Polojasno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Vedci identifikovali 11 kľúčových rizík rozvoja demencie. Ktoré to sú?
Zdielať na

Vedci identifikovali 11 kľúčových rizík rozvoja demencie. Ktoré to sú?

Vedci identifikovali 11 rizikových faktorov demencie a použili ich na vývoj nástroja, ktorý dokáže predpovedať, či sa u niekoho tento stav rozvinie v nasledujúcich 14 rokoch. Odhaduje sa, že počet ľudí žijúcich s demenciou na celom svete sa do roku 2050 takmer strojnásobí na 153 miliónov a odborníci tvrdia, že to predstavuje rýchlo rastúcu hrozbu pre budúce systémy zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Ale zameranie sa na kľúčové rizikové faktory, z ktorých viacerépatria do životnéh štýlu, by mohlo odvrátiť asi 40 % prípadov.

Nové skóre rizika demencie, ktoré vychádza z 11 väčšinou ovplyvniteľných rizikových faktorov, môže identifikovať ľudí ohrozených – od stredného veku – vzniku ochorenia v priebehu nasledujúcich 14 rokov. Zistenia boli publikované v časopise s otvoreným prístupom BMJ Mental Health. Výskum vedený Oxfordskou univerzitou skúmal údaje o ľuďoch vo veku 50 až 73 rokov, ktorí sa zúčastnili dvoch veľkých dlhodobých britských štúdií – britskej štúdie Biobank a štúdie Whitehall II. V britskej štúdii Biobank bolo skúmaných 220 762 ľudí s priemerným vekom 60 rokov a 2 934 ľudí s priemerným vekom 57 zo štúdie Whitehall II pomohlo údaje overiť.

Výskumníci zostavili zoznam 28 známych faktorov spojených s rizikom demencie a následne identifikovali tie  najsilnejšie. Vznikol tak zoznam 11 prediktívnych faktorov, ktoré sa potom použili na vývoj nástroja UK Biobank Demencia Risk Score (UKBDRS).

Medzi 11 faktorov patrí vek, vzdelanie, cukrovka v anamnéze, depresia v anamnéze, mŕtvica v anamnéze, demencia u rodičov, úroveň deprivácie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, osamelý život a mužské pohlavie.

čo môžeme urobiť? 

Výskumníci tiež skúmali tieto rizikové faktory spolu s tým, či ľudia nesú špecifický gén – gén APOE, ktorý je známym rizikovým faktorom demencie. Tento rizikový nástroj sa nazýval nástroj UKBDRS-APOE.

Zistili, že UKBDRS-APOE vytvorilo najvyššie riziko, tesne nasledované nástrojom rizika UKBDRS. Výskumníci uviedli, že tento nástroj „výrazne prekonáva“ podobné iné hodnotenia rizík, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii.

Okrem identifikácie ľudí ktorých demencia ohrozuje, môžu tieto nástroje pomôcť určiť aj preventívne opatrenia, ktoré môžu ľudia urobiť, kým je to možné.

Vedci poukazujú na predchádzajúcu prácu, ktorá naznačuje, že až 40 percentám prípadov demencie by sa dalo predísť úpravou určitých faktorov životného štýlu, ako je prestať fajčiť, znížiť vysoký krvný tlak, schudnúť a znížiť príjem alkoholu.

Nový nástroj by sa mohol použiť na skríning demencie a na zaradenie ľudí do „rizikových skupín“, uviedli. Tí, u ktorých zistia vysokú pravdepodobnosť rozvoja demencie, by mohli byť uprednostnení pre ďalšie testy vrátane kognitívnych hodnotení, skenov mozgu a krvných testov.

Docentka Sana Suri z Oxfordskej univerzity, spoluvedúca autorka, hovorí: „Je dôležité si uvedomiť, že toto rizikové skóre nám hovorí len o našich rizikách rozvoja demencie; nepredstavuje definitívny výsledok. Dôležitosť každého rizikového faktora sa líši a vzhľadom na to, že niektoré z faktorov zahrnutých do skóre možno upraviť alebo liečiť, existujú opatrenia, ktoré môžeme urobiť všetci, aby sme znížili riziko demencie.

„Vyšší vek (60 a viac rokov) a  gén APOE predstavujú najväčšie riziko, kľúčovú úlohu zohrávajú aj  faktory, ktoré sa dajú ovplyvniť: ako je cukrovka, depresia a vysoký krvný tlak. Napríklad odhadované riziko pre osobu s týmito všetkými faktormi bude približne trikrát vyššie ako pre osobu v rovnakom veku, ktorá žiadne nemá.

Súvisiace články

Najčítanejšie