Jasno
11°
Bratislava
Stela
3.10.2022
Ak schudnete, takto odľahčíte svoje obličky
Zdielať na
Zdravie a životný štýl

Ak schudnete, takto odľahčíte svoje obličky

Transplantácia obličky zachraňuje životy už pol storočia.

Obezita výrazne zaťažuje a poškodzuje obličky. Vedie k chronickej chorobe, ktorá súvisí so zmenami štruktúry obličiek, ich zhoršenou funkciou a postupným zlyhávaním. Obličky obéznych ľudí musia s rastúcou hmotnosťou tela pracovať intenzívnejšie, filtrujú viac krvi a najmä splodín metabolizmu.

Ako obezita škodí obličkám? 

  • S obezitou sa často spája diabetes mellitus 2. typu, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov a bielkovín, ateroskleróza a zvýšené hodnoty kyseliny močovej.Všetky tieto ochorenia zvyšujú riziko chronického ochorenia obličiek a priamo súvisia s jeho rozvojom.

  • Obezita je významným rizikovým faktorom chronického zlyhávania obličiek, vzniku močových kameňov a zhubného nádoru obličky. Takzvaná obezitová nefropatia patrí aj medzi smrteľné ochorenia.
  • Aj transplantácia obličiek u obéznych pacientov je spojená s technickými i zdravotnými komplikáciami, vyšším počtom odmietnutých štepov a úmrtí po transplantácii. Obezitou trpí 20 až 30 percent transplantovaných pacientov. 
  • Ľudia trpiaci obezitou majú 2 až 7 - krát vyššie riziko chronického zlyhávania obličiek ako ľudia s normálnou hmotnosťou.
  • Obezita výrazne zvyšuje aj riziko akútneho zlyhania obličiek. Hoci sa môže zdať, že tento vážny stav ohrozujúci život vzniká náhle, zvyčajne je výsledkom dlhodobých mnohoročných chorobných procesov, ktoré obezita výrazne ovplyvňuje.

Čo je obezitová nefropatia?

Ľudia s BMI vyšším ako 40 majú až 7-násobné riziko zlyhania obličiek. Poškodenie obličiek obezitou je komplexné, deje sa na viacerých úrovniach rôznymi spôsobmi a chorobné deje sa vzájomne znásobujú. Hovoríme o obezitovej nefropatii, ktorá zahŕňa patologické funkčné a štrukturálne zmeny obličiek. U mužov s hmotnosťou nad 100kg preukázalo o 44% zvýšené riziko obličkových kameňov v porovnaní s mužmi s hmotnosťou pod 68kg. Keď sa rovnaké hmotnostné kategórie použili u žien, zistilo sa zvýšené riziko u mladších žien o 92% a u starších žien o 89% percent. Obezita ako aj nadmerne vysoký energetický príjem sú tiež dôležité rizikové faktory pre rakovinu obličky.

Ako vyzerajú obličky obéznych ľudí? 

Obličky u obéznych ľudí sú chorobne zväčšené, membrány glomerulov sú zhrubnuté, zväčšujú sa aj glomeruly. V obličkovej kapsule je zmnožené tukové tkanivo, čo následne utláča tkanivo obličiek. Pri obezite vzniká zvýšený prietok plazmy obličkami a zvýšená glomerulová filtrácia - obličky sú zvýšene namáhané. Prietok plazmy obličkami a glomerulová filtrácia sú u obéznych ľudí v porovnaní so štíhlymi totiž vyššie o 31 až 51%.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie