Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Počuli ste už o pilonidiálnej cyste? Neuveríte, čo skrýva vo svojom vnútri
Zdielať na

Počuli ste už o pilonidiálnej cyste? Neuveríte, čo skrýva vo svojom vnútri

Archívna reportáž

Zvýšené potenie vedie aj k pilonidiálnej cysteí

Malý problém, obrovská bolesť – aj tak by sa dala charakterizovať pilonidiálna cysta. Je to cysta vlasového lôžka kože v oblasti kostrče. Kedysi, v druhej svetovej vojne, ju volali aj "chorobou z džípu", pretože ju často dostávali vojaci, ktorí sa vozili v džípoch a nadhadzovalo im zadok na rozbitých cestách. To však zrejme na vznik tohto kožného ochorenia nemalo až taký vplyv, ako celkovo sedavý spôsob života – aj dnes ju pomerne často dostávajú vodiči z povolania.

Medzi ďalšie rizikové faktory pilonidiálnej cysty patrí obezita, veľké množstvo vlasov, nedostatok pohybu, dlhodobé sedenie a nadmerné potenie. Je to ochorenie, ktoré postihuje najviac mužov a mladých dospievajúcich ľudí, štandardne vo veku od 16 do 30 rokov. Ide o malý otvor alebo tunel v koži. Môže sa naplniť tekutinou alebo hnisom, čo spôsobí tvorbu cysty alebo abscesu. Vyskytuje sa v štrbine v oblasti kostrče. Mnoho lekárov si myslí, že príčinou mnohých z týchto cýst sú zarastené chĺpky. Pilonidiálny znamená "hniezdo vlasov" a lekári niekedy nachádzajú vlasové folikuly vo vnútri cysty.

Pilonidiálna cysta skutočne zvyčajne obsahuje vlasy a nečistoty, môže spôsobiť silnú bolesť a môže sa zaniesť. Ak sa zanesie, môže nastať hnisavá alebo krvavá sekrécia s nepríjemným zápachom. Taktiež je bežnejšia u ľudí, ktorí majú sedavé zamestnania, ako napríklad pracovníci taxislužby alebo kedysi už spomínaní vojaci v džípoch. Toto ochorenie postihuje 0,7 % populácie a najviac mužov. Ochorenie môže byť aj dedičného pôvodu. V tomto prípade nejde však o infekčné ochorenie.

„Presná príčina tohto stavu nie je zatiaľ známa, ale predpokladá sa, že ňou môže byť aj kombinácia meniacich sa hormónov, keďže sa vyskytuje najčastejšie po puberte, rast vlasov a trenie o oblečenie pri dlhodobom sedení. Činnosti, ktoré spôsobujú trenie, môžu prinútiť chĺpky rastúce v tejto oblasti, aby sa zavŕtali naspäť pod kožu. Telo považuje tento vlas za cudzí a spustí proti nemu imunitnú odpoveď, podobne ako by reagovalo pri zapichnutí  triesky. Táto imunitná odpoveď vytvára cystu okolo vlasov. Niekedy môže mať človek viacero takýchto dutín, ktoré sa spájajú pod kožou. Na začiatku sa nemusia prejaviť žiadne viditeľné príznaky okrem malej jamky na povrchu kože. Akonáhle sa však infikuje, rýchlo sa z nej vyvinie cysta," vyjadril sa primár chirurgického oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Karol Macúch.

Príznaky infekcie môžu zahŕňať:

  • bolesť pri sedení alebo státí,
  • opuch cysty,
  • začervenanie a bolestivosť kože,
  • hnis alebo krv vytekajúci z abscesu, čo spôsobuje nepríjemný zápach,
  • vlasy vyčnievajúce z lézie,
  • môže sa vytvoriť jamka, až "diera" v koži, dokonca viacero a sú navzájom prepojené,
  • príznaky občas sprevádza horúčka.

Ako sa cysta lieči?  

Existujú 4 spôsoby, ako postupovať pri liečení tohto problému.

  • Ako prvá je konzervatívna liečba, ktorá sa využíva, ak je ochorenie diagnostikované včas, nie je prítomná silná bolesť a nie sú žiadne známky zápalu. Konzervatívna liečba zahŕňa aj širokospektrálne antibiotikum. "Píšťalu" odborne nazývanú sínus síce nevylieči, poskytne však úľavu od infekcie a nepohodlia.
  • Druhý postup zmierňuje príznaky abscesu alebo hromadenia hnisu vo vnútri sínusu. Pred týmto zákrokom je podávané lokálne anestetikum. Potom sa použije skalpel na otvorenie abscesu a následne sa vykoná čistenie. Rana sa zabalí sterilným obväzom a zahojí sa zvyčajne do 4 až 6 týždňov.
  • Tretí spôsob je injekcia fenolu. Pri tomto type liečby lekár najskôr podá lokálne anestetikum. Potom sa do cysty aplikuje fenol – chemická zlúčenina používaná ako antiseptikum. Tento postup možno bude potrebné zopakovať niekoľkokrát. Nakoniec táto liečba spôsobí stvrdnutie a uzavretie lézie.
  • Posledným  spôsobom je chirurgický zákrok. Ak sa pilonidiálny sínus opakuje, alebo ich je prepojených viac, ak je prítomný viac ako jeden sínusový trakt, lekár pravdepodobne odporučí chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok spočíva v podaní lokálneho anestetika, otvorení lézie a v odstránení všetkých nečistôt. 

Ako zabrániť opakovaniu? 

Opakovanému výskytu sinus pilonidalis je možné zabrániť každodenným umývaním oblasti mydlom, uistením sa, že všetko mydlo je odstránené, udržovaním oblasti v suchu a vyhýbaním sa dlhému sedeniu. Krížovo-kostrčová oblasť je rizikovým miestom pre vznik tohto ochorenia, keďže je tu zvýšené potenie a vytváranie vlhkého prostredia, zvýšené ochlpenie a zvýšené trenie. Neliečené ochorenie je veľmi nepríjemné a bolestivé, môže dôjsť k rozsiahlemu zápalu, pri ktorom treba poškodenie kože riešiť plastikou.

Súvisiace články

Najčítanejšie