Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Nestaráme sa o svoje srdce! Prečo toľko Slovákov umiera na jeho zlyhanie?
Zdielať na

Nestaráme sa o svoje srdce! Prečo toľko Slovákov umiera na jeho zlyhanie?

Archívna reportáž

Príčinou je aj neliečený vysoký tlak a cholesterol.

Ročne u nás zomrie na srdcovo-cievne ochorenia asi 25-tisíc ľudí. Z toho dve tretiny úmrtí súvisí so srdcovým zlyhávaním. Práve miera prežívania pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním je na Slovensku veľmi nepriaznivá. Až polovica z nich totiž zomiera v priebehu 5 rokov od stanovenia diagnózy. Kardiovaskulárne ochorenia zostávajú na Slovensku podľa OECD najvýznamnejšou príčinou smrti.

Odborníci však upozorňujú, že ak by sa viac ľudí liečilo na ochorenia poškodzujúce srdce ako vysoký krvný tlak alebo cholesterol,  znížil by sa počet hospitalizácií, úmrtí, ale aj náklady štátu na liečbu a starostlivosť o pacientov so srdcovým zlyhávaním.


Srdcové zlyhávanie je stav, pri ktorom srdce z rôznych dôvodov zoslabne alebo sa zmení tak, že nedokáže vykonávať svoju základnú činnosť, a teda dodávať všetkým orgánom tela potrebné množstvo krvi. príčinou môže byť práve nekontrolovaný vysoký krvný tlak či prekonanie infarktu myokardu. „Pacienti sú slabí, nevýkonní, veľmi rýchlo sa unavia, aj akékoľvek jednoduché aktivity sú sprevádzané dýchavičnosťou. Srdcové zlyhávanie je stav, ktorý si pacienti často zamieňajú s inými ochoreniami alebo dokonca so starnutím. V mnohých prípadoch sa preto diagnóza odhalí až v rámci prvej hospitalizácie, ktorej sa pri neliečených srdcovo-cievnych ochoreniach nedá vyhnúť,“ vysvetľuje doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., FESC, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti a prednostka kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH.

Až desatina v nemocnici neprežije 

Na Slovensku je nemocničná úmrnosť na srdcové zlyhávanie naozaj vysoká. Je 2x vyššia ako pri cievnej mozgovej príhode a 3x vyššia ako pri akútnom infarkte myokardu. „Hospitalizácia je pri srdcovom zlyhávaní závažná nielen preto, že 9% pacientov ju neprežije vôbec, ale po prepustení z nemocnice by mal pacienta včasne vyšetriť špecialista, ideálne do dvoch týždňov, aby posúdil vývoj zdravotného stavu a upravil liečbu. A tu nastáva problém, pretože špecialistov je tak málo, že sme radi, ak sa k nim pacient dostane do dvoch mesiacov,“ uvádza MUDr. Peter Lesný, PhD., predseda pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie Slovenskej kardiologickej spoločnosti. Zatiaľ čo počet hospitalizácií, ktorým sa dalo predísť, v prípade astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP), bol v roku 2017 u nás mierne pod priemerom EÚ, miera hospitalizácií na Slovensku pre srdcové zlyhávanie, bola takmer dvojnásobná ako priemer EÚ.
Náklady na hospitalizáciu pacientov so srdcovým zlyhávaním sú rovnaké ako pri iných ochoreniach, navyšujú sa však opakovanými hospitalizáciami, ktoré sú pre srdcové zlyhávanie príznačné. Po prepustení z nemocnice sa podľa údajov zdravotných poisťovní do dvoch mesiacov vráti až 15% pacientov.

Súvisiace články

Najčítanejšie