5 mýtov a faktov o ošetrovaní rán: Robili ste to doteraz správne?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Leto je obdobím úrazov- bežné sú rozbité kolená, oškreté lakte či popáleniny pri grilovaní. Ako však ošetriť tieto rany správne? Čo je pravda a čo nie?
Ranu treba vyčistiť peroxidom vodíka alebo alkoholom. NIE
Použitie peroxidu vodíka alebo liehu na čistenie poranenia môže v skutočnosti poškodiť tkanivo a oddialiť hojenie. Menšiu ranu najlepšie očistíte studenou tečúcou vodou a jemným mydlom. Oplachujte ranu aspoň päť minút, aby ste odstránili nečistoty, nečistoty a baktérie. Rany, ktoré sú veľké, hlboké alebo krvácajú nepretržite, by mal liečiť odborník.
Ranu treba udržiavať vlhkú. ÁNO
Udržiavanie vlhkosti pomáha ranám hojiť rýchlejšie a môže pomôcť zabrániť lepeniu obväzov. To je obzvlášť užitočné pri veľkých ranách a odreninách. Udrujte oblasť čistú a ak vám to odporučí lekár, aplikujte aj tenkú vrstvu antibiotickej masti, môže to pomôcť zabrániť infekcii. Dnes sa už predávajú aj špeciálne náplasti, ktoré podporujú vlhké hojenie rán.
Odreniny treba nechať odkryté, aby "dýchali." NIE
Obväz môže chrániť poranenú oblasť pred trením o oblečenie a pred nečistotami a baktériami. To môže pomôcť rýchlejšiemu hojeniu rany. Aby ste znížili riziko infekcie, ranu pred previazaním vždy očistite. Ak máte reznú ranu, obväzy môžu tiež pomôcť držať okraje rezu pohromade. Pri použití náplaste ju aplikujte po celej šírke rany, nie po dĺžke.
Najlepšie je odstrániť náplasť pomaly. ÁNO
Príliš rýchlym odtrhnutím náplaste riskujete stiahnutie chrasty alebo opätovné otvorenie rany. Namiesto toho pomaly a jemne odlepte obväz. Ak máte pocit, že náplasť je prilepená k chraste, namočte ju do teplej vody, aby chrasta zmäkla. Aby ste sa vyhli vytrhnutiu chĺpkov okolo rany, ťahajte náplasť postupne v rovnakom smere ako rast chĺpkov.
Popáleniny treba natrieť masťou. NIE
Priloženie masti alebo aj ľadu na popáleninu nepomôže a môže viesť k ďalšiemu poškodeniu. Pri menších popáleninách držte oblasť pod studenou tečúcou vodou, kým bolesť neustúpi. Na ochranu kože s pľuzgiermi prekryte oblasť sterilným gázovým obväzom. Použite nepriľnavý obväz, ak je k dispozícii, a voľne ho upevnite, aby sa neprilepil na spálenú pokožku.