Zatiahnuté
19°
Bratislava
Móric
22.9.2023
Ak schudnete, takto odľahčíte svoje obličky
Zdielať na

Ak schudnete, takto odľahčíte svoje obličky

Archívna reportáž

Transplantácia obličky zachraňuje životy už pol storočia.

Obličky obéznych ľudí musia s rastúcou hmotnosťou tela pracovať intenzívnejšie, filtrujú viac krvi a najmä splodín metabolizmu. Obezita výrazne zaťažuje a poškodzuje obličky. Vedie k chronickej chorobe, ktorá súvisí so zmenami štruktúry obličiek, ich zhoršenou funkciou a postupným zlyhávaním.

Ako vyzerajú obličky obéznych ľudí? 

Obličky u obéznych ľudí sú chorobne zväčšené, membrány glomerulov sú zhrubnuté, zväčšujú sa aj glomeruly. V obličkovej kapsule je zmnožené tukové tkanivo, čo následne utláča tkanivo obličiek. Pri obezite vzniká zvýšený prietok plazmy obličkami a zvýšená glomerulová filtrácia - obličky sú zvýšene namáhané. Prietok plazmy obličkami a glomerulová filtrácia sú u obéznych ľudí v porovnaní so štíhlymi totiž vyššie o 31 až 51%.

Ako obezita škodí obličkám? 

  • S obezitou sa často spája diabetes mellitus 2. typu, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov a bielkovín, ateroskleróza a zvýšené hodnoty kyseliny močovej.Všetky tieto ochorenia zvyšujú riziko chronického ochorenia obličiek a priamo súvisia s jeho rozvojom.

  • Obezita je významným rizikovým faktorom chronického zlyhávania obličiek, vzniku močových kameňov a zhubného nádoru obličky. Takzvaná obezitová nefropatia patrí aj medzi smrteľné ochorenia.
  • Aj transplantácia obličiek u obéznych pacientov sa nemusí podariť-  je spojená s technickými i zdravotnými komplikáciami, vyšším počtom odmietnutých štepov a úmrtí po transplantácii. Obezitou trpí 20 až 30 percent transplantovaných pacientov. 
  • Ľudia trpiaci obezitou majú 2 až 7 - krát vyššie riziko chronického zlyhávania obličiek ako ľudia s normálnou hmotnosťou.
  • Obezita výrazne zvyšuje aj riziko akútneho zlyhania obličiek. Hoci sa môže zdať, že tento vážny stav ohrozujúci život vzniká náhle, zvyčajne je výsledkom dlhodobých mnohoročných chorobných procesov, ktoré obezita výrazne ovplyvňuje.

Čo je obezitová nefropatia?

Ľudia s BMI vyšším ako 40 majú až 7-násobné riziko zlyhania obličiek. Poškodenie obličiek obezitou je komplexné, deje sa na viacerých úrovniach rôznymi spôsobmi a chorobné deje sa vzájomne znásobujú. Hovoríme o obezitovej nefropatii, ktorá zahŕňa patologické funkčné a štrukturálne zmeny obličiek. U mužov s hmotnosťou nad 100kg preukázalo o 44% zvýšené riziko obličkových kameňov v porovnaní s mužmi s hmotnosťou pod 68kg. Keď sa rovnaké hmotnostné kategórie použili u žien, zistilo sa zvýšené riziko u mladších žien o 92% a u starších žien o 89% percent. Obezita ako aj nadmerne vysoký energetický príjem sú tiež dôležité rizikové faktory pre rakovinu obličky.

Súvisiace články

Najčítanejšie