sedenie 1-2 minútami chôdze každú pol hodinu. Existujú dôkazy, že aspoň 1 hodina fyzickej aktivity denne môže odstrániť niektoré vedľajšie účinky príliš dlhého sedenia.  Ak používate invalidný vozík alebo máte iné problémy s pohyblivosťou, opýtajte sa svojho lekára alebo fyzioterapeuta, aké aktivity sú pre vás vhodné.

4/15 Čistíte si zuby príliš skoro po jedle

Po jedle alebo nápoji počkajte hodinu, kým si zuby očistíte, najmä ak ide o niečo kyslé. Kyselina môže zmäkčiť sklovinu alebo ochranný povlak na zuboch. Môžete si vypláchnuť ústa alebo požuť kúsok žuvačky bez cukru. Kyslé potraviny a nápoje zahŕňajú ovocie ako pomaranče a citróny, kyslé cukríky a sýtenú vodu alebo sódu -aj bežnú alebo bez cukru.

5/15  Používate vatové tyčinky na čistenie uší

Môžete skončiť zatlačením mazu hlbšie do zvukovodu. A mohli by ste si prepichnúť bubienok, ak tampón zašiel príliš ďaleko. To môže spôsobiť stratu sluchu. Vaše ucho sa celkom dobre čistí samo. Ak vznikne viac mazu ako zvyčajne, opýtajte sa svojho lekára, čo máte robiť. Povie vám, ako sa mazu bezpečne zbaviť.

6/15 Čistíte rany peroxidom alebo alkoholom

Mohlo by sa zdať, že je dobrý nápad poliať ranu silným antiseptikom. To však môže ešte viac ublížiť hojacej sa pokožke. Najlepší spôsob, ako vyčistiť drobné rezné rany alebo škrabance, je jednoduchý: použite jemné mydlo a tečúcu vodu. Skúste prípravky vlhkého hojenia.  Nechcete, aby sa vytvorila chrasta - suchá pokožka sa hojí dlhšie. Ak nemôžete zastaviť krvácanie sami, navštívte lekára. Možno budete potrebovať šitie.

7/15 Nedávate si opaľovací krém celý rok

Ultrafialové (UV) svetlo je hlavnou príčinou rakoviny kože. A slnečné UV lúče svietia po celý rok. Pre tých, ktorí majú svetlú pokožku, trvá poškodenie kože slnkom len asi 10-15 minút. Bez ohľadu na farbu pleti je však dobré použiť opaľovací krém vždy, keď idete von, aj keď je zamračené. Buďte obzvlášť opatrní v blízkosti snehu, piesku alebo vody. Môžu odrážať slnečné lúče. Používajte opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším. Zakryte všetky oblasti exponovanej pokožky vrátane pier a uší.

8/15 Vyhýbate sa vakcínam

Očkovacie látky proti chrípke a iné vakcíny vás chránia pred mnohými chorobami. Vaše zdravie však nie je to jediné, o čo ide. Vakcíny znižujú pravdepodobnosť, že prenesiete choroby na iných. Je to dôležité, pretože určité skupiny majú väčšiu pravdepodobnosť, že vážne ochorejú, ako sú bábätká, malé deti, starší ľudia a ľudia s určitými zdravotnými problémami alebo oslabeným imunitným systémom. Vakcíny, ktoré potrebujete, sa s pribúdajúcim vekom menia. Opýtajte sa svojho lekára, ktoré z nich sú pre vás a vašu rodinu najlepšie.

9/15  Pozeráte pred spaním do mobilu

Všetci používame digitálne zariadenia aj na zábavu. Nočné používanie telefónu však môže sťažiť relaxáciu vášho mozgu a tela. Modré svetlo vyžarujú aj smartfóny a tablety. Príliš veľa tohto „denného“ svetla môže zmiasť hodiny vášho tela a oneskoriť uvoľňovanie spánkových hormónov, ako je melatonín. Ak si nemôžete pomôcť, aby ste nesiahali po mobile pred spaním, skúste dať telefón do inej miestnosti. Môžete si kúpiť staromódny budík, ktorý vás zobudí.

10/15 Nekontrolujete liekové interakcie

Niektoré faktory vo vašom živote môžu zmeniť spôsob, akým lieky fungujú. Sú to potraviny, doplnky a iné lieky. Niektoré z týchto interakcií môžu znížiť účinnosť lieku alebo spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. Vždy si prečítajte upozornenia na príbalových letákoch a obaloch liekov na predpis alebo voľne predajných liekov. Váš lekárnik vám tiež môže dať vedieť, čomu sa vyhnúť.

11/15 Nečistíte svoju fľašu s vodou

Vaša opakovane použiteľná fľaša na vodu vám pomôže vytvoriť menej odpadu. Ale môže prilákať baktérie, ak ju neumyjete. Mali by ste ju čistiť saponátom a vodou každý deň, alebo aspoň v dňoch, keď ju používate. Opláchnite všetok saponát a nechajte fľašu uschnúť cez noc. Ak je to možné, dajte ju do umývačky riadu. Fľašu môžete tiež dezinfikovať aj tak, že ju naplníte asi 3-4 polievkovými lyžicami bieleho octu a vodou. Nechajte zmes stáť vo vašej fľaši cez noc. Ráno opláchnite a osušte.

12/15 Pijete sladené bublinkové nápoje

Tie, ktoré sú bez cukru, majú nízky obsah kalórií. Ale nemajú žiadne iné zdravotné benefity. Niektorí odborníci varujú pred pitím akéhokoľvek množstva umelo sladenej sódy. Ale výskum zdravotných účinkov umelých sladidiel pokračuje. Pravdepodobne je v poriadku dať si jednu diétnu malinovku denne, ale mali by ste uprednostniť vodu, keď ste smädní. Pre chuť pridajte kúsok ovocia. 

13 /15 Ignorujete psychohygienu

Každého občas prepadne zlá nálada. Ale neustály psychický stres môže spôsobiť veľa zdravotných problémov. Môže oslabiť váš imunitný systém a zvýšiť vaše riziká srdcových chorôb, cukrovky a depresie alebo úzkosti. Existuje veľa zdravých spôsobov, ako relaxovať, vrátane cvičenia, meditácie a kontaktov s priateľmi alebo rodinou. 

14/15 Vapujete

E-cigarety pre vás pravdepodobne nie sú také zlé ako bežné cigarety. Ale nie sú neškodné. Vaping vystavuje vaše telo nikotínu. A keď táto návyková chemikália opustí vaše telo, môžete dostať nepríjemné abstinenčné príznaky. Nikotín tiež zvyšuje riziko infarktu. Je ešte potrebný ďalší výskum, ale už existujú určité dôkazy, že vaping je spojený s chronickým ochorením pľúc a astmou. Ak fajčíte, opýtajte sa svojho lekára na spôsoby, ako prestať.

15/15 Nehovoríte svojmu lekárovi pravdu

Ak je to tak, môžete veci pred svojím lekárom tajiť. Ale získate lepšiu starostlivosť, ak svojmu lekárovi poskytnete viac informácií. Ak fajčíte, necvičíte alebo neviete zmeniť svoj jedálniček, buďte úprimní. Váš lekár by vás nemal súdiť. Namiesto toho by s vami mali hľadať spôsoby, ako si udržať zdravie.

Súvisiace články

Najčítanejšie