Jasno
12°
Bratislava
Stela
3.10.2022
Defibrilátory AED zachránili tri životy za jediný týždeň! Viete ich použiť aj vy?
Zdielať na

Defibrilátory AED zachránili tri životy za jediný týždeň! Viete ich použiť aj vy?

Archívna reportáž

Ragistrovaných je viac ako 2000 AED.

Vďaka prvej pomoci svedkov a automatickému externému defibrilátoru (AED) nemuseli zomrieť traja ľudia, ktorí skolabovali a zastavilo sa im srdce. Duchaprítomní okoloidúci ich zachránili ešte pred príchodom sanitky!

V jednom z bratislavských nákupných centier 3.júna odpadol starší muž. Svedkovia mu začali pomáhať, prestal však reagovať. Sprevádzal ho malý päťročný chlapec, ktorý v šoku plakal a kričal.

V nákupnom centre sa našťastie nachádzal AED, ktorý je evidovaný v registri Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR (OS ZZSR)  a operátor tiesňovej linky 155 naň okamžite upozornil laických záchrancov. AED použili, podali až tri výboje. Ten posledný podávali už pred očami záchranárov, ktorí práve dorazili pomôcť. Pacient po tomto výboji spontánne začal dýchať a posádka ho transportovala do nemocnice pri plnom vedomí. Muž prežil dramatický kolaps bez následkov.

Len o niekoľko dní neskôr a v Senici na ulici sa zrútil muž so srdcovým kolapsom. AED, ktorý bol tiež v registri záchranárov, svedkovia mužovho kolapsu priniesli z blízkej lekárne a použili ho. Pacienta záchranári previezli do nemocnice.

O tri dni na to sa veľmi podobná udalosť stala v Plaveči.  "Zasahovali dobrovoľní hasiči, ktorých sme preškolili v rámci projektu tzv. first responderov na poskytnutie prvej pomoci. Požiadali sme ich o pomoc, najbližšia sanitka bola totiž priďaleko a išlo o minúty. Stačil jediný výboj. Pacienta záchranári previezli do nemocnice pri plnom vedomí," napísalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na svojej facebookovej stránke. "My, na Operačnom stredisku ZZS SR, ktorí pracujeme na projekte rozšírenia siete týchto život zachraňujúcich prístrojov a ich registra, máme zimomriavky. Nehanbíme sa pre to. A ešte pevnejšiu vieru, že naša už päť rokov trvajúca mravčia práca na projekte AED, má zmysel."

Kde nájdete AED ? 

AED sa často umiestňuje v priestoroch, kde sa združuje väčšie množstvo ľudí.  Sú to napríklad nákupné centrá, letiská, športoviská a podobne. AED často obsluhuje školený personál, tzv.  FR- First Responder, ktorý je obvykle z radov strážnej služby, informátorov, policajtov a ďalších pracovníkov.
AED určený pre laickú verejnosť je zväčša plnoautomatický. Znamená to, že sám dokáže posúdiť srdcovú činnosť a adekvátne na ňu v spolupráci s obsluhou zareagovať udelením vhodného výboja. Má hlasovú navigáciu a zapína sa automaticky po jeho otvorení.

Modernejšie prístroje obsahujú farebný displej, na ktorom sa zobrazujú jednotlivé pokyny pre obsluhu. AED má iba jediné tlačidlo určené obsluhe, ktoré sa používa na udelenie výboja ak prístroj sám určí, že je potrebný.

Ako použiť AED?  Prístroj vás navedie sám 

  • Po otvorení prístroja treba krátko vyčkať na jeho spustenie.
  • Následne prístroj vyzve obsluhu, aby priložené elektródy správnym spôsobom umiestnila na odhalenú hruď postihnutého. Jedna sa prikladá na srdcový hrot na ľavú, takmer bočnú stranu hrudníka a druhá elektróda do jeho stredu.
  • Následne treba skontrolovať či sa postihnutého nikto nedotýka, aby bolo možné bez ruchov správne vyhodnotiť srdcový rytmus.
  • Prístroj na základe analýzy sám určí či je potrebné udeliť výboj, alebo bezodkladne pokračovať v kardiopulmonálnej resuscitácii, teda v ďalšom oživovaní.
  • V prípade, že je potrebné dať výboj, prístroj sám naakumuluje potrebnú energiu a zvukovým i svetelným signálom oznámi svoju pripravenosť na udelenie výboja.
  • Je na obsluhe, aby skontrolovala či sa postihnutého nikto nedotýka a následne stlačením tlačidla udelila výboj. V prípade, že by sa postihnutého dotýkala vodivým spôsobom iná osoba mohlo by u nej dôjsť k vážnemu poškodeniu zdravia vplyvom elektrickej energie, či dokonca k fibrilácii.
  • Prístroj po udelení výboja krátko opäť zanalyzuje srdcovú činnosť a podľa potreby odporučí pokračovanie v kardiopulmonálnej resuscitácii, alebo aj nie.
  • Súčasťou AED je aj interná pamäť jeho činností, ktorá umožňuje overiť ako počas kardiopulmonálnej resuscitácie pracoval, či ako ho obsluha použila.
  • Po použití prístroja je nevyhnutné doplniť nové elektródy a umiestniť prístroj do nabíjacej stanice.

Súvisiace články

Najčítanejšie