Jasno
24°
Bratislava
Melánia
30.6.2022
Mýty a fakty o kŕčových žilách. Poznáte ich?
Zdielať na

Mýty a fakty o kŕčových žilách. Poznáte ich?

Ochorenie žíl vám môžu zistiť aj pri preventívnej prehliadke.

Chronické žilové ochorenie je vážny medicínsky i ekonomický problém. Až 70 percent Slovákov má prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti, teda iba 27 percent Slovákov má žily zdravé! Až u 55 percent vyšetrených ľudí ultrazvuk odhalí závažnejšie formy žilového ochorenia. Počiatočné štádium ochorenia – takzvané metličky (teleagiektázie) zistia až 19 percent Slovákov. Čo o tomto ochorení vieme?

Keď mám kŕčové žily, musí ich byť vidno.

Mýtus! Viditeľné znaky ochorenia na nohách vôbec nemusia zodpovedať stavu hlbokých žíl. Podstatné je, že už prvotné príznaky- bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, napätie, tŕpnutie v nohách, kŕče v lýtkach, či opuchy môžu signalizovať začínajúce chronické žilové ochorenie, hoci zmeny na koži ešte nemusia byť viditeľné.

Po operácii kŕčových žíl sa mi ochorenie nemôže vrátiť.

Mýtus! Bohužiaľ, žiadny operatér vám po operácii kŕčových žíl nedá doživotnú záruku. Chronické žilové ochorenie je celoživotné, postupujúce ochorenie. Ak máte viditeľné ťažkosti, je už obvykle rozvinuté. Nedá sa úplne vyliečiť, ale je možné udržať ho v štádiu, v akom bolo diagnostikované a spomaliť jeho vývoj. Operáciou sa síce odstránia existujúce kŕčové žily, ale ak nebudete dodržiavať dôsledne životosprávu, ochorenie sa môže ďalej zhoršovať.

Keď nosím topánky na vysokom opätku a nevhodnú obuv, môžem si spôsobiť rozvoj žilového ochorenia.

Fakt! Nosenie topánok s vysokými opätkami, ale aj nosenie obuvi úplne bez opätkov sú jedným z rizikových faktorov rozvoja chronického žilového chorenia. Ideálna obuv je s nízkym 2 - 4 cm opätkom, ktoré poskytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Vysoké lodičky nie sú vhodné na každodenné a celodenné nosenie. Príležitostne vám však ich obutie neublíži.

Nadváha a obezita priamo súvisia so vznikom kŕčových žíl.

Fakt! Obezita a nadváha sú dôvodom nadmerného tlaku na žilový systém dolných končatín a skutočne súvisa so vznikom varixov. Tento rizikový faktor však môžete ovplyvniť rozumnou zmenou životného štýlu. Základom je rovnováha energetického príjmu a výdaja, vyváženosť a skladba jednotlivých zložiek potravy, dostatočný pitný režim a pravidelný pohyb.

Mám viditeľné kŕčové žily,ale nebolia ma. Nemusím s nimi teda nič robiť.

Mýtus! Mnohí pacienti s viditeľnými kŕčovými žilami nemusia mať žiadne ťažkosti. Často najmä muži, ktorých netrápi estetická stránka, pretože skryjú nohy do nohavíc, problém neriešia. Ide však o vážne, pokračujúce, chronické ochorenie, ktoré sa môže skomplikovať trombofebitídou, flebotrombózou či vredom predkolenia. Preto je dôležité, aby každý pacient s kŕčovými žilami navštívil lekára, hoci nemá ťažkosti. Lekár zistí rozsah ochorenia a nasadí vhodnú liečbu.

Keď si dám odstrániť kŕčové žily, budú mi „chýbať“ a tie ostatné viac zaťažím.

Mýtus! Práve neodstránené varixy sú dôvodom narastania počtu nových kŕčových žíl, stupňovania príznakov a možných komplikácií. Choré časti žilového riečiska je potrebné odstrániť. Operatér na základe dôkladného sonografického vyšetrenia určí najvhodnejšiu formu a typ zákroku. Ak aplikuje optimálnu liečbu, chorá žila určite “chýbať“ nebude. Dôležitý je však aj komplexný prístup k ochoreniu- dodrživanie zásad životosprávy, užívanie venofarmák a kompresívna liečba aj po odstránení varixov.

Prekladanie nohy cez nohu spôsobuje kŕčové žily.

Fakt! Dlhé státie či sedenie, nosenie tesného oblečenia, či prekladanie nohy cez nohu môžu napomôcť rozvoju už existujúceho chronického žilového ochorenia, urýchliť jeho vývoj a zhoršiť príznaky. Keď chceme vzniku chronického žilového ochorenia predísť, nali by sme dobrovľne a vedome „robiť zle“ svojim nohám. Všetky uvedené činnosti totiž patria medzi ovplyvniteľné rizikové faktory chronického žilového ochorenia.

