Zatiahnuté
24°
Bratislava
Móric
22.9.2023
Trápi vás zápcha? Týchto 8 potravín radšej vynechajte!
Zdielať na

Trápi vás zápcha? Týchto 8 potravín radšej vynechajte!

Archívna reportáž

Jedlo súvisí so zdravím našich čriev i celého tela

Niektoré potraviny sú síce chutné, pri zápche však nie sú veľmi vhodné, pretože obsahujú málo vlákniny a prípadne telu odoberajú vodu.

1/8 Priveľa mlieka

Ak máte často zápchu, pozrite sa na svoj jedálniček. Medzi potraviny, ktoré vám ju môžu spôsobovať, patrí príliš veľa syra a mlieka. Možno sa však nebudete musieť vzdať mliečnych výrobkov – len ich jedzte menej a zmeňte svoj výber. Vyskúšajte jogurt s probiotikami, živými baktériami, ktoré sú dobré pre váš tráviaci systém a môžu pomôcť zmierniť zápchu.

2/8  Rýchle jedlá a polotovary

Možno ste zaneprázdnený a často si kupujete obed vo fastfoode alebo vytiahnete polotovar z mrazničky? Tieto hotové jedlá môžu byť pohodlné, ale môžu spôsobiť zápchu. Väčšina z nich má nízky obsah vlákniny, spomaľuje trávenie a upcháva črevo.

3/8 Vyprážané jedlá

Vyprážané jedlá sú plné tuku a sú ťažko stráviteľné. Keď sa jedlo pohybuje cez tráviaci trakt pomaly, môže sa z neho absorbovať príliš veľa vody. To vedie k tvrdej, suchej stolici.

4/8 Vajcia

Majú vysoký obsah bielkovín, ale nízky obsah vlákniny. Nemusíte ich vyradiť z jedálneho lístka. Stačí do zmesi pridať nejaké potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Vyskúšajte omeletu s čerstvým špenátom a paradajkami.

5/8 Prerastené mäso

Šťavnatý steak je plný bielkovín a tukov, no chýba mu vláknina, a preto musí byť k nemu zeleninová príloha. To vám pomôže lepšie ho stráviť bez zápchy.

6/8 Sušienky a napolitánky

Tieto sladkosti by naozaj nemali byť pravidelnou záležitosťou. Pečivo, sušienky a iné pochúťky s rafinovaným cukrom majú nízky obsah vlákniny a tekutín a vysoký obsah tuku. Chuť na sladké skúste uspokojiť radšej jahodami s jogurtom. 

7/8 Biely chlieb

Príliš veľa bieleho chleba vám spôsobí tvrdú, suchú stolicu. Vyrába sa z bielej múky s nízkym obsahom vlákniny. Zvoľte radšej celozrnné toasty.

8/8 Alkohol

Podobne ako káva, aj alkohol viaže na seba vodu z tela. Vždy tieto nápoje treba piť s pohárom vody. 

Najčítanejšie