Trápi vás tenisový lakeť? Získate ho skôr pri upratovaní, či za počítačom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Tenisový lakeť je ochorenie šliach a svalových úponov a hlavným príznakom je prenikavá bolesť v lakti. Paradoxne postihuje skôr kancelárske typy ľudí, upratovačky a podobné profesie ako vrcholových športovcov. Aké sú jeho príčiny, príznaky av čom spočíva jeho liečba? Hlavným a typickým príznakom je silná bodavá bolesť na vonkajšej strane lakťa, ktorá môže vystreľovať aj do ramena či predlaktia.
Tenisový lakeť sa kedysi nazýval kŕč pisárov, a okrem lakťa môže postihnúť aj iné šľachy (ramena, zápästia a kolena). Ide sa o ochorenie šliach a svalových úponov, pomocou ktorých sa svaly pripínajú ku kostiam. Kvôli opakovaným stereotypným jednostranným pohybom vznikajú v šľachách mikrotraumy – práve tie spôsobujú bolesť v lakti. Existuje aj lakeť oštepársky alebo golfový, rozdiel je len v tom, ktoré šľachy sú preťažené. Liečba tenisového lakťa spočíva predovšetkým v zmene režimu.
Príčiny tenisového lakťa
Prejavy tenisového lakťa sa delia na akútne a chronické, pričom k tým chronickým dochádza pri nedostatočnej liečbe a nedostatočnej zmene režimu po akútnych prejavoch. Ak bolestivé problémy trvajú dlhšie ako 6 týždňov, hovrí sa o chronickom tenisovom lakti. Zároveň však toto ochorenie môžu spôsobovať závažnejšie záležitosti ako bakteriálna infekcia alebo prítomnosť toxických látok v tele postihnutého.
„Tenisovým lakťom skutočne občas trpia aj občasní tenisti a ďalší sviatoční športovci. Profesionálni hráči totiž ovládajú správne techniky, ktoré nespôsobujú preťažovanie úponov. Súčasne býva na vine dlhodobá opakovaná, stereotypná činnosť, pri ktorej sa nadmerne napínajú lakťové svaly a šľachy – kancelárska práca pri počítači, štiepanie dreva a tak ďalej.
Príznaky tenisového lakťa
Hlavným a typickým príznakom je silná bodavá bolesť na vonkajšej strane lakťa, ktorá môže vystreľovať aj do ramena či predlaktia. Oblasť postihnutého miesta býva na dotyk o dosť teplejšia ako zvyšok pokožky, prípadne teplejšia ako zdravý kĺb. V teplom mieste prebieha lokálny zápal, preto je vhodné lakeť chladiť. Výnimkou nie je ani opuch. Bolesť sa prejavuje akútne predovšetkým pri zaťažení pohybom, pri zdvíhaní vecí a silovom zaťažení. V pokročilom štádiu tenisového lakťa môže byť bolestivé uchopenie a zdvíhanie takmer čohokoľvek.
Diagnostika prebieha u lekára, pričom jednoduchý test je zvládnuteľný aj podomácky. Natiahnite prostredník proti odporu , ide o tzv. stress test 3. prsta . Pokiaľ pri ňom dôjde k silnej bolesti v lakti, je pravdepodobnou diagnózou skutočne tenisový lakeť.
Liečba tenisového lakťa – konzervatívna
Liečba tenisového lakťa je komplexná, a okrem liekov vyžaduje aj režimové opatrenia na plnú regeneráciu svalových úponov. Odvíja sa od vážnosti stavu a zo začiatku sa k nej pristupuje konzervatívne. To znamená tak, aby nebola nutná operácia.
Ortéza a pokoj – základom začatia liečby je pokojový režim , pri ktorom nedochádza k namáhaniu lakťa. Odporúča sa tiež fixácia ruky vhodnou ortézou = epikondylárnou páskou. Proti bolesti pomáhajú aj ľadové obklady.
Cviky a fyzioterapia – dôležité je aj pravidelné praktizovanie fyzioterapie, ktorá môže mať zásadný vplyv na chorobu, pretože pomáha obnoviť a pretiahnuť svaly aj ich úpony. Zároveň sa aplikujú aj cvičenia na rýchlejšie hojenie. Využívajú sa manuálne ale aj fyzikálne terapie (ultrazvuk, elektroterapia, magnetoterapia, laser, termoterapia či kryoterapia). V žiadnom prípade sa neodporúča praktizovať cviky voľne dostupné na internete . Tenisový lakeť je komplikácia, ktorá má tendenciu dlho pretrvávať. Nesprávne cviky by teda mohli stav naopak výrazne zhoršiť.
Dornova metóda – manuálna terapia, pri ktorej sa kĺby a stavce uvedú do správnej polohy. Jedná sa o bezpečnú masážnu metódu, ktorú však vždy vykonáva terapeut .
Rázová vlna – pre oštepársky a tenisový lakeť je najvýhodnejšou metódou vysoko energetická fokusovaná rázová vlna, ktorá preniká priamo do postihnutého miesta.
Vysokovýkonový laser – na rozdiel od rázovej vlny je nebolestivý.
RTG ožiare – tie sa používajú hlavne u starších pacientov, pokiaľ nezaberie fyzikálna terapia.
Tejpovanie - na ošetrenie tenisového lakťa tiež existujú rôzne druhy kineziotejpingu. Aplikáciu je ale vždy nutné konzultovať s odborníkom.
Lieky a masti – na liečbu tenisového lakťa sa užívajú aj analgetiká vo forme mastí (gélov a krémov), tabletiek , prípadne ich kombinácie. Masti sú účinné tým, že pôsobia lokálne v mieste bolesti. Ďalej môže lekár predpísať kortikoidy či obstreky, avšak v tomto prípade ide o terapiu s malým efektom.
Prírodné masti - proti bolesti účinkuje šťava z kostihoja v masti. Nápomocná môže byť aj nechtíková masť či iné bylinkové prípravky. Masti sú ale vždy len doplnkovou liečbou a nemôžu nahradiť lekárske ošetrenie.
Liečba tenisového lakťa – operačná
Ak konzervatívna terapia pri liečbe dlhšej ako 3 mesiace neúčinkuje, prechádza sa na operačnú liečbu. Prebieha v lokálnej alebo celkovej anestézii, podľa typu vlastného výkonu, a väčšinou sa vykonáva v režime jednodňovej chirurgie. Po takej operácii trvá pracovná neschopnosť väčšinou 2 až 3 mesiace.
Ruka je následne pevne fixovaná v pravom uhle po dobu 2 týždňov. Po odložení fixácie ju však treba okamžite a pravidelne precvičovať formou fyzioterapie Počas fixácie totiž dochádza k ochabnutiu svalov, ktoré sa pre správne fungovanie lakťového kĺbu musia opäť posilniť.
Neodďaľujte liečbu
Tenisový lakeť je zápal šliach , ktoré spájajú svaly predlaktia s vonkajšou stranou lakťa. Je tiež známy ako laterálna bolesť lakťa alebo laterálna epikondylitída a nemusí byť nutne spojený s tenisom. Za tenisový lakeť môže nadmerné, prípadne nesprávne, jednostranné namáhanie ruky. Následky sú veľmi bolestivé, pričom najciteľnejšie bývajú pri námahe. V neskorších štádiách môže tenisový lakeť dokonca spôsobovať vypadávanie predmetu z ruky, prípadne sa v ruke môže strácať sila a cit. Nepodceňujte teda toto zdanlivo neškodné ochorenie a vždy svoje problémy a príznaky konzultujte s odborným lekárom.