Ste mladý muž? Práve vy by ste si mali doma občas merať krvný tlak!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vysoký krvný tlak treba kontrolovať aj doma
Vo vekovej skupine ľudí od 20- 35 rokov je až 150 000 ľudí s vysokým krvným tlakom. Ak máte u lekára syndróm bieleho plášťa - teda vám nameria vysoký tlak, hoci inokedy ho nemáte, mali by ste si určite občas krvný tlak zmerať aj doma - najmä ak ste muž.
Približne polovica ľudí s vysokým krvným tlakom nevie o tom, že má vysoký krvný tlak, pretože v začiatkoch ochorenia nepociťujú žiadne príznaky a ťažkosti.
Jediný spôsob, ako sa dozvedieť, či trpíte hypertenziou, je odmerať si krvný tlak. Tlakomer rozhodne nie je len výbava dôchodcov. Hypertenzia celkovo postihuje dvoch až troch z piatich mužov alebo žien. Mužov postihuje o niečo častejšie. Ochorenie sa už stáva problémom pre mladších ľudí, dokonca sa vyskytuje u tínedžerov. Mladí ľudia bežne príznaky vysokého krvného tlaku nepoznajú, zvýšenie krvného tlaku ignorujú a pripisujú to stresu a iným problémom. Ak si ho aj zmerajú a zistia vyššiu hodnotu, považujú ju za náhodu, reakciu na záťaž a stres, a neuvažujú o tom, že ide o ochorenie.
Prečo si merať krvný tlak doma?
Rozdiel medzi krvným tlakom meraným doma a v ambulancii lekára je oveľa väčší u mladších ľudí, ako u starších. Práve mladí ľudia častejšie trpia zvýšeným stresom v ambulancii - tzv. syndrómom bieleho plášťa, ktorý spôsobuje jednorazové zvýšenie tlaku krvi. Aj preto má domáce meranie tlaku u mladých mužov veľkú výpovednú hodnotu pre lekára a nám umožňuje priebežne kontrolovať svoje hodnoty tlaku krvi.
Domáce meranie tlaku krvi ponúka hneď niekoľko výhod. Je pohodlné, rýchle a navyše odbúra takzvaný syndróm bieleho plášťa, ktorý v nadväznosti na rozrušenie z prítomnosti lekára často skresľuje hodnoty tlaku smerom hore. Ak máte však opakovane zvýšený krvný tlak aj v pokoji doma, je vždy potrebné ho liečiť. Ľudia majú pri domácom meraní tlaku krvi v priemere o 6/3 mmHg nižší tlak krvi, ako u lekára.
Ako si merať krvný tlak doma?
- pred meraním treba byť aspoň 5 minút v pokoji, predtým 30 min bez fajčenia, jedla, kofe-ínu a cvičenia,
- krvný tlak treba merať v polohe v sede, v tichej miestnosti s opretým
chrbtom a pažami, - dôležité je nehýbať sa, nehovoriť, relaxovane sedieť s neprekríženými
nohami, - manžeta by mala mať vhodnú šírku na úrovni srdca,
- výsledky merania si treba zapísať a doručiť lekárovi.
- ideálne je urobiť si 2 merania dva až trikrát po sebe počas 7 dní. Prvé meranie by malo byť ráno, (ak človek užíva akékoľvek lieky, tak pred ich užitím) a druhé večer pred jedlom
- hypertenzia je diagnostikovaná pri dlhodobom zvýšení tlaku nad hodnotu 140/90 mm Hg. Ideálny krvný tlak je 120/80 mm Hg.