Jasno
20°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Unikátna operácia: Bratislavskí lekári nahradili pätovú kosť dieťaťu s rakovinou
Zdielať na

Unikátna operácia: Bratislavskí lekári nahradili pätovú kosť dieťaťu s rakovinou

Zdroj: LFK UNB

Lekári z Univerzitnej nemocnice v Bratislave dosiahli výynamný úspech. Prvý krát na Slovensku nahradili dieťaťu pätovú kosť postihnutú Ewingovým sarkómom endoprotézou na mieru. U detí je to raritná operácia nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Alternatívou k tejto liečbe bola amputácia v členku.

,,Som veľmi rád, že naši kolegovia za každých okolností hľadajú pre svojich pacientov nové prístupy a neváhajú vydať sa nepoznanou cestou, zvlášť v situácii, kedy alternatívou k tejto liečbe bola amputácia nohy v členku,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a poďakoval lekárom NÚDCH a tiež kolegovi z UNB.
,,Dieťa k nám prišlo s pretrvávajúcou bolesťou päty a opuchom. Zobrazovacie vyšetrenia a vzorka z pätovej kosti potvrdila Ewingov sarkóm - výrazne malígny nádor kosti. Následne bolo dieťa liečené podľa protokolov na onkológii a zároveň prebiehala príprava na chirurgický výkon. Medzitým sa v zahraničí vyrábala endoprotéza na základe 3 D CT vyšetrenia päty presne na mieru,“ ? povedal prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD., MPH, prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH.

Bola to náročná operácia, pri ktorej lekári museli vybrať celú pätovú kosť. ,,V prvom rade sme odstránili mäkké časti, ktoré boli postihnuté. Potom sme vybrali pätovú kosť, ktorú sme oddelili od členkovej kosti. Odstrániť sme museli tiež všetky väzivové úpony a kĺbne puzdro a následne sme celú kosť vybrali von. Nepoškodený sme nechali len úpon Achillovej šľachy a plantárnej aponeurózy nohy, ktoré sme prišívali k implantátu a fixovali na mieste pôvodnej pätovej kosti. Mäkké časti sme fixovali cez otvory na implantáte, inak implantát nie je fixovaný žiadnymi skrutkami. Po operácii je potrebné minimálne na 6 týždňov fixovať nohu sadrou a neskôr fixačnou ortézou, ktorá bude fixovať pätu, aby sa to celé väzivovo dokonale zahojilo,“ doplnil ďalej prof. Milan Kokavec.
Samotná operácia trvala 3 hodiny a zúčastnil sa jej aj lekár UNB, MUDr. Mário Malina, ktorý už mal skúsenosť s podobnou operáciou u dospelého pacienta. Rodičia dieťaťa úprimne a z celého srdca ďakujú všetkým lekárom, sestrám a ostatným zdravotníkom NÚDCH za všetku pomoc a starostlivosť.

Súvisiace články

Najčítanejšie