Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Medzinárodný úspech slovenských neurochirugov: Ich operačná metóda sa presadzuje v zahraničí!
Zdielať na

Medzinárodný úspech slovenských neurochirugov: Ich operačná metóda sa presadzuje v zahraničí!

Lekári z Neurochirurgickej kliniky SZU, UNB v Nemocnici Ružinov (UNB) prezentovali vlastnú operačnú metódu driekovej chrbtice na medzinárodných kongresoch a techniku operácie boli dokonca predviesť svojim kolegom na prestížnej klinike v Nemecku.

Nová operačná metóda kombinuje výhody mikrochirurgie, intraoperačného 3D zobrazovania, neuronavigácie a perkutánnej techniky pri dekompresívno-stabilizačných operáciách na driekovej chrbtici. „Vďaka zásadnej obmene metódy známej ako MIDLIF (midline lumbar interbody fusion) je možné zákrok realizovať menej invazívne. To má za následok skoršiu možnosť pohybu pacienta po operácii, menšia rana sa lepšie hojí, menej bolí a pacient má aj po operácii, kde je potrebné implantovať stabilizačnú montáž so skrutkami šancu ísť už na tretí, alebo štvrtý deň domov“ prezentuje svoju vlastnú inováciu neurochirurg, MUDr. Benedikt Trnovec.


Metódu si osvojili aj niektorí jeho ďalší kolegovia z Neurochirurgickej kliniky SZU a UNB Ružinov, medzi nimi aj mladý lekár, MUDr. Peter Hudák. Obaja lekári spolu prezentovali vlastnú operačnú techniku na globálnych spinálnych kongresoch v Paríži, Las Vegas a európskom neurochirurgickom kongrese v Belehrade. „Na týchto podujatiach sme stretli aj mojich bývalých kolegov z Nemecka, ktorých táto metóda zaujala. Pozvali nás ju predviesť na Univerzitnú Kliniku v Augsburgu“ vysvetľuje autor metódy MUDr. Benedikt Trnovec. Spoločne tak aj s kolegom z ružinovskej neurochirurgie MUDr. Petrom Hudákom prezentovali koncom vlaňajšieho roka svoj inovatívny prístup a realizovali ním operáciu priamo na Klinike v Nemecku.

Pracovisko neurochirurgie v Ružinove Ružinov len nedávno oslávilo svoje tretie narodeniny, za
krátky čas sa však úspešne etablovalo. Dnes patrí svojím spektrom a počtom zákrokov k vedúcim
pracoviskám na Slovensku.

Súvisiace články

Najčítanejšie