„Prelomové“ vakcíny proti rakovine a srdcovým chorobám „by mohli zachrániť milióny životov“
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Rakovina pľúc je jednou z najčastejších rakovín na svete.
Prelomové nové vakcíny na liečbu celého radu chorôb vrátane rakoviny by mohli byť pripravené do roku 2030 a zachrániť milióny životov, uviedli odborníci.
Moderna, farmaceutická firma, ktorá bola jednou z tých, ktoré priniesli vakcíny proti covidu-19, uviedla, že nové vakcíny proti rakovine sú obrovským prísľubom a skrátili takmer dve desaťročia pokroku na 12 až 18 mesiacov.
"Dúfame, že vakcíny budú schopné liečiť kardiovaskulárne a autoimunitné ochorenia a ,všetky druhy‘ rakoviny," povedal Dr. Paul Burton, hlavný lekár Moderny. „Budeme mať túto vakcínu a bude vysokoúčinná a zachráni mnoho stoviek tisícov, ak nie miliónov životov,“ povedal pre The Guardian. "Myslím si, že budeme schopní ponúknuť personalizované vakcíny proti rakovine proti viacerým rôznym typom nádorov ľuďom na celom svete."
Množstvo ďalších farmaceutických spoločností tiež pracuje na vakcínach zameraných na boj proti rakovine a iným ochoreniam.
V januári bolo oznámené, že firmy, ktoré pracovali na týchto vakcínach už pred covidom-19, opäť môžu urýchliť špičkový výskum vývoja personalizovaných vakcín mRNA pre pacientov s rakovinou.
BioNTech, nemecká firma, ktorá koprodukovala vakcínu proti covidu-19 so spoločnosťou Pfizer, chce poskytnúť v spolupráci s vládou Veľkej Británie 10 000 personalizovaných terapií pacientom v Spojenom kráľovstve do roku 2030.
Podľa plánov budú mať pacienti s rakovinou včasný prístup ku klinickým skúškam skúmajúcim personalizované terapie mRNA vrátane vakcín proti rakovine. Takéto vakcíny podnietia imunitný systém, aby dokázal odhaliť a napadnúť rakovinové bunky.
Testy vakcín proti rakovine by sa mohli začať v druhej polovici tohto roka.
Prístup k testom bude cez Cancer Vaccine Launch Pad, ktorý vyvíja NHS England a Genomics England. Štartovacia platforma pomôže rýchlo identifikovať veľké množstvo pacientov s rakovinou, ktorí by mohli byť vhodní na testovanie, a preskúmať potenciálne vakcíny proti rôznym typom rakoviny.
Partnerstvo bude zamerané na pomoc pacientom s rakovinou v ranom a neskorom štádiu. V prípade úspešného vývoja by sa vakcíny proti rakovine mohli stať súčasťou štandardnej starostlivosti. V roku 2019 bolo v Anglicku diagnostikovaných 327 174 nových prípadov rakoviny. Výskyt je o 23 percent vyšší u mužov ako u žien, uviedol výskum. Na chorobu stále neexistuje liek.
Súčasná štandardná liečba rakoviny, ako je chemoterapia a rádioterapia, môže napadnúť zdravé bunky aj rakovinové bunky, čo má za následok nepriaznivé vedľajšie účinky.