Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Malvína
11.1.2025
Štyri nastupujúce omikrónové podvarianty vírusu nereagujú na očkovanie, ani na liečbu
Zdielať na
Zdravie a diagnózy

Štyri nastupujúce omikrónové podvarianty vírusu nereagujú na očkovanie, ani na liečbu

Archívna reportáž

Na jeseň prevažoval BA.5,v zime budú problémom iné varianty

Štyri omikrónové podvarianty vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19, budú túto zimu najbežnejšími kmeňmi, ktoré sa budú šíriť z človeka na človeka, ukazujú nové vedecké dôkazy.

Podvarianty BQ.1, BQ1.1, XBB a XBB.1 sú najodolnejšie voči neutralizujúcim protilátkam, uvádza výskumník Qian Wang, PhD a kolegovia. To znamená, že nemáte žiadnu alebo „výrazne zníženú“ ochranu pred infekciou týmito štyrmi kmeňmi, aj keď ste už mali COVID-19 alebo ste viackrát očkovaní, a to aj bivalentnou vakcínou. Navyše, všetky dostupné liečby monoklonálnymi protilátkami sú väčšinou alebo úplne neúčinné proti týmto subvariantom.

Čo to znamená pre našu bezprostrednú budúcnosť? Zistenia sú určite znepokojujúce, tvrdí lekár Eric Topol, zakladateľ a riaditeľ Scripps Translational Research Institute v La Jolla v Kalifornii a šéfredaktor Medscape pre odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti.

"Ale dôkazy z iných krajín, konkrétne zo Singapuru a Francúzska, ukazujú, že najmenej dva z týchto variantov nie sú také škodlivé, ako sa očakávalo, pravdepodobne kvôli vysokému počtu očkovaných ľudí alebo ľudí, ktorí prežili doteraz kolujúce infekcie," hovorí Topol.

Očkovania proti COVID-19 a predchádzajúcich infekcií však môžu stále znížiť riziko vážnych následkov, ako je hospitalizácia a smrť, tvrdia vedci. Údaje Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zverejnené v piatok ukazujú, že ľudia, ktorí dostali štyri dávky pôvodných vakcín proti COVID-19, ako aj bivalentnej posilňovacej dávky, mali o 57 % menšiu pravdepodobnosť, že sa dostanú kvôli ochoreniu do nemocnice, bez ohľadu na vek.

Štúdia „Alarmujúce vlastnosti  rastúcich subvariantoch SARS-CoV-2 BQ a XBB a ich únik protilátkam“ bola zverejnená online tento týždeň v časopise Cell . "Prichádza v čase, keď BQ.1 a BQ.1.1 predstavujú približne 70 % cirkulujúcich variantov, ukazujú údaje CDC. Globálne je však na mnohých miestach vybudovaný „múr imunity“, hovorí Topol.

Vírus sa vyvíja

Subvarianty úspešne nahrádzajú BA.5, ktorý v minulom roku kraľoval ako jeden z najbežnejších variantov Omicronu. Najnovšie údaje CDC ukazujú, že BA.5 teraz predstavuje len asi 10 % cirkulujúceho vírusu. Vedci píšu: „Toto rýchle nahradenie vírusových kmeňov vyvoláva v nadchádzajúcich mesiacoch obavu z ďalšej vlny infekcií“.

Tento príbeh znie výskumníkom povedome. „Rýchly nárast týchto podvariantov a ich rozsiahla škála hrotových mutácií pripomína objavenie sa prvého variantu Omicron v minulom roku, čo vyvoláva obavy, že môžu ešte viac ohroziť účinnosť súčasných vakcín COVID-19 a monoklonálnych protilátok,“ píšu. "Zistenia naznačujú, že takéto obavy sú, žiaľ, oprávnené, najmä v prípade podvariantov XBB a XBB.1."

Subvariant BQ.1 bol šesťkrát odolnejší voči protilátkam ako BA.5, jeho rodičovský kmeň, a XBB.1 bol 63-krát odolnejší v porovnaní s jeho predchodcom BA.2. Tento posun v schopnosti vakcín zastaviť podvarianty „je obzvlášť znepokojujúci,“ píšu vedci.

Liečba prestáva fungovať

Wang a jeho kolegovia tiež testovali, ako dobre môže 23 liekov s monoklonálnymi protilátkami fungovať proti štyrom podvariantom. Všetky terapie fungovali dobre proti pôvodnému variantu Omicron. Zistili však, že 19 z týchto 23 monoklonálnych protilátok stratilo účinnosť „veľmi alebo úplne“ napríklad proti XBB a XBB.1.

Nie je to prvýkrát, čo sa liečba monoklonálnymi protilátkami zmenila z efektívnej na neúčinnú. Objavili sa predchádzajúce varianty, ktoré už nereagovali na liečbu bamlanivimabom, casirivimabom, cilgavimabom, etesevimabom, imdevimabom, sotrovimabom a tixagevimabom. Bebtelovimab sa teraz pripája k tomuto zoznamu a už nie je dostupný kvôli tejto nedostatočnej účinnosti.

Nedostatok účinnej liečby monoklonálnymi protilátkami „predstavuje vážny problém pre milióny imunokompromitovaných ľudí,  ktorí nereagujú robustne na vakcíny proti COVID-19,“ píšu vedci a dodávajú, že „treba naliehavo vyvinúť aktívne monoklonálne protilátky na klinické použitie.“ 

Na konci štúdie výskumníci konštatujú: „Spoločne sme prenasledovali varianty SARS-CoV-2 viac ako 2 roky, a napriek tomu vírus naďalej uniká. V budúcnosti teda zostáva výzvou vyvinúť vakcíny a liečby, ktoré ponúkajú širokú ochranu, keďže koronavírus sa neustále vyvíja."

Súvisiace články

Najčítanejšie