Viete, ako dieťaťu urobiť pri horúčke zábal? A prečo vypotiť sa nie je najlepší nápad?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Chrípka tento rok udrela mimoriadne silne, choré sú aj deti
Asi každý z nás v detstve pri vysokej horúčke zažil zábal. Viete však, kedy je potrebné urobiť zábal a ako sa robí správne? A prečo už dnes lekári neodporúčajú "poriadne sa vypotiť", najmä nie u detí?
Kedy je zábal potrebný?
Zábal pomáha zraziť vysokú horúčku nad 38,5, keď nepomáhajú lieky na zníženie horúčky - antipyretiká. Horúčka nie je ochorenie, je to signál, že telo sa snaží bojovať s ochorením. Aj preto miernu teplotu netreba riešiť.
Ak však horúčka napriek liekom a dostatočnému príjmu tekutín neklesá,treba podať zábal. "Vypotenie sa " zároveň znamená možné odvodnenie a dehydratáciu, aj preto sa už dnes neodporúča, najmä nie pri deťoch, ktoré ľahko strácajú tekutiny. Starším deťom a dosplým ľuďom sa však po "vypotení" môže prechodne uľaviť.
Ako správne urobiť zábal?
- Namočíme uterák do vlažnej vody, nikdy nie do studenej a vyžmýkame ho tak,aby z neho netiekla voda.Zábal má chladiť, nesmie byť ľadový.
- Priložíme ho na celé, nahé telo- pozor, nie aj na ruky a nohy, končatiny by mali byť voľné. Zábal nikdy nepodávame, ak sú ruky a nohy ľadové- koža musí byť dobre prekrvená a ak ho podávame dieťaťu, musí mať vlhké sliznice a jazyk.
- Mokrý uterák prekryjeme suchým uterákom. Pozor, nezakrývame paplónom, ani perinou. Vlhkosť zábalu musí odvádzať teplo
- Zábal ukončíme, keď uterák vyschne do stavu miernej vlhkosti- nie je už mokrý.
- Potom môžeme zábal vymeniť
- Teplotu stačí zábalom znížiť, ak dieťa dostatočne pije, nemusíme ju nasilu zrážať na normálne hodnoty.
Ak na zníženie horúčky nepomôžu ani dva zábaly idúce po sebe, treba zobrať dieťa na vyšetrenie.