Zatiahnuté
24°
Bratislava
Móric
22.9.2023
Ako hladina cukru v krvi ovplyvní vaše telo? Čo sa stane, ak výrazne stúpne či klesne?
Zdielať na

Ako hladina cukru v krvi ovplyvní vaše telo? Čo sa stane, ak výrazne stúpne či klesne?

Príliš nízka,ale ani príliš vysoká hladina cukru v krvi nie je pre telo dobrá. AKé príznaky vám môže spôsbiť, ak vaša hladina cukru v krvi stúpa alebo klesá pod normálnu úroveň.

Aká je normálna hladina cukru v krvi? 

Hladina krvného cukru sa v priebehu dňa mení u každého človeka. U zdravých ľudí však nikdy však neklesne pod 3,3mmol/l a nalačno nestúpne nad 5,5 mmol/l. Len krátko po jedle je trochu vyššia, ale do dvoch hodín už klesá pod 7,8 mmol/l a dostáva sa do rozmedzia 3,3-5,5 mmol/l. Súhra hormónov inzulínu, glukagónu a adrenalínu zaisťuje v tele účinné hospodárenie s glukózou. Umožňuje jej prísun do celého tela, jej dobré spracovanie a využitie a spoľahlivo udržuje hornú i dolnú neprekročiteľnú hranicu glykémie.

Čo sa deje pri diabete?

Pri diabete toto hospodárenie nefunguje. Diabetes mellitus je porucha, pri ktorej glykémia stúpa- vzniká hyperglykémia. Na opačnej strane výkyvov krvného cukru je hypoglykémia- príliš nízka hladina cukru v krvi. Časté vzostupy a pády hladín cukru sú pre diabetikovveľmi nebezpečné. Môžu spôsobiť rôzne akútne ale aj chronické komplikácie cukrovky. Priveľa cukru v krvi - hyperglykémia postupne poškodzuje cievy a dôležité orgány. Nízka hladina cukru- hypoglykémia zase bez rýchlej pomoci môže vyústiť do diabetickej kómy,poškodenia mozgu a dokonca aj smrti. Kolísanie hladín cukru spôsobuje neliečená alebo zle liečená cukrovka. Aj diabetici, ktorí užívajú lieky či inzulín však môžu trpieť výkyvmi krvného cukru. Existuje totiž viacero faktorov, ktoré môžu viesť ku zmenám glykémie. Patrí medzi ne najmä stravovanie, cvičenie a užívané lieky, vrátane inzulínu. Sú však aj ďalšie faktory, ktoré diabetik nemôže kontrolovať ani ovplyvniť svojou životosprávou a správnym užívaním liečby. Patrí medzi ne výskyt iných ochorení, stresová záťaž, či užívanie iných ako diabetických liekov.

Čo spôsobujú výkyvy hladín cukru v krvi?


Vysoká: Nutkanie na močenie

Obličky musia tvrdo pracovať, aby spracovali všetok nadbytočný cukor v krvi. Keď nestíhajú, telo sa ho zbavuje spolu s vodou, ktorú vaše telo potrebuje.

Vysoká: Smäd

Aby ste sa zbavili prebytočného cukru,telo čerpá vodu z vlastných tkanív. Pretože tekutiny potrebujete na výrobu energie, prenos živín a zbavenie sa odpadu, v mozgu sa prepne spínač, ktorý vám oznámi, že ste smädní, takže budete piť viac.

Vysoká: Sucho v ústach

Môže mať sucho v ústach a popraskané kútiky v kútikoch, pretože telo zo slín čerpá tekutiny. Menej slín a viac cukru v krvi zvyšuje pravdepodobnosť infekcie. Ďasná môžu napuchnúť a na jazyku a vo vnútri líc sa môžu vytvoriť biele škvrny. Môže vám pomôcť piť viac vody alebo žuť žuvačku bez cukru.

Vysoká: Kožné problémy

Telo berie vodu z celého tela, aby sa zbavilo prebytočného cukru v krvi. To môže spôsobiť suchú, svrbivú, popraskanú pokožku , najmä na nohách, lakťoch, chodidlách a rukách. Časom môžu vysoké hladiny glukózy poškodiť aj nervy- nazýva sa to diabetická neuropatia. Môže to sťažiť hojeie rán alebo infekcií. Bez liečby môžu vzniknúť väčšie problémy, ako je strata palca na nohe, chodidla alebo časti nohy.