Kŕčové žily súvisia s hemoroidmi.

Fakt-Mýtus! To, že trpíte kŕčovými žilami, neznamená, že musíte mať aj hemoroidy-vystúpené žily v konečníku a naopak. Obe ochorenia sú však multifaktoriálne a postihujú žily. Okrem vrodenej nedostatočnosti žilovej steny sú najčastejšími príčinami nesprávne stravovacie návyky, sedavý spôsb života, nízka fyzická aktivita, obezita, vyšší vek. U žien počas tehotenstva rastúca maternica zvyšuje tlak na cievy, spomaľuje pohyb čriev a tlakom na konečník pri pôrode sa problém hemoroidov ešte zvýrazní. V tehotenstve je zvýšený tlak aj na žilový systém nôh a práve v tomto období sa môžu prejaviť či zvýrazniť aj kŕčové žily. Hemoroidy sú nepríjemné, no časté ochorenie, rovnako ako kŕčové žily. Obe ochorenia treba podchytiť v počiatočnom štádiu, aby sa predišlo rozvoju komplikácií. 

Keď ma bolia kŕčové žily. Nemôžem sa hýbať, aby sa to nezhoršilo.

Mýtus! Medzi základné predpoklady úspechu liečby chronického žilového ochorenia patrí aktívny prístup pacienta, obmedzenie dlhého sedenia a dostatok pohybu. Platí teda pravý opak- musíte sa hýbať,aby sa ochorenie nezhoršilo. Medzi najvhodnejšie športy patrí turistika, ľahký beh, beh na lyžiach, tanec a plávanie- všetky druhy športu, pri ktorých sa rytmicky hýbe členkový kĺb v kombinácii s prácou svalov lýtka. Existujú však aj športy, ktoré nepriaznivo vplývajú na rozvoj kŕčových žil, napríklad zjazdové lyžovanie, vzpieranie, tenis, kulturistika, squash. Pacienti s CHŽO by pri týchto športoch vždy nosiť kompresívne pančuchy, inak dôjde k zhoršeniu ochorenia.

Kŕčové žily robia najväčšie problémy v lete, preto sa stačí liečiť len vtedy.

Mýtus! Chronické žilové ochorenie je chronické, zápalové,postupujúce ochorenie, pri ktorom ej dôležitá komplexná, dlhodobá a pravidelná liečba. Rozhodne nestačí liečiť sa v období, keď nám spôsobuje najväčšie problémy. Keď si liečime artériovú hypertenziu, tiež neužívame lieky len vtedy, keď nám náhle vystúpi tlak?Musíme ich užívať pravidelne, iba tak dosiahneme pozitívne účinky liečby a reeltívnu stablizáciu stavu. Cieľom dlhodobej a pravidelnej liečby chronického žilového ochorenia je spomaliť postup choroby a prechod do vážnejších a komplikovanejších štádií.

Kompresívne pančuchy? Ani náhodou! Možno raz, keď budem v dôchodku...

Fakt-Mýtus! Mnohé ženy sa stavajú k noseniu kompresívnych pančúch odmietavo. Predstavujú si ich ako neforemný, nepríťažlivý, hrubý, nevkusný a nekomfortný kus odevu, ktorý je nezlučiteľný s aktívnym životným štýlom. Nie je to však pravda. V zdravotníckych potrebách je dostupný široký sortiment kompresívnych pančúch rôznej triedy kompresie i rôznych pestrých farieb, v ponuke sú aj samodržiace kompresívne pančuchy s krásnou čipkou. Kompresívne pančuchy sú dôležitou súčasťou liečby chronického žilového ochorenia. Kompresia simuluje činnosť zdravých žilových chlopní a pomáha zlepšeniu venóznej návratu krvi. Keď si uvedomíme ich priaznivý vplyv na zdravie žíl, nie je dôvod odmietať ich nosenie a nechávať si ich „na horšie časy.“

Keď máme kŕčové žily v rodine, budem ich mať aj ja!

Fakt-Mýtus! Je síce pravda, že pozitívna rodinná anamnéza, čiže prítomnosť chronického žilového ochorenia v rodine, je významným a žiaľ neovplyvniteľným rizikovým faktorom jeho vzniku. Pri správnom dorživaní zásad životného štýlu, včasnej diagnostike už pri prvých varovných signáloch a správnej liečbe sa určite nemusíme dopracovať do štádia ako naše mamičky a babičky.

Súvisiace články

Najčítanejšie