Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Zima dáva zabrať pokožke rúk: Ako sa o ne teraz starať?
Zdielať na

Zima dáva zabrať pokožke rúk: Ako sa o ne teraz starať?

Psoriáza je príjemnéí kožené ochorenie

Ruky sú veľmi namáhanou časťou tela. Navyše ich všetci vidia, a sú teda aj našou vizitkou. Príčinou suchosti môže byť ekzém, alergická reakcia pokožky, infekcia, lupienka (psoriáza). Suchosť a zhoršený stav pokožky však môže byť spôsobený aj užívaním niektorých liekov, Suché ruky sú častým javom je aj v období klimaktéria. Najčastejšími príčinami vysušenej pokožky však býva časté umývanie rúk, nadmerné používanie nekvalitných mydiel a kontakt kože s čistiacimi prostriedkami. Ako vysúšaniu rúk zabrániť?

Vyhýbajte sa častému umývaniu rúk mydlom

Mydlo narúša ochrannú lipidovú vrstvu kože a tým sa vysušuej a môže praskať. Pokiaľ vaše ruky musia prichádzať často do kontaktu s mydlami alebo inými kozmetickými/čistiacimi prostriedkami (napr. v zamestnaní), najlepšou ochranou sú gumové rukavice.

Premazávajte pravidelne ruky krémom

Aký krém zvoliť? Krémy sú buď emulzie vody v oleji alebo oleja vo vode.

Emulzia voda v oleji je síce mastnejšia, ale stabilnejšia a nevyžaduje väčšie množstvo konzervantov alebo ich vôbec nemusí mať.

Oproti tomu emulzia olej vo vode je ľahšia, lepšie roztierateľná aj vstrebateľná, avšak menej stabilná a použitie konzervantov vyžaduje. Výrobcovia ale bohužiaľ informáciu o type emulzie na výrobkoch neuvádzajú a tak nezostáva nič iné ako vyberať podľa jednotlivých zložiek na obale.

Ak máte veľmi citlivú kožu, mali by ste pre starostlivosť o ruky voliť krémy bez parfumov a konzervantov. Z konzervantov sú to najčastejšie parabény (metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén). Krémy by mali byť bez alkoholu (etanol, etylalkohol, metanol, izopropylalkohol, benzylalkohol a SD alkohol). Alkohol vysušuje pokožku a útočí na kožnú bariéru. Platí, že čím nižšie je látka v zozname ingrediencií, tým menej jej produkt obsahuje.

Krémy na ruky môžu tiež obsahovať zložky, ktoré vám pomôžu hydratovať a zvláčniť pokožku rúk. Hľadajte v zložení tieto: 

kakaové maslo
bambucké (karité) maslo
včelí vosk
glycerín
kyselina hyalurónová
vitamín E
panthenol
mandľový olej

Na popraskané, vysušené a unavené ruky sú veľmi účinné špeciálne zábaly.

Ako na to? 

Ruky namažte krémom, zabaľte ich do igelitových rukavíc a cez ne navlečte ešte bavlnené rukavice. Po 20 – 30 minútach rukavice zložte a umyte si ruky. Zábaly na ruky aplikujte asi raz za týždeň.

V chladnom a veternom počasí si pred odchodom von namažte ruky ochranným krémom (napr. s panthenolom) a po vstrebaní nasaďte rukavice.

Hydratovať nestačí ale iba zvonku. Dôležitá je aj hydratácia zvnútra. Dodržujte pitný režim a aj v zime vypite aspoň 1,5 l tekutín denne. Zlý stav kože môže byť spôsobený aj nedostatkom niektorého z vitamínov. Môže ísť o niektorý zo skupiny B vitamínov, ďalej vitamín E , vitamín D , železo alebo vápnik.

Súvisiace články

Najčítanejšie