Vysoká: Problémy so zrakom

Telo môže "vytiahnuť" tekutinu aj zo šošoviek v očiach, čo sťažuje zaostrenie. A vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť krvné cievy v zadnej časti oka (sietnica). To môže spôsobiť dlhodobú stratu zraku a dokonca slepotu.

Vysoká: Únava

Keď máte cukrovku 2. typu a vaša hladina cukru v krvi je príliš často vysoká, stávate sa menej citlivými na inzulín, ktorý pomáha presúvať energiu do buniek. Nedostatok energie vás môže unaviť. Rovnakú únavu môžete mať aj pri cukrovke 1. typu, pretože vaše telo si nedokáže vyrobiť vlastný inzulín.

Nízka: Únava

Ak máte cukrovku, podanie inzulínu je jedným zo spôsobov, ako znížiť hladinu cukru v krvi , keď sa zvýši. Ale ak si ho však vezmete príliš veľa, môže odbúrať toľko glukózy tak rýchlo, že vaše telo ju nedokáže dostatočne rýchlo nahradiť. To spôsbuje únavu. Iné choroby a lieky môžu tiež narušiť hospodárenie tela s krvným cukrom.

Vysoká: Problémy s trávením

Ak je vaša hladina cukru v krvi vysoká príliš dlho, môže to poškodiť blúdivý nerv, ktorý pomáha presúvať potravu cez žalúdok a črevá. Môžete schudnúť, pretože nie ste tak hladní. Môžete mať problémy s refluxom kyseliny, kŕčmi, vracaním a ťažkou zápchou.

Nízka: Nepravidelný tlkot srdca

Hormóny, ktoré pomáhajú zvyšovať hladinu cukru v krvi, keď je príliš nízka, môžu tiež zvýšiť srdcovú frekvenciu a vyvolať pocit, že vynecháva údery.arytmiu. Pokles glukózy sa najčastejšie vyskytuje ako vedľajší účinok liekov používaných na liečbu cukrovky.

Nízka: Chvenie

Nízka hladina glukózy môže podráždiť centrálny nervový systém, ktorý riadi váš pohyb. Telo vtedy uvoľní hormóny, ako je adrenalín, aby pomohli obnoviť rovnováhu- le tie isté látky môžu spôsobiť, že sa vám budú triasť ruky a iné časti tela.

Nízka: Potenie

Hormóny, ktoré telo uvoľňuje na zvýšenie hladiny cukru v krvi, keď je príliš nízka, tiež spôsobujú, že sa veľa potíte. Často je to jedna z prvých vecí, ktoré si všimnete, keď hladina glukózy príliš klesne.

Nízka: Hlad

Náhly, intenzívny hlad, aj keď ste jedli, môže byť znakom toho, že vaše telo nepremieňa jedlo na krvný cukor správnym spôsobom. Môže to spôsobiť aj choroba alebo niektoré lieky. Ak máte cukrovku, lekár by mal upraviť vašu liečbu, ktorá je často zdrojom problému.

Nízka: Nevoľnosť

Keď sú vaše úrovne cukru v krvi buď veľmi vysoké alebo veľmi nízke, môže to spôsobiť odrazový efekt. Vaša hladina cukru v krvi vtedy skáče z jedného extrému do druhého, mätie tráviaci systém vášho tela a je vám zle od žalúdka .

Nízka: Závrat

Vaše mozgové bunky potrebujú glukózu, aby správne fungovali. Keď jej nemajú dosť, môžete začať pociťovať únavu, slabosť a závraty. Tiež vás môže bolieť hlava.

Nízka: Zmätenosť

Keď sa vaša hladina cukru v krvi výrazne zníži, začnete strácať orientáciu. Môže sa stať, že nedokážete rozprávať, alebo zabudnete, kde ste. Niekedy sa to stane tak náhle, že si možno ani neuvedomíte, že sa správate zvláštne. Vo vážnych prípadoch môžete dostať záchvat alebo upadnúť do kómy.  

Súvisiace články

Najčítanejšie