Výskumníci vyvíjajú ultrazvukové nálepky, ktoré vidia do vnútra tela
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ultrazvuk je dôležitou zobrazovacou metódou.
Náplasti veľkosti pečiatky môžu vytvárať jasné obrázky vnútorných orgánov tela.
Výskumníci vytvorili ultrazvukovú nálepku veľkosti pečiatky, ktorá dokáže nepretržite poskytovať snímky vnútorných orgánov počas 48 hodín. Zistenia sú publikované v časopise Science.
Ultrazvuk pracuje na princípe vĺn, ktoré sa odrážajú od tkanív a vytvárajú snímky srdca, pľúc a iných hlbokých orgánov pacienta s vysokým rozlíšením. V súčasnosti si ultrazvuk vyžaduje špecializované vybavenie dostupné len v nemocniciach a ordináciách lekárov.
Nový dizajn inžinierov Massachusettského technologického inštitútu (MIT) však môže urobiť túto technológiu nositeľnou na tele a dostupnou ako nákup náplastí v lekárni. Absolvent MIT Chonghe Wang, ktorý na vývoji tejto technológii pracuje, povedal: "Nositeľné ultrazvukové zobrazovacie nástroje by mali obrovský potenciál v budúcnosti klinickej diagnostiky. Rozlíšenie a trvanie zobrazovania náplastí, ktoré existovali doteraz, bolo však relatívne nízke a nedokázali podrobne zobraziť hlboké orgány." To sa však ich vynálezom zmenilo.
Ultrazvuk na koži
V štúdii výskumníci nalepili náplasti na dobrovoľníkov a ukázali, že zariadenia vytvárali kvalitné snímky s vysokým rozlíšením hlavných krvných ciev a hlbších orgánov, ako sú srdce, pľúca a žalúdok. Náplasť bola testovaná na ľuďoch vykonávajúcich aktivity, ako sú behanie a pitie tekutín. Náplasti zachytávali zmeny v orgánoch, keď ľudia robili rôzne činnosti vrátane sedenia, státia, joggingu a bicyklovania.
Súčasný dizajn vyžaduje pripojenie náplastí k prístrojom, ktoré premieňajú odrazené zvukové vlny na obrázky. Vedci však tvrdia, že aj toto sa v krátkej dobe zmení. Tím pracuje na tom, aby boli zariadenia bezdrôtové, čo by pacientom umožnilo vziať si ich domov z ordinácie alebo si ich dokonca kúpiť v lekárni.
Hlavný autor profesor Xuanhe Zhao z MIT vidí však ich využitie aj v nemocniciach: "Mohli by sa napríklad aplikovať na pacientov v nemocnici, podobne ako nálepky EKG na monitorovanie srdca, a mohli by nepretržite zobrazovať vnútorné orgány bez toho, aby technik musel držať sondu na mieste po dlhú dobu." Inžinieri tvrdia, že náplasti by tiež mohli pomôcť športovcom, aby si nepreťažili svaly pri tréningu a nezranili sa.
Vedci chcú ísť ešte ďalej. Obrazové údaje z ultrazvuku zatiaľ samozrejme musia interpretovať odborníci. Xuanhe Zhao, ktorý je profesorom strojného inžinierstva však tvrdí, že v budúcnosti by si ľudia mohli nájsť vyhodnotenie ultrazvuku priamo v smartfóne: „Predstavujeme si niekoľko náplastí prilepených na rôzne časti tela, ktoré by komunikovali s mobilným telefónom, kde by algoritmy umelej inteligencie analyzovali obrázky na požiadanie. Veríme, že sme otvorili novú éru zobrazovania a už onedlho si budeme môcť pozrieť naše vnútorné orgány a zistiť, čo sa v tele deje, len s niekoľkými náplasťami na tele."